Pierwszy dzień zimy 2018: kiedy zaczyna się astronomiczna, a kiedy kalendarzowa zima

Zima to pora roku, którą jedni uwielbiają, inni - wręcz przeciwnie. Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2018? Czy w tym samym dniu powitamy zimę kalendarzową i astronomiczną?

Pierwszy dzień zimy 2018 zbliża się wielkimi krokami. Zima astronomiczna rozpocznie się 21 grudnia 2018 roku, w dniu przesilenia zimowego. Wypada ono 21 lub 22 grudnia, wszystko zależy od tego, czy dany rok jest jest przestępny czy nie. Kalendarzowa zima rozpocznie się natomiast 22 grudnia. Zatem astronomiczną zimę powitamy już jutro, na kalendarzową będziemy musieli poczekać jeden dzień dłużej. Czasem daty się pokrywają, tak było np. w 2015 roku, będzie też w przyszłym roku (zima astronomiczna i kalendarzowa rozpoczną się wtedy tego samego dnia, 22 grudnia 2019 roku).

Do kiedy potrwa zima?

Zima kończy się wraz z nadejściem wiosny. W 2019 roku równonoc wiosenna wypada 20 marca (wtedy powitamy wiosnę astronomiczną). Wiosna kalendarzowa rozpocznie się 21 marca 2019 roku.

Czy gołe kostki zimą szkodzą zdrowiu? [NaZdrowie]

Ważne daty zimy

Zima to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia. Wigilia wypada w tym roku w poniedziałek, pierwszy i drugi dzień Świąt to, odpowiednio, wtorek i środa. Cały tydzień pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem to dni wolne od szkoły. 2019 rok przywitamy w nocy z poniedziałku na wtorek. 6 stycznia to święto Trzech Króli (dzień wolny od pracy, w tym roku wypada on w niedzielę). 21 stycznia wypada Dzień Babci, a dzień później (22 stycznia) obchodzimy Dzień Dziadka. Sobota 2 lutego to święto Matki Boskiej Gromnicznej (Ofiarowanie Pańskie). Ten dzień kończy obchody Bożego Narodzenia, choinki powinny być już rozebrane, nie powinno się śpiewać kolęd. 14 lutego to Walentynki, 15 lutego wypada Dzień Singla. 28 lutego 2019 to święto pączków i faworków, czyli Tłusty Czwartek. Zaczyna się ostatni tydzień karnawału. Popielec w 2019 roku wypada w środę 9 marca - to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Dzień wcześniej, 8 marca będziemy świętować Dzień Kobiet.

Nie możemy także zapominać o feriach zimowych. W roku szkolnym 2018/2019 rozpoczną się one 14 stycznia a zakończą 24 lutego. Informacje o terminach ferii w poszczególnych województwach znajdziecie tutaj.

Pierwszy dzień zimy tuż-tuż, a co robić zimą?

Zima kojarzy się ze śniegiem, a on m.in. ze sportami zimowymi (jazdą na nartach, łyżwach, sankach) oraz z lepieniem bałwana. Ze śniegiem bywa różnie, czasem jest tak, że pada, gdy kładziemy się spać, a gdy wstajemy nie ma po nim śladu (albo o jego obecności przypomina jedynie szara breja). Więcej szans na skorzystanie ze swojej ulubionej formy rozrywki mają ci, którzy uwielbiają jazdę na łyżwach - lodowiska otwierają się wraz z początkiem sezonu, nawet gdy nie ma mrozu możemy szusować po tafli.

Zima to także rozgrzewające potrawy, o których nie myślimy np. latem. Wraz z pierwszym dniem zimy zaczynamy przygotowywać sycące zupy, pieczone warzywa, czy też bigos.

Pierwszy dzień zimy - oby do wiosny

Chociaż zima zaczyna się najkrótszym dniem w roku, od tego momentu będzie już coraz lepiej. Dni będą coraz dłuższe, słońce będzie towarzyszyło nam przez większą część dnia. Zanim to jednak nastąpi, musimy uzbroić się w pokłady cierpliwości, aby przetrwać zimowe dni, a przede wszystkim - dłużące się wieczory. Niezbędne mogą okazać się gry planszowe, wciągające książki, a także ludzie, z którymi miło spędzimy czas.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA