Wycieczka na dziki Zachód

Chcielibyście wybrać się z dziećmi troszeczkę dalej niż nad Bałtyk lub w Beskidy? Tuż za naszą zachodnią granicą czeka na was Brandenburgia.

Region ten kusi wspaniałą przyrodą, historią i kulturą. Rodzice zachwycą się miastami o długiej, bogatej historii i ich zabytkami, a dzieci - licznymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla nich.

ZOO Z TRADYCJAMI

Kameralne ZOO Eberswalde, założone ponad dwieście lat temu, przyciąga odwiedzających z całej Europy. Znajduje się 50 km na południowy wschód od Berlina. Na piętnastu hektarach żyje wiele gatunków zwierząt z pięciu kontynentów. Z niektórymi zwierzakami maluchy mogą się tu spotkać nawet bez krat i ogrodzeń. Największe zainteresowanie wzbudzają buszujące swobodnie po ogrodzie lemury, jelenie i kaczki. Za niewielką dodatkową opłatą obiekt można zwiedzać z przewodnikiem (nawet wieczorem). Warto się tu wybrać szczególnie w porze karmienia wydr, pingwinów i papug. Dzieciaki z ciekawością uczestniczą w ich codziennym ucztowaniu, a przy odrobinie szczęścia opiekunowie pozwolą im pogłaskać niektóre zwierzęta.

Warto zarezerwować sobie cały dzień na pobyt w zoo, bo choć jest niewielkie, czas płynie tu niepostrzeżenie. Oprócz zwierząt dzieci zainteresuje też na pewno pięć wyjątkowych placów zabaw - na przykład lodowcowy lub ten z wiszącymi mostami i zjeżdżalniami oraz z bajkowymi domkami na drzewach.

Cały obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych i poruszanie się po nim na wózku lub z wózkiem dziecięcym nie stanowi problemu. O tym, jak wyjątkowe jest to miejsce, niech świadczy fakt, iż w roku 2004 pojawiła się tu sama Angela Merkel, która została chrzestną mamą jednego z tutejszych pingwinów.

W REZERWACIE DZIKICH ZWIERZĄT

Ci, którzy kochają przyrodę i zwierzęta, a po wizycie w zoo czują jeszcze niedosyt, powinni skierować się w stronę miejscowości Groß Schönebeck. Znajduje się tam malowniczy Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide. Jest on położony na terenie największego obszaru leśnego Niemiec - Rezerwatu Biosfery Schorfheide-Chorin. Dziś rezerwat to 7 km szlaków wędrownych stworzonych specjalnie po to, aby można było obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jako że dla dzieciaków taka trasa może być nieco męcząca, można pokonać ją bryczką lub wypożyczyć specjalny wózek dla maluchów. Podczas przyrodniczej podróży zobaczycie tu wydry, jelenie szlachetne, daniele, muflony, wilki, żubry, łosie i konie Przewalskiego. Dzieciaki chętnie zatrzymają się przy szopach praczach, aby obserwować, jak te zwierzątka pałaszują surowe jajka. Mogą też wejść do zagrody kóz, aby tam specjalnymi zgrzebłami podrapać je po grzbiecie (kozy to uwielbiają). Na małych gości czeka również plac zabaw, gdzie można się ślizgać, wspinać, huśtać i pluskać przy studni do woli.

Obowiązkowym punktem wizyty w Rezerwacie Dzikich Zwierząt Schorfheide są też wyśmienite lody przygotowywane według dawnej receptury.

MOTYLE I ROŚLINY MIĘSOŻERNE

Przeżyć równikową burzę w sercu Poczdamu? Dlaczego nie! Biosfera Poczdam, położona w centralnej części miasta, to kolejna atrakcja, którą pokochają dzieciaki - te małe i te większe. W jednym budynku postanowiono odtworzyć klimat lasów równikowych. Zadbano o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Palmy, bromelie, kakaowiec - ponad 20 tysięcy roślin rośnie tu w towarzystwie stu gatunków zwierząt. Uwagę dzieci przyciąga też wodospad i stawy oraz cudowna motylarnia z pięknymi, niezwykle kolorowymi owadami z różnych zakątków świata. Warto tu dać maluchowi do ręki aparat fotograficzny, żeby spróbował uwiecznić motyle na zdjęciu.

