Żółw domowy - rasy i ceny

Żółw to zwierzę, które wprawdzie nie jest psem (a - nie ukrywajmy - to o nim marzy większość dzieci) a cieszy się popularnością od długiego czasu. Te długowieczne gady mogą być powiernikami tajemnic przez lata. "Żółw w domu" - to hasło na dziś.

Żółw to zwierzę, które kocha się albo nienawidzi. Jedno uważają, że gad w skorupie w ogóle nie kojarzy się mięciutkim domowym pupilem, inni nie wyobrażają sobie innego towarzysza niż żółw. Te gady widziały już wiele - już od ponad 100 milionów lat mieszkają na Ziemi, i wiele jeszcze zobaczą. To właśnie ich długowieczność wielu przyciąga, to, że te zwierzęta mają szansę towarzyszyć nam przez całe życie przyciąga jak magnes. Na którą rasę żółwia się zdecydować i jak dbać o nowego domownika? Postaramy się rozwiać odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Żółw błotny, czyli nasz skarb

Warto wiedzieć, że na świecie żyje około 335 gatunków żółwi. W Polsce w naturze żyje tylko jeden z nich - żółw błotny, który jest objęty ścisłą ochroną. Spotkamy go m.in. w Puszczy Augustowskiej, Rezerwacie przyrody Żółwiowe Błota, Kozienickim Parku Krajobrazowym.Niestety, tych gadów jest bardzo mało, w związku z ochroną żółwia, dozorem zostały objęte też miejsca, w których występuje. Dodatkowo prowadzone są przedsięwzięcia, które mają na celu zwiększenie populacji żółwia błotnego w naszym kraju. Chodzi m.in. o ochronę miejsc, w których składane są jaja, czy o sztuczny wylęg (młode osobniki po odchowaniu są wypuszczane do naturalnego środowiska). Ile żyje żółw błotny? W środowisku naturalnym powyżej 100 lat.

A które gatunki żółwia możemy trzymać w domu? Żółw domowy, czyli...

Żółw stepowy

Żółw stepowy to chyba najpopularniejszy gatunek żółwia trzymany w domach (jest to żółw lądowy). Te żółwie są aktywne w ciągu dnia, uwielbiają wspinać się i kopać. Najlepiej, aby był trzymany w terrarium. Na otwartym wybiegu żółw może przebywać jedynie po spełnieniu pewnych warunków; na wybiegu może być od czerwca do sierpnia, chyba, że znajduje się w nim inspekt (w dużym uproszczeniu domek, skrzynia z oknami), wtedy może w nim przebywać także w maju i wrześniu.Należy pamiętać, aby wybieg był odpowiednio zabezpieczony (chodzi tu o ewentualną ucieczkę żółwia, ale i o atak drapieżników, czy innych zwierząt, które trzymamy - np. pies może zostać przyjacielem żółwia, może też zrobić mu krzywdę).

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim kupimy żółwia stepowego?

 • Dla żółwia ważna jest przede wszystkim temperatura: od 18°C w nocy do 26°C w ciągu dnia. Jeśli jest ona zbyt niska, konieczne jest naświetlenie punktową lampą.
 • Żółw stepowy zapada w sen zimowy, ale może także zapaść w sen letni, który trwa około miesiąca.
 • Ma ok. 15-23 cm, samice są większe od samców.
 • Żółw stepowy to roślinożerca. Chętnie sięgnie po trawy, rośliny zielne (np. po babkę lancetowatą), trawy albo siano. Nie podawajmy mu jednak warzyw ani owoców (a na pewno nie róbmy tego bardzo często). Przede wszystkim nie wolno podawać sałaty i roślin zawierających szczawiany. Żółwiowi zbędne są także pokarmy zawierające białko zwierzęce.
 • Co na dno terrarium? Na pewno nie sam piasek. Najlepiej ułożyć tam mocno ubitą ziemię ogrodową, którą zmieszamy z piaskiem.

Żółw stepowy: cena

Ile kosztuje żółw stepowy? Niezależnie od ceny, pamiętajmy, że najważniejszy jest dokument, który powinien posiadać żółw. CITES, czyli o Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (konwencja waszyngtońska) ma za zadanie ograniczać handel określonymi gatunkami zwierząt i roślin (a także wytwarzanymi z nich produktami). Jeśli chcemy kupić żółwia, pamiętajmy o tym, że sprzedawca powinien dysponować dokumentem potwierdzającym pochodzenie gada.

