"Za życiem" - 4 tys. jednorazowego wsparcia, co jeszcze?

Pod koniec roku została przegłosowana ustawa "Za życiem", a jej założenia obowiązują od 1 stycznia 2017 roku. Od tego momentu przysługuje m.in. jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych. Kto je otrzyma i na jakich zasadach?

"Za życiem" to ustawa, która ma wspierać rodziny spodziewające się narodzin niepełnosprawnego dziecka. Jest kojarzona przede wszystkim z jednorazowym wsparciem w wysokości 4 tys. złotych.

"Za życiem" - 4 tysiące na niepełnosprawne dziecko

Jednorazowe świadczenie w ramach ustawy "Za życiem" przysługuje rodzicom (matce lub ojcu) bądź opiekunom niepełnosprawnego dziecka. Wnioski o przyznanie wsparcia można składać od 1 stycznia 2017 roku. O świadczenie można się starać nie później niż do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia. Aby otrzymać jednorazowe świadczenie, o którym mowa w "Za życiem", należy przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę dziecka, w dodatku jednorazowe świadczenie będzie przysługiwało wtedy, gdy matka pozostawała pod opieką lekarską najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży (zaświadczenie może wystawić lekarz lub położna).

Jednorazowe wsparcie w ramach ustawy "Za życiem" nie jest uzależnione od dochodów (nie obowiązuje tu kryterium dochodowe).

Co oprócz jednorazowego wsparcia w ramach ustawy "Za życiem"?

O prawach, uprawnieniach i rodzajach wsparcia, jakie można otrzymać w ramach ustawy "Za życiem" dowiemy się z tekstu ustawy, ale nie tylko. Szczegółowe informacje dostępne są w szpitalach, przychodniach, ośrodkach pomocy społecznej, a także u asystentów rodziny. To właśnie oni (jeśli udzielimy im upoważnienia) będą załatwiać za nas sprawy urzędowe, są osobami, które powinny odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania i krok po kroku przeprowadzić nas przez formalne zawiłości. W ramach ustawy "Za życiem", oprócz jednorazowego wsparcia finansowego, przysługują różne formy pomocy, dostępne na różnych etapach. To m.in.:

  • do 9 dodatkowych wizyt położnej,
  • poród w szpitalu na najwyższym poziomie referencyjności,
  • rehabilitacja lecznicza,
  • tzw. opieka wytchnieniowa,
  • pomoc prawna.

Aby skorzystać z uprawnień należy przedstawić zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie, bądź nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu dziecka.

Przy pisaniu korzystałam z informatora o ustawie "Za życiem" opublikowanego na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tam też znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat.

Przeczytaj:

Więcej o: