Światowy Dzień Wcześniaka 2019 - święto małych wojowników

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To dzień, w którym solidaryzujemy się z przedwcześnie urodzonymi dziećmi i ich rodzicami. Wiele obiektów na całym świecie zostanie podświetlona na fioletowo. Warto dziś mieć na sobie coś w tym kolorze.

Światowy Dzień Wcześniaka w Polsce obchodzony jest z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Od 2011 roku 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców.

Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Jeszcze kilkanaście lat temu ratowanie życia wcześniaków było bardzo trudne. Obecnie pomaga w tym m.in. specjalistyczny sprzęt. Co warto wiedzieć o wcześniactwie? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z którymi muszą się zmierzyć. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka.

Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara

- czytamy na stronie Fundacji Wcześniak.

W Polsce do tej pory podświetlony został m.in. Pałac Kultury i Nauki, a także wiele szpitali: Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi.

Fioletowe skarpetki

Z Dniem Wcześniaka związany jest kolor fioletowy, a wyjątkowym symbolem: sznur skarpetek. Dziewięć par normalnych, dziecięcych, skarpetek i jedna mniejsza, fioletowa. Socks line symbolizuje dane: jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie.

Fioletowy kolor stał się kolorem dzieci urodzonych przedwcześnie. A jeśli w Dniu Wcześniaka chcemy pokazać im swoje wsparcie, załóżmy coś fioletowego. Nie musimy ubierać się tak od stóp do głów, wystarczy element w tym kolorze.

Dzień Wcześniaka 2019: wydarzenia

Podobnie, jak w poprzednich latach i w tym roku w Dniu Wcześniaka organizowanych jest wiele akcji, m.in. spotkania z rodzicami wcześniaków z neonatologami czy Spacery Wcześniaków. Dziś na fioletowo zostaną podświetlone m.in. Ratusz w Kielcach i Rzeszowie, Kładka Ojca Bernatka, estakada Lipska-Wielicka i Centrum Kongresowe w Krakowie, a także budynek Szpitala na Karowej w Warszawie.

Ale dzieje się nie tylko 17 listopada. Wiele wydarzeń związanych z wcześniakami będzie odbywało się przez cały listopad. Szpitale zapraszają rodziców nowo narodzonych wcześniaków na konsultacje - czekają na nich lekarze, położne, psycholodzy czy fizjoterapeuci, ale i rodzice wcześniaków, którzy już przeszli tę drogę. Maluchy, które już podrosły, odwiedzają miejsca, w których przyszły na świat. Organizowane są konferencje, na których dowiadujemy się, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci urodzonych przedwcześnie. W końcu nie są one jedynie mniejszą wersją dzieci, które przychodzą na świat w terminie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.