Ten dokument jest czymś oczywistym, drugą sprawą są warunki, w jakich trzymane są żółwie. Zanim kupimy żółwia, zróbmy dokładny wywiad środowiskowy. Żółwie sprzedawane w centrach handlowych zazwyczaj przebywają w złych warunkach (ciasne terraria, brak higieny) - należy sprawdzić ich stan zdrowia (na pierwszy rzut oka zobaczymy m.in. deformacje skorupy czy opuchnięte powieki). Niestety, nie wszystko widać od razu, dlatego zanim kupimy towarzysza, znajdźmy bezpieczne źródło, które zapewni nas nie tylko o legalnym pochodzeniu żółwia stepowego, ale i o jego stanie zdrowia. Cena żółwia stepowego? To około 400 zł. Dużo? Dobrym rozwiązaniem jest adopcja. Powstaje coraz więcej organizacji, które poszukują żółwiom nowych domów. Jeśli marzysz o żółwiu, a przerasta cię cena jego zakupu może właśnie adopcja jest wyjściem dla ciebie?

Który gatunek żółwia wybrać? Swoich wielbicieli mają zarówno przedstawiciele żółwi lądowych, jak i błotnych.Który gatunek żółwia wybrać? Swoich wielbicieli mają zarówno przedstawiciele żółwi lądowych, jak i błotnych. iStockPhoto

 Żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy to przedstawiciel żółwi żyjących w wodzie. Ma charakterystyczne czerwone pręgi na "policzkach". W naturze żyje w stojących, zarośniętych akwenach, podobne warunki powinniśmy mu zapewnić, jeśli chcemy, aby został naszym domowym zwierzęciem. Należy go trzymać w akwarium, letnie miesiące może spędzać także w oczku wodnym.Idealna temperatura wody w zbiorniku, w którym trzymamy tego gada to 26°C-28°C, powietrza - 26°C-32°C.

Co jeszcze warto wiedzieć o żółwiu czerwonolicym?

 • Prowadzi dzienny tryb życia.
 • Samce są mniejsze od samic.
 • Młode osobniki są wyłącznie mięsożerne (jedzą m.in. ryby, ślimaki, skorupiaki), z wiekiem żółwie sięgają także po pokarm roślinny. Należy pamiętać o tym, że żółwiom należy podawać pokarm, po który sięgałyby w naturze. Zatem niewskazane są np. owoce i warzywa.
 • Chętnie wygrzewa się w słońcu, nad powierzchnią wody.
 • Żółwia czerwonolicego najlepiej jest trzymać w akwaterrarium - zbiorniku, który zawiera zarówno wodę, jak i ląd.

Podobnych warunków wymaga żółw żółtolicy.

Żółw grecki

Żółw grecki to kolejny - obok żółwia stepowego - żółw lądowy, którego możemy trzymać w domu. A dokładniej - w terrarium, bądź na otwartym wybiegu. Podobnie jak jego kuzyn, nie może tam przebywać non stop, bez inspektu w miesiącach letnich (czerwiec-sierpień), z budką dodatkowo w maju i we wrześniu. Żółw grecki jest większy od żółwia stepowego - może mieć ok. 25-30 cm (samice są większe od samców). W terrarium, w którym będzie przebywał żółw powinno być jedno cieplejsze miejsce, w którym będzie mógł się wygrzewać - najlepiej zamontować tam lampę punktową. Pamiętajmy także, aby zapewnić miejsce, w którym żółw będzie mógł się schować.

Czym karmić żółwia greckiego?

Jest on roślinożerny, możemy go karmić m.in.:

 • liśćmi,
 • trawą (także sianem),
 • roślinami zielnymi (mniszek lekarski, koniczyna).

Nie należy podawać mu warzyw i owoców (przede wszystkim tych zawierających szczawiany). Dieta tego gada powinna być obfita w wapń i białko. Żółw powinien mieć stały dostęp dostęp do wody do picia.

Ile kosztuje żółw grecki? Około 300-400 zł.

Żółw chiński

Żółw chiński żyje w stojących wodach, jest aktywny w ciągu dnia. Skąd jego nazwa? Wszystko za sprawą specyficznego kształtu karapaksu (pancerza) żółwia chińskiego, która przypomina... dach pagody. Jakie warunki powinniśmy mu zapewnić? Przede wszystkim musimy pamiętać, że w naturalnym środowisku żyje w niezbyt głębokich wodach, poziom wody w zbiorniku nie powinien być wysoki (maksymalnie 40 cm, ale powinno być to uzależnione od wielkości żółwia). Powinniśmy zadbać o to, aby mógł bez problemu wydostać się na powierzchnię. Co jedzą żółwie chińskie? Podstawą diety jest pokarm zwierzęcy (np. krewetki, ślimaki, larwy owadów).

Żółwie chińskie są małe, ich rozmiar nie przekracza 17 cm. Te gady nie potrzebują także snu zimowego.

