Dynia na Halloween. Jak zrobić straszny lampion?

Halloween to święto, które od lat wywołuje kontrowersje: jedni je uwielbiają, drudzy - wręcz przeciwnie. Wszyscy jednak wiedzą, że jednym z symboli tego święta jest pomarańczowa roślina... Dynia na Halloween to coś obowiązkowego!

Dynia na Halloween to ozdoba, którą bez problemu zrobisz w domu, wspólnie z dzieckiem. Chociaż kojarzy się ze świętem z 31 października, nie musisz organizować imprezy, ani zbierać cukierków i robić psikusy, aby móc przygotować lampion z dyni.

Jak zrobić dynię na Halloween?

Zadanie jest proste, do wykonania podstawowej wersji potrzebujesz jedynie kilku rzeczy:

  • dyni - to oczywiste, najlepiej wybierać te kształtne, foremne,
  • nożyka, którym wytniesz kształt. Ja korzystałam ze zwykłego noże kuchennego, przydatny może się okazać nóż z obustronnym ostrzem, jak piła. Uwaga na nożyki tapicerskie, mogą przydać się do wykończenia naszej latarenki, jednak lepiej nie używać ich do nacinania dyni, elementy ostrza mogą się ułamać,
  • łyżki lub innego przedmiotu, którym usuniesz miąższ,
  • flamastra (możesz też wycinać "na oko", ale wygodniej jest wcześniej wszystko rozplanować),
  • świeczki typu podgrzewacz (tealight), którą na końcu umieścisz w dyni.

Dynia na Halloween krok po kroku

To miał być nasz pierwszy lampion z dyni, postawiłyśmy więc na klasykę: wyciętą twarz. Najpierw na odcięłam górę dyni, tak, aby móc wydrążyć miąższ - pozostała część będzie służyła jako przykrywka. Najlepiej usunąć jak najwięcej środka dyni, aby ściany nie były zbyt grube. Przede wszystkim pozbądźmy się miękkiej, włóknistej części, wraz z pestkami.

Gdy dynia będzie już wydrążona, zaplanujcie jej ostateczny wygląd. W naszym duecie za ten krok odpowiedzialna była pięciolatka, która szybko wyrysowała na dyni pożądany wzór. Ja zabrałam się za wycinanie - całe szczęście córka była wyrozumiała i zdecydowała się na proste, geometryczne wzory. Po chwili uśmiechnięta (trochę straszna, trochę zabawna) dynia była gotowa. Wystarczyło włożyć do środka świeczkę i zgasić światło - voila, gotowe! Córka była zachwycona, przez kilka kolejnych dni prezentowała wszystkim nasze dzieło.

 

Jak wyglądała nasza dynia w poszczególnych etapach, możecie zobaczyć w galerii.

Co jeszcze zrobić z dyni?

Wersja, którą przygotowałam z córką jest najprostszą (ale bardzo cieszy). Możesz poszaleć z wyrazem "twarzy" - wyciąć brwi, niech oczy będą warstwowe (np. kilka różnej wielkości kwadratów, połączonych nieprzeciętymi kawałkami). Na pewno widziałeś dynie, które "wymiotują" miąższem: wystarczy wyciąć odpowiedni kształt buzi, a następnie ułożyć w niej to, co wydrążyliśmy ze środka.

Jeśli masz więcej czasu, możesz np. wyciąć zęby. Nie jest to skomplikowane, ale niezbędna jest cierpliwość i precyzja. Wytnij usta, ale tak, aby nie przebijać się na wylot dyni, a jedynie zaznaczyć ich kształt. Nożem "wyrysuj" także zarys zębów, a następnie ostrożnie odkrawaj kawałki skóry, aby została tylko cienka warstwa. Będzie przez nią przebijało światło świecy.

Przy tworzeniu ozdób z dyni ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Jeśli chcesz stworzyć bardziej skomplikowaną pracę, możesz z korzystać z narysowanego na kartce szablonu (albo skorzystać z gotowych wzorów, które znajdziesz w internecie). Przyłóż go do dyni, następnie widelcem odznacz kształt. Zostaje tylko wycinanie.

Dynia na Halloween: nie wyrzucaj miąższu

Dynię możesz wykorzystać w całości: z zewnętrznej części stwórz lampion, wnętrze... zjedz!  Pestki możesz ususzyć, a z miąższu zrobić zupę albo pyszne muffinki.

Dynia na Halloween - skąd pomysł na tę ozdobę?

Halloweenowa lampa to Jack-o’-lantern. Jej nazwa pochodzi od chłopaka o imieniu... Jack,  który oszukał diabła. Po śmierci - przez swoje czyny za życia - nie mógł trafić ani do piekła, ani do nieba. W kawałek wydrążonej rzepy (którą z czasem w opowieściach zamieniono na dynię) włożył żarzący się węgiel i tak wędruje po świecie szukając miejsca na wieczny spoczynek...

Kiedy obchodzone jest Halloween?

To święto ma stałą datę - 31 października. Halloween 2017 wypada we wtorek.

To także może cię zainteresować:

"Straaaszne" ciasteczka na Halloween [PRZEPISY]

Wystarczająco perfekcyjna pani domu: Jak ozdobić dom na Halloween?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.