Rodzicielstwo na faktach

W opiece nad dzieckiem często kierujemy się intuicją. I słusznie. Ale warto też wiedzieć, co na temat rodzicielstwa ma do powiedzenia nauka.

Jajko czy kura?

Ten drobiowy dylemat znany jest nawet kilkulatkom, ale tylko kobiety w ciąży (i naukowcy) zastanawiają się, kto daje sygnał do rozpoczęcia porodu - mama czy dziecko? Badacze od lat są pewni, że wszystko leży w rękach, a konkretnie w płucach dziecka. Ale dopiero teraz odkryli dwa specyficzne białka, które inicjują w płucach płodu kaskadę reakcji służących przeprowadzce na drugą stronę brzucha. To ważne odkrycie, bo być może dzięki niemu będziemy w stanie skuteczniej zatrzymywać porody przedwczesne. Oraz kolejny dowód, że to jednak my robimy, co nam dzieci każą, a nie na odwrót.

Bonus do szczepień

Kolekcjonujemy dowody na to, że szczepienia są dla dzieci ważne, cenne i potrzebne. Kolejny: rutynowe szczepienia zmniejszają ryzyko udaru mózgu u dzieci. Z badań opisanych w prestiżowym piśmie "Neurology" wynika, że dzieci nieszczepione bądź takie, które przyjęły jedynie kilka szczepień, są obarczone aż 7 razy większym ryzykiem udaru dziecięcego niż te, które mają komplet szczepień.

Zimowe poruszenie

Dzieci, które przyszły na świat od grudnia do maja, zaczynają raczkować średnio o 5 tygodni wcześniej niż dzieci, które urodziły się pomiędzy czerwcem a listopadem. Różnica ta wynika zapewne z tego, że dzieci "zimowo-wiosenne" są gotowe do raczkowania w miesiącach ciepłych, kiedy mają na sobie mniej warstw ubrań, a rodzice pozwalają im spędzać więcej czasu na brzuszku i (ciepłej) podłodze.

Pełna synchronizacja

Kojarzycie te pełne radości chwile z maluchem - kiedy patrzycie sobie w oczy, śmiejecie się, wygłupiacie i macie wrażenie, że świat wokół przestał istnieć, a wy i dziecko stanowicie jedność? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ta jedność jest bardzo namacalna, fizyczna wręcz. Badacze obserwowali matki z trzymiesięcznymi niemowlętami i ze zdumieniem zauważyli, że w trakcie takich wyjątkowych chwil rytm bicia serca matki i dziecka synchronizuje się i to niezwykle szybko - ledwie w ciągu sekundy! Podobnej synchronizacji nie obserwowano, gdy kobiety wchodziły w podobne interakcje z nie swoimi dziećmi. Dwa ciała i dwa serca, które nagle zaczynają bić w jednym, zgodnym rytmie - więź, jaka łączy matkę i dziecko, jest naprawdę wyjątkowa.

ac

Więcej o:
Copyright © Agora SA