Dzień Kota 2018: kiedy świętują nasi mruczący przyjaciele?
Dzień Kota (Międzynarodowy lub Światowy Dzień Kota - jak brzmi pełna nazwa) obchodzimy 17 lutego. To święto w tym roku obchodzone będzie w Polsce już po raz 12! Pierwszy Dzień Kota odbył się w naszym kraju w 2006 roku i od tego czasu co roku w lutym mruczki świętują.
Dzień Kota: skąd to święto
Dzień Kota został wymyślony w 1990 roku we Włoszech. Po co? Przede wszystkim po to, aby podkreślić rolę kotów w naszym życiu, a także aby poprawić warunki bytowe mruczków: głównie tych wolno żyjących i szukających domów (w schroniskach, domach tymczasowych itp.). Święto to obchodzone jest corocznie, w wielu miejscach organizowane są różnego rodzaju akcje - zbiórka karmy czy wybory kociego mistera. Najwięcej dzieje się w internecie, a także w przedszkolach i szkołach.
Dzień Kota: jak świętować?
Jak uczcić Dzień Kota 2018? Jeśli masz mruczka sprawa jest oczywista: przede wszystkim wygłaszcz go i poprzytulaj (miej jednak na uwadze, że koty to wielkie indywidualności, czasem wystarczy po prostu pogłaskać czworonoga między uszami). Możesz kupić mu także ulubioną karmę lub nową zabawkę (albo po prostu poświęć czas na zabawę z nim, chociażby kawałkiem papieru zwiniętym w kulkę). Możesz też pochwalić się swoim kotem światu - wstawić jego zdjęcie na swoim profilu w serwisie społecznościowym albo wysłać w ramach organizowanych 17 lutego "kocich" akcji. Nie masz kota? To może przygarniesz mruczka właśnie w tym wyjątkowym dniu? Jeśli nie jesteś gotowy na ten krok (albo nie możesz adoptować kota) może odwiedzisz schronisko lub zaprzyjaźniony dom tymczasowy - dostarczysz karmę, legowiska, albo po prostu posiedzisz wśród mruczących znajomych. Pomysłów na to, jak świętować Dzień Kota jest mnóstwo!
Dzień Kota obchodzimy 17 lutego iStockPhoto
Dzień Kota w przedszkolu i szkole
O tym wyjątkowym święcie nie zapomina się także placówkach oświatowych. W przedszkolach i szkołach 17 lutego (lub w innym terminie, jeśli Dzień Kota wypada - tak jak w tym roku - w weekend) organizowane są różnego rodzaju pogadanki o kotach, dzieci tworzą albumy ze swoimi zwierzakam albo specjalne prezenty dla swoich futrzaków. W niektórych miejscach można pojawić się tego dnia z pupilem, opowiedzieć o nim, o jego zwyczajach i potrzebach. Z kocich zajęć dzieci wyjdą z nową wiedzą, wiele z nich może także zapragnąć posiadania mruczka na wyłączność.
Kot a dziecko
Posiadanie zwierząt, w tym kotów, ma wiele zalet. Dzieci uczą się m.in. empatii, systematyczności, odpowiedzialności. Oczywiście, czasem pojawia się i alergia (chociaż wiele badań mówi, że u dzieci, które wychowują się ze zwierzakami rzadziej występuje alergia i astma), ale nie możemy z góry zakładać, że nasze dziecko będzie uczulone na kota. Na pewno korzyści z obcowania z mruczkiem są duże - stąd rosnąca popularność wszelkich terapii z udziałem kotów (zwierzaki odwiedzają chore dzieci, osoby starsze, samotne).
Wiele jest różnego rodzaju opowieści ludowych - część z nich mówi o tym, że koty "wyciągają" choroby, przyciągają je miejsca, w których nas coś boli. Według innych mruczki nie powinny towarzyszyć dzieciom: bo podrapią albo - na pewno - uduszą we śnie. Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozwagą. Jeśli mamy kota znamy go, możemy się domyśleć, czy raczej będzie siedział w kącie i unikał kontaktu z maluchem czy wręcz przeciwnie. A jeśli kota nie mamy to raczej nie sprawimy go sobie w momencie, gdy w domu ma pojawić się noworodek. Na pewno malucha i zwierzaka nie można zostawiać bez opieki: mogą sobie wzajemnie zrobić krzywdę.
Koty i ludzie
Koty towarzyszą ludziom od dawien dawna (udomowiono je kilka tysięcy lat przed naszą erą!) i od długiego czasu są naszymi wiernymi kompanami. Chodzą własnymi ścieżkami, ale też doceniają, że mają swojego człowieka (tak, te wszystkie upolowane skarby to właśnie z wdzięczności). Nic dziwnego, że w końcu dostały swoje święto - tylko dlaczego tak późno? Dzień Kota to idealny moment na składanie życzeń: mruczkom życzymy najlepszych właścicieli na świecie!
PS Nie wiesz, co robić w święto 17 lutego? Obejrzyj zdjęcia kotów w internecie! A może chcesz dowiedzieć się, jak rysować kota? A jeśli nadal się zastanawiasz, czy mruczki to fajne zwierzęta, zobacz listę 10 powodów do kochania kotów.
To także może cię zainteresować:
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla dziecka, ale świadczenie oznaczałoby wyższe podatki
-
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Rodzice: "To taki żart, tak? Nauczyciele zaszczepieni? To otwierać szkoły i do roboty"
-
Komunia w pandemii. Rodzic: Sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Matura 2022 zmiany. Egzamin w przyszłym roku może być na innych warunkach. "Ułatwienia są konieczne"
- Powrót do szkoły 26 kwietnia? Hybrydowo i nie dla wszystkich. Minister zdrowia wymienił województwa
- Konferencja ministra Czarnka. Znamy nowe zasady egzaminów ósmoklasisty i matur
- Dieta i suplementacja poprawiająca płodność. Co działa, a co nie?
- Agnieszka Kaczorowska rozczula się nad córką. "Tak wiele i tak niewiele się zmieniło. Miłość jeszcze większa"
- Ulga na dzieci - limit dochodu. Nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pieniądze