Pierwszy dzień wiosny 2018: kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca

Wiosna, przynajmniej ta w kalendarzu, zbliża się wielkimi krokami. 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny 2018, wypada w tym roku w środę. Mamy nadzieję, że dodatnie temperatury zostaną z nami na dłużej, a zapowiadany powrót zimy będzie jedynie chwilowy.

Pierwszy dzień wiosny 2018 wypada 21 marca, w środę. Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Natomiast wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej, we wtorek 20 marca (dokładnie o godzinie 16.16). 

Pierwszy dzień wiosny a równonoc wiosenna

Początek wiosny astronomicznej zbiega się z równonocą wiosenną (zwaną także równonocą marcową), która wypada 20 lub 21 marca (a także 19 marca). Tego dnia Słońce przechodzi przez tzw. punkt Barana, a dzień i noc trwają tyle samo - po 12 godzin. Od tego momentu dzień będzie coraz dłuższy. Przyjęło się, że pierwszy dzień wiosny świętujemy 21 marca - gdy zaczyna się kalendarzowa wiosna.

Wiosna tuż tużWiosna tuż tuż ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Oznaki wiosny

Wystarczy wyjrzeć przez okno, aby dostrzec oznaki wiosny. Drzewa, krzewy, trwa zielenią się, na podwórku widać coraz więcej kolorów - rozkwitających kwiatów. Pierwiosnki, przebiśniegi to rośliny, których nazwy kojarzą się z nadejściem wiosny. Przyroda budzi się do życia po zimie. Słychać śpiew ptaków, w ogródkach rozpoczynają się wiosenne prace. Inne oznaki wiosny? Dni są coraz dłuższe, wracając po południu z pracy widzimy jeszcze słońce. Chociaż zima była w tym roku łagodna, niewiele było dni, w których narzekaliśmy na mróz, z radością odkryjemy, że jest coraz cieplej, będziemy stopniowo żegnać kolejne warstwy ubrań. Wiosna to także Wielkanoc, a co za tym idzie żonkile, tulipany, bazie, rzeżucha... Wielu osobom ta pora roku kojarzy się także ze sprzątaniem - wiosenne porządki wpisane są w wielu kalendarzach, mycie okien jest dokładnie zaplanowane. Pierwszy dzień wiosny może nie różnić się zbytnio od ostatniego dnia zimy, ale my na pewno będziemy widzieć, że "to już". Trawa będzie zieleńsza, a powietrze przyjemniejsze. Wiosną dopisuje także humor, infekcje znosimy lepiej niż te, które pojawiały się jesienią. Niestety, ta pora roku to także czas wielu chorób, np. ospy wietrznej. A kwitnące rośliny czy latające po domu podczas porządków roztocza to zmora alergików.

Topienie marzanny

Dla wielu osób pierwszy dzień wiosny wiąże się różnymi zwyczajami. Jednym z nich jest topienie marzanny, czyli kuły, która ma symbolizować zimę i śmierć. Kiedyś ten obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, dziś związany jest z początkiem kalendarzowej wiosny. Nawet jeśli w regionie w którym mieszkacie nie ma tradycji zbiorowego topienia marzanny, na pewno znacie ten zwyczaj - chociażby ze szkoły. Dla dzieci wielką atrakcją jest tworzenie wielkiej kukły, ozdabianie jej, a następnie wrzucanie jej do wody (nie musi to być rzeka czy jezioro, marzannę można utopić w kałuży albo dużej misce).

Dzień wagarowicza

Ulubionym świętem uczniów, także związanym z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, jest dzień wagarowicza. Uczniowie tego dnia nie mają ochoty na siedzenie w ławkach, w wielu szkołach organizuje się wyjścia do kina, albo różnego rodzaju zabawy. A jeśli odbywają się normalne lekcje, bardzo często są one na specjalnych zasadach - bez odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA