Świnka morska - co je, ile żyje?

Świnka morska (a właściwie kawia domowa) to zwierzę, które od lat cieszy się popularnością. Ile żyje świnka domowa, co je i jak powinna wyglądać jej klatka - jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego zwierzęcia, odpowiemy na podstawowe pytania na jego temat.

Świnka morska jest niezwykle uroczym gryzoniem, na którego decyduje się wiele osób marzących o posiadaniu zwierzaka domowego, ale którzy nie mogą mieć psa czy kota.

Ile żyje świnka morska?

Średnia długość życia świnki to 5-10 lat. Wiele zależy od stanu zdrowia, warunkach, w jakich jest trzymana, ilości rozrywek, jakich dostarczamy, a także rasy naszej świnki (u świnek skinny średnia długość życia wynosi 7-8 lat, u świnek długowłosych - 5-6 lat).

Na długość życia ma wpływ także zdrowa, zbilansowana dieta. Aby utrzymać świnkę w dobrej kondycji, warto zadbać o podawanie je produktów zawierających witaminę C.

Co je świnka morska?

Podstawą pożywienia kawii domowej jest siano. Dobrze sprawdzą się także gotowe mieszanki, w skład których wchodzą m.in. zboża, płatki owsiane, a także prasowane siano, uprzednio mineralizowane i witaminizowane (najczęściej ma ono kształt walcowatych granulek). Takie pasze nie powinny być jednak podstawowym i jedynym pokarmem, jaki podajemy śwince. Co jeszcze je świnka morska? Chętnie sięgnie po jabłka, marchew, paprykę, a także po owoce cytrusowe (podawajmy je jednak w niewielkich ilościach). Swojemu zwierzakowi możemy także uzbierać pyszności na łące, m.in.:

  • babkę lancetowatą,
  • mniszek lekarski,
  • skrzyp polny,
  • trawy
  • koniczynę (działa wzdymająco, nie podawajmy jej dużo).

Trawę możemy również zasadzić w niewielkim naczyniu i wstawić ją do klatki - kawia domowa będzie miała wtedy stały dostęp do świeżego smakołyku.

Żywienie świnki morskiej nie jest skomplikowane, te zwierzaki jedzą rośliny pastewne, świeże owoce i warzywa. warto podawać im także suchy chleb oraz gałązki, np. klonu albo drzew owocowych. Najlepiej karmić je dwa razy dziennie, podając mniejsze porcje, które będą od razu zjedzone. Na stałe w klatce może znajdować się siano (ustawmy je jednak wyżej, tak, aby nie zmieszało się z odchodami). Świnkom morskim możemy także podawać gotowe preparaty witaminowe - głównie chodzi o dostarczenie witaminy C. Jeśli zapewniamy ją w pożywieniu, dodatkowa suplementacja nie jest konieczna.

Tego nie podajemy świnkom morskim:

  • ziemniaków (a także kiełków ziemniaków),
  • kapusty,
  • cebuli,
  • surowej fasoli.

Nie jest polecane podawanie świnkom sałaty, która często jest zanieczyszczana azotanami.

Oczywiście nie możemy zapominać o piciu. Świnkom morskim najlepiej podawać odstałą wodę (w poidełku), od czasu do czasu możemy urozmaicić dietę wstawiając do klatki miseczkę z rumiankową herbatką. Nie jest wskazane pojenie świnek mlekiem - powoduje ono biegunkę.

Choroby świnek morskich

To, ile żyje świnka morska zależy - jak już wcześniej wspomnieliśmy - od jej stanu zdrowia. Generalnie kawie domowe nie należą do chorowitych zwierząt, jednak i im zdarzają się pewne przypadłości. Najczęściej są to problemy związane z układem pokarmowym, a także ze skórą. Wśród dolegliwości z którymi mogą zmagać się świnki morskie znajduje się:

  • biegunka (może być efektem nagłej zmiany pożywienia, może być też spowodowana infekcją bakteryjną),
  • zaparcia (z reguły są wynikiem tego, że w diecie zwierzęcia za dużo jest suchych, a za mało mokrych pokarmów),
  • stany zapalne dziąseł (są związane z niewystarczającą zawartością witaminy C w pokarmach, jakie podajemy świnkom).

Świnki morskie mogą także cierpieć na katar uczuleniowy (spowodowany np. zakurzonym bądź nieświeżym sianem, żrącymi środkami czyszczącymi), warto także sprawdzać długość ich zębów i pazurów. Te pierwsze zwierzęta najczęściej ścierają pokarmem, pazury zazwyczaj musimy przycinać. Zdarzają się także choroby skórne takie jak świerzbowiec, grzybice.

Świnka wygryza sierść? Niekoniecznie musi to znaczyć, że cierpi na chorobę skóry. Być może po prostu... się nudzi. Te zwierzęta są niezwykle towarzyskie, cierpią odstawione w klatce w kącie pokoju. Bierzmy je na ręce, zadbajmy o to, aby w klatce miały atrakcje oraz rzeczy do gryzienia (gałązki, suchy chleb).

Dlaczego świnka morska piszczy?

Świnka morska wydaje charakterystyczny dźwięk, który przypomina kwiczenie. Ten dźwięk kierowany jest tylko i wyłącznie do człowieka i znaczy po prostu tyle, że zwierzak jest głodny i prosi o podanie jedzenia. Dlaczego świnka morska piszczy? Młode w ten sposób nawołują matkę lub rodzeństwo. Jeśli ten dźwięk wydaje świnka trzymana w klatce, która jest jedynym przedstawicielem tego gatunku znaczy to, że szuka ona kontaktu - powinniśmy się nią zająć, zapewnić jej towarzystwo.

Przy pisaniu korzystałam z książki "Świnki morskie" autorstwa Katrin Behrend (Wyd. Wiedza i Życie), a także z książki "Świnka morska" Marcina Jana Gorazdowskiego (Agencja Wydawnicza "Egros").

Przeczytaj także:

Choroby przenoszone przez zwierzęta

Zwierzę w domu

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.