Akwarium kula w naszym domu

Akwarium kula pojawia się w wielu filmach i kreskówkach, ale czy powinno znaleźć się naszych domach? Czy możemy w nim trzymać złote rybki? Jakie małe rybki akwariowe nadają się do akwarium typu kula (i czy w ogóle jakieś mogą pływać w takim zbiorniku)?

Akwarium kula to niezwykle popularny zbiornik: na pewno każdy kojarzy kulę z kolorowym żwirkiem i pływającą w środku złotą rybką. Taki obrazek pojawia się w wielu filmach czy animacjach. Czy trzymanie małych rybek akwariowych w takim zbiorniku jest dobrym pomysłem?

Złote rybki w akwarium typu kula

W akwarium typu kula najczęściej pływa jedna rybka, z reguły są to złote rybki, czyli np. welony. Wspaniale ubarwione, z ozdobnym ogonem pięknie prezentują się na tle kolorowego żwirku, roślinek, zatopionego skarbu (i innych akcesoriów). Myśląc o domowych zbiornikach, często w pierwszej chwili przychodzi nam do głowy właśnie akwarium kula. Jednak to, co nam wydaje się dobre, dla rybek takie nie jest. Dlaczego?

Akwarium kula nie jest najlepszym wyborem

Dlaczego złote rybki oraz małe rybki akwariowe nie powinny być trzymane w okrągłym zbiorniku? Z wielu powodów. Często kupując kulę zapominamy, że ma to być akwarium, jak każde inne, a więc powinno być wyposażone w filtr, oświetlenie, grzałkę i inne niezbędne akcesoria.

Jednak nie tylko brak podstawowego wyposażenia jest problemem. Brak odpowiedniej ilości tlenu to jedno, sama budowa akwarium kuli jest szkodliwa. Rybki trzymane w tego typu zbiornikach pływają w kółko, co nie wpływa dobrze na ich błędnik. Z kolei zakrzywione ściany osłabiają wzrok, rybka nie ma też gdzie się schować (nawet jeśli w akwarium są rośliny, rybki często wybierają na schronienie rogi zbiorników). Rybki w akwarium kuli często pływają po dnie, sprawiają wrażenie apatycznych, nie chcą jeść.

Nie jest prawdą, że rybom jest wszystko jedno, odpowiednie akwarium ma olbrzymie znaczenie. Czy zestresowane rybki rzeczywiście są tym, czego pragniemy?

Jakie rybki w akwarium typu kula?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w tego typu zbiorniku najlepiej nie trzymać żadnych rybek. Jeśli bardzo podobają nam się akwaria kule możemy założyć w nim krewetkarium albo akwarium roślinne. Kula może także pełnić rolę wazonu, może być naczyniem, w którym ułożymy ozdobne aranżacje z kolorowych, szklanych kamyczków, możemy stworzyć w niej roślinną kompozycję (np. popularne Wabi-Kusa).

Są gatunki, które należy trzymać w kuli?

W okrągłych zbiornikach hodowane są meduzy (krążkopławy morskie), a także koniki morskie – kształt akwarium typu kula zabezpiecza pławikoniki przed urazami mechanicznymi, a także ułatwia im nawigację.

Jeśli nie akwarium kula to co?

Rozważasz zakup kuli, bo wydaje ci się łatwiejsza w utrzymaniu niż standardowe akwarium? Wymiana wody we wszystkich zbiornikach wygląda podobnie. W sprzedaży dostępne są prostopadłościenne akwaria o podobnej pojemności, może zamieszkać w nim jedna złota rybka albo bojownik. Ozdobny piasek i inne gadżety (zatopiony skarb, ruiny zamku) chętnie wybierane przy zakupie akwarium kuli mogą znaleźć się i w prostokątnym zbiorniku.

Ile kosztuje akwarium kula?

Najprostsza 10 litrowa wersja kosztuje ok. 20 zł, 30 litrowa - ok. 50 zł. W sprzedaży znajdziemy także rozbudowane wersje (z pokrywą, w odbudowie) - one są znacznie droższe, ich cena zależy od pojemności i wyposażenia. Przykładowo 2,5 l akwarium z podstawą i oświetleniem LED kosztuje ok. 100 zł, za 45 litrowy zbiornik  z pokrywą, filtrem i oświetleniem zapłacimy ok. 400 zł.

Za prostokątne 45  litrowe akwarium zapłacimy ok. 40 zł.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: