Dwie godziny dla rodziny: Międzynarodowy Dzień Rodzin 2018 już dziś!

Zanim zaczniemy świętować Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca, warto zaznaczyć w kalendarzu inną datę: 15 maja. Wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin. Tego dnia organizowana jest akcja "Dwie godziny dla rodziny", w której bierze udział coraz więcej firm.

Międzynarodowy Dzień Rodzin 2018 wypada we wtorek. "Dwie godziny dla rodziny" to pomysł Fundacji Humanites - akcja zachęca pracodawców, aby tego dnia pozwolili swoim pracownikom wyjść z pracy dwie godziny wcześniej.

Dzień Rodzin - skąd się wzięło to święto?

Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Generalne ONZ w 1993 roku, kiedy to uchwalono rezolucję nr 47/234 i zatwierdzono, że 15 maja będzie świętem rodziny. Wydaje się, że to świeża sprawa? Bez słowa oficjalnego zatwierdzenia funkcjonowała już wcześniej, pierwszy Dzień Rodzin obchodzono w 1984 roku. A jeśli popatrzeć na to jeszcze z innej strony, wziąć pod uwagę fakt, że ludzie zakładają rodziny od dawien dawna i cieszą się, że do niej przynależą, dzień rodzin jest obchodzony od niepamiętnych czasów.

Międzynarodowy Dzień Rodzin ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się rodzina, przypomnieć o tym, że to podstawowa grupa społeczna, od której wiele zależy i której należy się wiele uwagi. O rodzinie powinniśmy pamiętać my, którzy jesteśmy jej częścią, ale i władze, politycy, którzy swoimi działaniami mają na nią wpływ.

Co robić tego dnia?

W tym roku Dzień Rodzin przypada we wtorek, w wielu miejscach atrakcje z okazji tego dnia obchodzone były w weekend (albo odbędą się w nadchodzący). Często obchody Dnia Rodzin połączone są z nadchodzącymi świętami: Dniem Matki, Dniem Dziecka i Dniem Ojca.

Można ten dzień spędzić też całkiem zwyczajnie, ale razem. Wspólne przygotowanie obiadu, spokojne wyjście na pobliski plac zabaw, na spacer to wielkie wydarzenie, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy zabiegani, ciągle się mijamy.

"Dwie godziny dla rodziny"

Na problem życia w biegu, wiecznego braku czasu zwróciła uwagę Fundacja Humanites, która zainicjowała akcję społeczną "Dwie godziny dla rodziny". To wydarzenie jest związane z Dniem Rodzin, a chodzi w nim o to, aby pracodawcy zwrócili uwagę na to, że ich podwładni są nie tylko pracownikami, ale i częścią rodziny. Chodzi o skrócenie czasu pracy w dniu 15 maja o dwie godziny, aby pracownicy mogli wykorzystać ten czas na spędzenie go z rodziną. Jak podkreśla Fundacja, głównym celem tej akcji nie jest to, aby pracować krócej. Przede wszystkim chodzi o wzmacnianie więzi rodzinnych. Tegoroczne hasło przewodnie akcji to "Gry i zabawy pokoleniowe". Chociaż pogoda dziś może być różna, może spróbujecie pokazać dzieciom to, w co bawiliście się w dzieciństwie? Gra w klasy, zośkę, a może nauczycie je wyliczanek?

W tym roku akcja "Dwie godziny dla rodziny" odbywa się po raz siódmy.

Rodzina podstawowa komórka społeczna

Warto pamiętać, nie tylko wtedy, gdy świętujemy Dzień Rodzin, o tym, że rodzina jest najważniejsza. Nie bez przyczyny często podkreśla się, że to podstawowa grupa społeczna, cegiełka, która buduje całość. Rodzina to cały świat małego dziecka, dla niego nie ma nic poza najbliższymi. W codziennym pędzie często zapominamy o z pozoru błahych czynnościach, o wspólnie spędzonym czasie, o rozmowach, nawet tych o niczym. Dzień Rodzin ma przypomnieć, że to, co ważne, mamy na wyciągnięcie ręki i powinniśmy o to zadbać. Jednak nie tyko nam ma otworzyć oczy. Nie należy pomijać tego, że to święto ma także za zadanie przypomnieć, jak ważna jest polityka prorodzinna.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.