Dobre miejsca: Interaktywne muzea

Nowoczesne muzea otwierają się na najmłodsze dzieci. Interaktywne wystawy, instalacje, galerie, stanowiska, kąciki pojawiają się nawet w poważnych instytucjach. Prawdziwym rajem dla małych odkrywców są centra nauki.

Dzieci najintensywniej uczą się wtedy, gdy zapominają, że to robią. Dzieje się tak, gdy temat budzi fascynację, a dziecko staje się odkrywcą - mówi dr Marzena Żylińska. Dziś to nie szkoła, ale właśnie nowoczesne centra nauki stwarzają maluchom (nawet dwulatkom!) znakomite warunki do nauki przez zabawę, poznawania świata w działaniu, wszystkimi zmysłami, poprzez eksperymentowanie.

Warszawa: CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Jak wygląda świat oczami węża? Co kryje się we wnętrzu kalejdoskopu? Jak pachnie lis? W galerii Bzzz! trzeba dotykać, wąchać, sprawdzać, burzyć i układać. Wystawa przeznaczona dla dzieci do 5. roku życia.

kopernik.org.pl

Gdańsk: CENTRUM HEWELIANUM

Nowoczesne muzeum w zabytkowych wnętrzach. Nawet kilkulatki mogą tu przeprowadzić eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych, fizyki, chemii.

hewelianum.pl

Gdynia: CENTRUM NAUKI EXPERYMENT

Czy można podnieść samochód jedną ręką? Jak widzą zwierzęta? Jak będziemy wyglądać za 30 lat? Sprawdźcie w Centrum Experyment. experyment.gdynia.pl

Toruń: CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

Na dzieci od 2. r.ż. czeka tu wspaniały naukowy plac zabaw, czyli wystawy "przeŻYCIE" i "przeBUDOWA".

mlynwiedzy.org.pl