Żółwie to zwierzęta długowieczne, zostaną naszymi przyjaciółmi na wiele lat.Żółwie to zwierzęta długowieczne, zostaną naszymi przyjaciółmi na wiele lat. iStockPhoto

Żółwie: pozostałe gatunki

W obrębie rzędu wyróżnia się dwa podrzędy: żółwie bokoszyjne i żółwie skrytoszyjne. To wśród przedstawicieli tego drugiego podrzędu znajdziemy najpopularniejsze gatunki, takie jak: żółwie morskie, żółwie błotne, żółwie lądowe.

Oprócz gatunków, które wymieniliśmy powyżej, wyróżnić można także, m.in.:

 • żółwia lamparciego - żółw lądowy, o charakterystycznym pancerzu (karapaksie),
 • żółwia jaszczurowatego - półwodny gatunek, uznany jest za gatunek niebezpieczny dla ludzi,
 • żółw sępi - na jego pancerzu znajdują się charakterystyczne stożki. Ten gatunek także jest uznany za niebezpieczny dla ludzi,
 • żółw żółtobrzuchy - żółw błotny, jest to gatunek wszystkożerny, chociaż młode osobniki preferują pokarm mięsny; dopiero z czasem zaczynają spożywać pokarm roślinny,
 • żółw wonny, zwany także żółwiem piżmowym - nie potrafi dobrze pływać, woda w zbiorniku powinna być płytka, najlepiej, aby znalazły się w nim np. korzenie, które ułatwią żółwiowi szybki wyjście na powierzchnię,
 • żółw szylkretowy - jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Co je żółw?

Podstawowe pożywienie opisaliśmy przy poszczególnych gatunkach żółwi. Powinniśmy pamiętać, aby karmić żółwie pokarmem, który mogłyby znaleźć w środowisku naturalnym. Decydując się na żółwia, warto dowiedzieć się o nim więcej, skąd pochodzi, co mu szkodzi. Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli żółwi stepowych jest karmienie ich sałatą, która im szkodzi.

Żółwie lądowe chętnie sięgają m.in. po rośliny zielne:

 • mniszek lekarski,
 • koniczynę,
 • stokrotki,
 • mokrzycę.

Dobrym pokarmem jest także trawa (i siano). A co z białkiem zwierzęcym? W naturze żółwiom lądowym całkowicie wystarczają gąsienice, ślimaki i owady, które znajdują na roślinach. Żółwie bagienne i wodne, chociaż żywią się pokarmem mieszanym, zazwyczaj chętniej sięgają po pokarm mięsny. Co możemy im podawać w domowych warunkach? Np. drobnopokrojone filety ryb słodkowodnych albo ślimaki wodne.

Oczywiście możemy też sięgnąć po gotowe pokarmy suche dostępne w sklepach zoologicznych, ale powinny być one racze uzupełnieniem pokarmu, wyjściem awaryjnym, a nie podstawą codziennego jadłospisu naszego żółwia.

Żółwiom - w porozumieniu z lekarzem weterynarii - warto także podawać suplementy, np. te zawierające sole mineralne. Gdy gad cierpi na niedobór wapnia, zamiast podawać mu gotowe mieszanki, możemy do karmy dołożyć mu dokładnie rozbite w moździerzu skorupki jaj.

Żółwie to zwierzęta długowieczne, zostaną naszymi przyjaciółmi na wiele lat.iStock

Żółw słoniowy

Żółwie słoniowe to zwierzęta lądowe, są jednymi z największych (obok żółwi olbrzymich) przedstawicieli żółwi na świecie. To właśnie żółwie słoniowe są słynnymi "żółwiami z Galapgos". Te olbrzymie gady (mają około 1,5 metra długości) mogą dożyć nawet 300 lat.

Żółwie słoniowe zamieszkują wysypy Galapagos (na wyspach znajdziemy różne podgatunki). Żółwie olbrzymie zamieszkują m.in. atol Aldabra (tam znajduje się ich największa populacja).

Niektóre gatunki tylko w domu

Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Środowiska (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym) niektóre gatunki żółwi nie mogą być wypuszczane do środowiska naturalnego, mogą żyć jedynie w niewoli. Są to:

 • żółw jaszczurowaty,
 • żółw malowany,
 • żółw ostrogrzbiety,
 • żółw ozdobny (wszystkie podgatunki).

Chociaż żółwia raczej się nie przytula, niewątpliwie jest on wyjątkowym zwierzęciem domowym. Na obserwowaniu jego zachowań możemy spędzić długie godziny, a świadomość, że będzie on nam towarzyszył przez wiele lat sprawia, że ten gad staje się wyjątkowym przyjacielem.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki "Żółwie", Hartmut Wilke, Wydawnictwo Wiedza i Życie

Zdjęcia są jedynie ilustracją, nie przedstawiają poszczególnych gatunków żółwi.

Zastanawiasz się nad kupnem domowego zwierzątka? To także może cię zainteresować:

Rybki akwariowe - jakie rybki do akwarium?

Świnka morska - peruwianka, skinny, jakie rasy wybrać?

Więcej o: