Świnka morska - peruwianka, skinny, jakie rasy wybrać?

Świnka morska to jedno z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. Większa od chomika, bardziej przyjacielska niż rybki, wymaga mniej poświęceń niż pies. Jakie są rasy? Na którą świnkę morską się zdecydować? Podpowiadamy.

Świnka morska, czyli... kawia domowa. Zacznijmy od tego, że świnka morska jest obecnie nazwą nieprawidłową. W publikacji "Polskie nazewnictwo ssaków świata" wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie przyjęto nazwę kawia domowa. Jej łacińska nazwa Cavia porcellus miała być wcześniej błędnie tłumaczona. Zanim przyzwyczaimy się, że świnka morska nie jest świnką morską minie zapewne wiele czasu.

Świnka morska: rasy, które możemy mieć w domu

Świnka morska w Europie znajduje się od dawna, została tu sprowadzona tuż po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Pochodzi z Ameryki Południowej, została udomowiona przez Inków. Od tego czasu wyhodowano wiele ras świnek morskich, które od swoich przodków różnią się chociażby ubarwieniem: dziś istnieje wiele ras barwnych, które różnią się od siebie kolorem i długością sierści.

Świnka morska peruwianka

"Peruwianka" to potoczna nazwa długowłosej świnki morskiej, która zwana jest także "peruwiańską". Bez problemu odróżnimy ją od innych: jej długa, gęsta sierść równomiernie okala ciało świnki morskiej. Wszystko za sprawą charakterystycznego przedziałka, który idealnie dzieli sierść na tułowiu gryzonia. Na oczy opada grzywka, również rozłożona na dwie części - na głowie znajduje się rozeta, typowa dla tej rasy. Jak może być ubarwiona świnka morska peruwianka? Uznane jest ubarwienie trójbarwne, szylkretowe, czerwone, białe, czarne, a także czaro-białe bądź czerwono-barwne.

Inną długowłosą rasą świnki morskiej jest szetlandzka, czyli peruwiańska jedwabista. Przedstawicieli tego gatunku rozpoznamy po tym, że nie mają one grzywki, włosy rosną do tyłu.

Długowłose świnki morskie to także, m.in.:

  • sheltie,
  • coronet,
  • lunkarya.

Spośród nich dużą popularnością cieszy się świnka morska sheltie. Ta rasa charakteryzuje się długą sierścią, jednak nie na głowie - w przeciwieństwie np. do peruwianek, sierść na głowie świnek sheltie jest krótka. Przedstawiciele rasy sheltie posiadają także bokobrody, które idealnie współgrają z sierścią na tułowiu.

Świnka morska gładkowłosa

Swoich wielbicieli mają także gładkowłose świnki morskie. Wśród nich znajduje się m.in. świnka morska gładkowłosa holenderska. Cechą charakterystyczną tej rasy jest ubarwienie: na głowie i na tylnej części tułowia, mniej więcej na 1/3 długości jest ten sam kolor. Pozostała część tułowia i środek głowy jest biały.

Świnka morska gładkowłosa może i jest mniej efektowna od swoich długowłosych koleżanek, ale nie można jej odmówić uroku. Wyobrażając sobie przedstawiciela tego gatunku, przed oczami mamy zazwyczaj właśnie gładkowłosą świnkę morską, najczęściej szylkretową, bądź czerwono-białą.

Świnka morska rasy skinny

Od pewno czasu rosnącą popularnością cieszy się świnka morska rasy skinny. Czym się charakteryzuje? Otóż... brakiem sierści. Świnki skinny mają tylu zwolenników, jak i przeciwników - nie każdy wyobraża sobie posiadanie bezwłosego zwierzęcia. Skinny nie są jednak całkowicie bezwłose, na ich ciele może pojawiać się sierść: szorstkie włoski możemy dostrzec na pyszczku i łapkach tego gryzonia.

Ta rasa świnek jest niezwykle przyjacielska, ale i wyjątkowo delikatna - niepokryta sierścią skóra jest podatna na zadrapania, bardzo łatwo jest skrzywdzić świnkę. Łysa świnka morska jest niewątpliwie bardzo oryginalna, jednak, podobnie jak w przypadku bezwłosych kotów czy psów, nie spodoba się każdemu.

Czy świnka skinny nadaje się dla alergika? Objawy alergii mogą wystąpić zarówno przy kontakcie ze skinny, jak i przedstawicielem rasy sheltie. Alergia kojarzy nam się z sierścią, a to duże uproszczenie. Alergeny pojawiają się także w ślinie, moczu i naskórku. Wiele osób reaguje już na ściółkę (trociny, siano), która znajduje się w klatce świnki morskiej - nie ma tu znaczenia, czy zwierzak ma sierść czy jej nie posiada.

Świnka morska rozetka

Rozetkowe świnki morskie nazywane są także abisyńskimi. Ich cechą charakterystyczną jest sierść: szorstka i sztywno stercząca. Świnka morska rozetka sprawia wrażenie rozczochranej - za sprawą struktury włosa, ale i licznych rozetek. Na ciele świnki morskiej tej rasy znajduje się ich minimum osiem.

Którą rasę świnki morskiej wybrać?

Przy wyborze często kierujemy się jedynie aspektem wizualnym, decydujemy się na tę rasę świnki, która bardziej nam się podoba. Jeśli chcemy, aby nasz zwierzak był zdrowy i zadbany, warto wziąć pod uwagę także inne rzeczy. Jakie? Na przykład czas, a także pieniądze jakie jesteśmy w stanie poświęcić na świnkę. O ile świnki krótkowłose i rozetkowe codziennego czesania wymagają jedynie w okresie linienia (wiosną i jesienią), to świnki długowłose musimy czesać codziennie. Nie chodzi tu jedynie o przeczesywanie sierści szczotką, dobrze też używać do jej pielęgnacji różnych odpowiednich specyfików (które np. wygładzą sierść, zabezpieczą przed powstawaniem kołtunów).

Świnka morska: cena

Ile kosztuje świnka morska? Cena świnki morskiej w sklepie zoologicznym może dochodzić do 100 zł, u hodowcy - nawet do 300 zł. Jednak możemy kupić je taniej, możemy także otrzymać zwierzaka za darmo. Powstaje wiele organizacji, fundacji, które zajmują się adopcją świnek morskich. Oddawane z różnych powodów gryzonie szukają nowych domów - dla tych, którzy marzą o śwince, a nie mają funduszy na jej zakup (a np. mają już pełen zestaw do jej utrzymania) to doskonałe wyjście.

Warto zwracać uwagę na warunki panujące w miejscu zakupu świnki - najprostszym wyjściem jest udanie się do sklepu zoologicznego, jednak często zwierzęta nie mają tam zapewnionych odpowiednich warunków (brak dostępu do naturalnego światła, hałas, stłoczenie na małej powierzchni). W Polsce istnieje wiele hodowli świnek morskich, kupując zwierzę w jednej z nich otrzymamy informacje o pochodzeniu świnek (zwierzęta są wydawane z rodowodem), pewność co do wieku i braku chorób (np. świerzbu). Świnki morskie z rodowodem mogą także brać udział w wystawach.

Świnka morska dla dziecka

Dziecko prosi o psa, dostaje mniejsze zwierzę - chomika, królika, świnkę morską (albo rybki). To schemat znany od lat. Warto jednak pamiętać, że świnka morska nie jest zabawką. Jest przyjacielskim zwierzakiem, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem, nie może być stawiany w kącie i wyciągany jedynie wtedy, gdy sobie o nim przypomnimy. Wymagają opieki, należy je karmić, regularnie czyścić w klatce, odpowiednio socjalizować. Kawia domowa ma szanse stać się przyjacielem dziecka, jednak to dorosły będzie musiał o nią dbać (oczywiście z pomocą dziecka, ale na pewno większość obowiązków spadnie na barki dorosłych). Świnki morskie bardzo często uczulają - warto o tym pamiętać rozważając zakup tego zwierzęcia.

Nie możemy zapominać o jeszcze jednym: świnki morskie są zwierzętami, które najlepiej czują się w stadzie. Dlatego warto zdecydować się na więcej niż jednego przedstawiciela tego gatunku.

Przy pisaniu korzystałam z książki "Świnki morskie" autorstwa Katrin Behrend (Wyd. Wiedza i Życie), a także z książki "Świnka morska" Marcina Jana Gorazdowskiego (Agencja Wydawnicza "Egros").

Może cię zainteresować:

Niemowlę i zwierzęta domowe

Jakie zwierzę wybrać dla kilkulatka?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.