Ważnym punktem wizyty w Biosferze Poczdam jest też wystawa "Aquasphare" ukazująca świat tropikalnych mórz i oceanów. Można na niej podziwiać ryby, koralowce, glony i innych tajemniczych mieszkańców głębin. Pretekstem do odwiedzenia Biosfery może być jedna z wystaw tematycznych. Do niedawna zwiedzać można było wystawę "Rośliny mięsożerne - wyrafinowani łowcy". W trakcie tropikalnego spaceru warto znaleźć czas na krótką przerwę, by skorzystać z oferty restauracji, w której jest kącik zabaw dla maluchów.

KAMERA, AKCJA!

Na terenie nowoczesnego miasta mediów Babelsberg leży park filmowy o takiej samej nazwie. To bardzo popularne miejsce wycieczek dla rodzin z dziećmi podróżujących po Brandenburgii. Park pozwala na chwilę przenieść się w magiczny świat filmu. Rozpoczynając przygodę w filmowym stylu, warto wypożyczyć audioprzewodnik (dostępny w języku polskim). Jeśli chcemy wziąć udział w licznych show i pokazach organizowanych na terenie parku, trzeba pamiętać o godzinach rozpoczęcia, by niczego nie przegapić! Z młodszymi dziećmi możemy wziąć udział w show "Zwierzęta przed kamerą", którego bohaterami są puchacz, kura i owczarek. Również "TV Show" ukazujący kulisy tworzenia telewizji powinien być interesujący dla dzieciaków. Starsze z powodzeniem mogą uczestniczyć w pokazie "Trzej muszkieterowie" oraz w pokazie kaskaderskim.

Całą rodzinę zaciekawi Atelier "Traumwerker", czyli miejsce, gdzie sekrety swej pracy zdradzają charakteryzatorzy, kostiumografowie, malarze i rzeźbiarze.

Wędrując po parku, zapewne natrafimy na Ogrody Małego Mucka, czyli orientalną dekorację z kopułą, sułtańskim tronem, wielkim basenem i fontannami, na średniowieczne miasto, uliczkę z Dzikiego Zachodu, Aleję Gigantów czy chatkę Baby Jagi. Na najmłodsze dzieciaki czeka bajkowy ogród na motywach powieści Janoscha "Ach, jak cudowna jest Panama". Jeśli maluch zna bohaterów bajki, podróż łódeczką do świata Misia i Tygryska będzie wielkim przeżyciem.

Niestety, jest jeden minus tego miejsca - dzieciaki mogą nie chcieć go opuścić. Bo przecież tu można spełnić swoje marzenia bez względu na wiek, na przykład dosiąść Falkora i poczuć się jak bohater "Niekończącej się opowieści" lub stanąć za sterami podwodnej łodzi.

ŻAR TROPIKÓW

Jednak najbardziej znaną rodzinną atrakcją Brandenburgii jest Tropical Islands pod Berlinem. Warto tu przyjechać na weekend, krótki urlop lub choćby na jeden dzień - w każdym przypadku zabawa będzie przednia. Można się wylegiwać na plażach, pływać, pluskać, zjeżdżać ze zjeżdżalni. Czeka na was prawdziwy wakacyjny (i na dodatek tropikalny) luz.

Dla maluchów uruchomiono Klub Tropino, gdzie budować będą zamki z ogromnych klocków Lego, wspinać się, jeździć samochodzikami minicar po torze kartingowym. A na łódkach bumper boats wcielać się w rolę marynarzy lub piratów. Jakby tego było mało, animatorzy organizują wiele dodatkowych zajęć: malowanie buzi, poszukiwanie skarbów, karmienie ryb. Na zakończenie pobytu można całą rodziną spojrzeć na wyspę z lotu ptaka. Organizowane są bowiem loty balonem na uwięzi. Taka wspólna przejażdżka na długo zapada w pamięć.

BLISKO, CORAZ BLIŻEJ

Podróżowanie po Brandenburgii staje się coraz prostsze. Bliskość granicy z Polską oraz duża liczba turystów powoduje, iż w wielu miejscach znajdziemy opisy i audioprzewodniki w języku polskim. Również strony internetowe pomagające zaplanować pobyt dostępne są w większości po polsku. Nim ruszymy do Brandenburgii, warto zajrzeć na następujące portale:

brandenburgia-turystyka.pl

tropical-islands.de/pl

zoo.eberswalde.de/pl

filmpark-babelsberg.de/pl

wildpark-schorfheide.de

biosphaere-potsdam.de

Więcej o: