Ranking bajek 2017: filmy animowane dla dzieci, które chętnie oglądają dorośli

Są bajki, które rodzice chętnie oglądają z dziećmi, są filmy animowane, które zrozumieją tylko dorośli. Poznajcie nasz subiektywny ranking bajek 2017 i podzielcie się swoją opinią.

Ranking bajek zapewne każdy mógłby stworzyć własny, w końcu każdy z nas ma inne preferencje, a jak to się mówi "o gustach się nie dyskutuje". Jednak na pewno w części nasze wybory się pokrywają. Sprawdźcie, co znalazło się w naszym rankingu bajek, które filmy animowane chętnie oglądamy z dziećmi.

Ranking bajek: kultowe pozycje na pierwszych miejscach

Ciężko wskazać pierwsze miejsce, więc przyjmijmy, że wszystkie tytuły, które wymieniamy w tym akapicie, znajdują się na podium. Co najchętniej oglądamy? W naszym subiektywnym rankingu bajek przoduje klasyka, głównie ta Disneya. To oczywiście wszystkie disneyowskie księżniczki, ze Śpiącą Królewną i Kopciuszkiem na czele, a także bajki takie jak "Dumbo", "Księga dżungli", czy "101 dalmatyńczyków". To filmy animowane, które chyba nigdy się nie znudzą, chętnie oglądają je zarówno mali, jak i duzi. Chętnie sięgamy także po nowsze produkcje, np. "Krainę Lodu".

W naszym rankingu bajek wysokie miejsca zajmują także pozycje takie jak "Toy Story" czy "Madagaskar" - bajki wytwórni takich jak Pixar i DreamWorks oglądamy chętnie i - zazwyczaj - wielokrotnie.

Jesteście ciekawi, jakie filmy dla dzieci zadebiutują na dużym ekranie w tym roku? Sprawdźcie tutaj: Filmy dla dzieci: premiery kinowe 2017

Dobranocki - do nich zawsze chętnie wracamy

Pamiętacie jeszcze, że najchętniej zasiadaliśmy przed telewizory w piątkowe lub niedzielne wieczory? To wtedy mogliśmy oglądać "Muminki", "Smerfy" albo "Gumisie", "Brygadę RR" czy "Kacze opowieści". Ranking bajek nie może nie zawierać także tytułów takich jak "Kubuś Puchatek, "Myszka Miki i przyjaciele", "Nowe przygody Madeleine". Dobranocek było wiele, chociaż z biegiem czasu niektóre oglądamy mniej chętnie, niż wtedy, gdy mieliśmy kilka-, kilkanaście lat, wiele z nich zostaje w głowie na zawsze (tytułową piosenkę z "Listonosza Pata" potrafi zanucić niejedna osoba).

Sprawdź także: Jeśli oglądałeś dobranocki, masz szansę, aby zdobyć 11/11 [QUIZ]

Ranking bajek: wspomnienia z dzieciństwa

Ten akapit jest powiązany z tym powyżej - wiele bajek, które kojarzą nam się z krainą dzieciństwa, było emitowanych w bloku "Dobranocek". To m.in. "Miś Uszatek", "Bolek i Lolek", "Reksio", czy "Zaczarowany ołówek". Mogę tu dodać jeszcze "Pomysłowego Dobromira", "Pszczółkę Maję", "Porwanie Baltazara Gąbki"... Można wymieniać bez końca. Chociaż nie wszystkie z wymienionych tu bajek interesują młode pokolenie, ci, którzy się wychowali na tych bajkach, zawsze po nie chętnie sięgną.

Niezapomniane produkcje z Polonii 1

Skoro wymieniamy bajki, które były w stanie ściągnąć nas do domu z podwórka, nie możemy nie wspomnieć o produkcjach z Polonii 1. To, oczywiście, "Yattaman", "Kapitan Jastrząb", "Generał Daimos", "Czarodziejka z Księżyca", "Gigi" i wiele innych anime, które chętnie oglądało pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków. Wielu z nich - choć ostatni odcinek widzieli kilkanaście lat temu - potrafią bezbłędnie wymienić wszystkie czarodziejki, wiedzą, w której drużynie grał Tsubasa, czy czego poszukiwała Trójka Drombo.

A ty, co pamiętasz? Sprawdź się w quizie: Rozpoznasz bajki z kanału Polonia 1 po opisie?

Klasyka Cartoon Network i nie tylko

Chociaż dziś często dziwimy się, kto nam w ogóle pozwolił oglądać te bajki, chętnie oglądaliśmy bajki z Cartoon Network, takie jak "Krowa i Kurczak", "Johnny Bravo", "Ed, Edd i Eddy".

Nie możemy też zapomnieć o klasyce klasyk, czyli bajkach ze studia Hanna-Barbera. To produkcje takie jak "Tom i Jerry", "Miś Yogi", "Flintstonowie", "Kocia Ferajna", "Odlotowe wyścigi", czy "Jetsonowie".

Ranking bajek: co oglądają dzieci?

Dziś popularnością cieszy się np. "Świnka Peppa", dzieci chętnie oglądają "My Little Pony: Przyjaźń to magia", "Mańka Złotą Rączkę", "Psi Patrol", czy "Dora Poznaje Świat". Te produkcje często różnią się od tych, które my znamy z dzieciństwa. Dziś zmieniły się też priorytety, mówi się o tym, że dzieci za mało czasu spędzają na świeżym powietrzu, a za dużo przed telewizorem. Kiedyś było inaczej - zdecydowanie częściej można nas było spotkać na trzepaku niż przed małym ekranem. Może dlatego tak dobrze pamiętamy bajki, bo były swojego rodzaju dobrem luksusowym?

Nasz ranking bajek nie zawiera miejsc, bo jak tu się zdecydować na kolejność? A i tak na pewno pominęliśmy wiele produkcji, które chętnie oglądamy (np. "Mój sąsiad Totoro"). Napiszcie nam, co wam kojarzy się z dzieciństwem, które filmy animowane chętnie oglądacie z dziećmi, jaki jest wasz ranking bajek. Czekamy na komentarze!

To także może cię zainteresować:

Więcej o: