Opieka nad dzieckiem 2018 - jakie możliwości ma rodzic?

Od 2016 roku zmieniły się zasady wykorzystywania urlopu na dziecko. Wymiar pozostał ten sam, można jednak korzystać z opieki na dziecko także w wymiarze godzinowym. Jak wygląda opieka nad dzieckiem 2017?

Opieka nad dzieckiem 2018 - jak wygląda?

Urlop na dziecko w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin - tak informuje Kodeks pracy. Do 2015 roku z urlopu na dziecko można było skorzystać wyłącznie w pełnych dniach, natomiast od 2016 roku pracownik może zdecydować, czy woli wykorzystać zwolnienie w postaci wolnego dnia (dni) czy godzin.

Opieka nad dzieckiem - co się zmieniło?

W Kodeksie pracy zmianie uległ art. 188, który mówi o opiece nad dzieckiem. Nowelizacja wprowadziła zapis mówiący o tym, że pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko do lat 14, przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). O tym, w jaki sposób urlop na dziecko będzie wykorzystywany w danym roku kalendarzowym ma zadecydować pracownik - deklarując to przy pierwszym składanym wniosku. Nie możesz np. jednego dnia wykorzystać w całości, a drugiego w wymiarze godzinowym - musisz zdecydować się na jedną z dwóch opcji.

Urlop na dziecko a niepełny wymiar pracy

Kodeks mówi także o tym, jak ma wyglądać wymiar godzinowy urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu - ma być on ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełna godzina zwolnienia zostanie zaokrąglona w górę do pełnej godziny.

Opieka na dziecko - o tym warto pamiętać

Przypominamy, że z urlopu na dziecko może korzystać tylko jedno z rodziców lub opiekunów dziecka. Niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. Dziecko nie musi być chore, aby musieć skorzystać z tego urlopu.

Sprawdź, jak to wygląda w twojej firmie

Szczegółowych informacji dotyczących urlopu na dziecko powinien udzielić pracodawca. W wielu firmach działają różnego rodzaju elektroniczne systemy służące do wprowadzania wniosku - upewnij się, czy w ten sposób możesz wypisywać także godzinowe rozliczenie urlopu na dziecko (jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego wariantu). Być może będzie to wymagało wypełnienia dodatkowego formularza, albo wysłanie wiadomości do konkretnej osoby w dziale kadr.

Przywileje dla rodziców i opiekunów

Urlop na dziecko to jeden z przywilejów przysługującym rodzicom (bądź opiekunom). Oprócz niego jest jeszcze szereg innych rzeczy, o których warto pamiętać. Są to m.in.:

  • kobiety w ciąży, zatrudnionej na umowę o pracę nie można zwolnić;
  • będąc w ciąży, na badania lekarskie możesz wychodzić w trakcie pracy;
  • urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy;
  • jednorazowe becikowe (należy pamiętać o obowiązującym kryterium dochodowym);
  • z urlopu może skorzystać także tata maluszka (urlopu ojcowskiego nie może się zrzec na rzecz mamy dziecka). Na urlop ojcowski tata może pójść także wtedy, gdy mama przebywa z dzieckiem na urlopie macierzyńskim - mogą spędzać czas razem;
  • karmiącej mamie przysługują dwie półgodzinne przerwy wliczane do czasu pracy. Mogą one (na wniosek pracownicy) być udzielane łącznie
  • program 500+.

To także może cię zainteresować:

  1. Rodzice ślęczą z dziećmi nad pracami domowymi. Mama 12-latki: 'Mogłabym się z nią nie uczyć, ale byłaby czwórkowa. A jestem ambitna'
  2. Wstydliwe dolegliwości po ciąży - kobiety wiedzą, o co chodzi. To najważniejsze ćwiczenia, jakie powinnaś wykonywać
  3. Niezdrowa miłość babci do wnuka. Każda uwaga kończy się awanturą i płaczem. 'Nigdy nie pozwoliłabym na lizanie swojego dziecka'
Więcej o:
Copyright © Agora SA