Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które mają w kalendarzu stałą datę. Dzień Babci świętujemy 21 stycznia (w 2019 roku wypada w poniedziałek), Dzień Dziadka obchodzony jest dzień później - 22 stycznia (w 2019 roku jest to wtorek). Czas z dziadkami możecie spędzić w poprzedzający ich święta weekend, zrobić to z opóźnieniem - w kolejną sobotę lub niedzielę. Możecie też świętować dokładnie w Dzień Babi i Dzień Dziadka. Do tego dochodzą uroczyste akademie w placówkach edukacyjnych - dziadkowie dostaną zaproszenie na wyjątkowy występ i poczęstunek.
W niektórych województwach termin pokrywa się z feriami zimowymi, ale na dziadków na pewno będzie czekało coś wyjątkowego - jeśli nie uroczystość w szkole czy prezenty przygotowane podczas zimy w mieście, to coś innego - ich wnuczęta wymyślą coś specjalnego.
Czego życzyć babciom i dziadkom? Maluchy wiedzą to najlepiej! Jedne będą życzyły zdrowia i spełnienia marzeń, inne - aby babcia robiła więcej racuchów z jabłkami i jeszcze więcej bawiła się w teatrzyk. Wszystkie życzenia na Dzień Babci i Dziadka są wyjątkowe i piękne, ponieważ są szczere i stworzone specjalnie pod naszych dziadków. Przecież babcia Zosi może najpiękniej pleść warkocze, z kolei babcia Anielki może specjalizować się w koczkach baletnicy.
Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka przybierają także formę różnych wierszyków. W sieci dostępnych jest ich całe mnóstwo, jednak bez problemu maluch może ułożyć (z naszą pomocą) prostą rymowankę samodzielnie. Nie chodzi tu przecież o to, aby był to liryczny utwór na 10 zwrotek, wystarczy coś prostego, ale płynącego z serca. Oto moja radosna twórczość:
Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
Ja wiem co od Was dostanę w spadku.
Piękne wspomnienia, cudowne zapachy
i ten wspaniały ubaw po pachy!
Czego Wam życzyć, Wy tylko wiecie
A ja Wam powiem: mam najwspanialszych Dziadków na świecie!
Bądźcie zdrowi i uśmiechnięci,
Zawsze radośni i mną przejęci!
Składam życzenia, nie tylko od święta
Bo w moim sercu rozkwita do Was mięta!
Pamiętajcie, że dziadkowie nie będą zwracać uwagi na jakość rymów, dla nich każda "klepanka" będzie najpiękniejsza.
Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Najlepszy jest ten zrobiony własnoręcznie! Laurki są najłatwiejsze do wykonania, a co za tym idzie - najpopularniejsze. Jak je zrobić? Możliwości jest wiele. Możemy malować, wycinać, tworzyć różnego rodzaju kolaże. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a ta - w przypadku dzieci - zdaje się nie mieć żadnych barier.
Ciekawym pomysłem na prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka są też różnego rodzaju ozdoby: naszyjniki, krawaty, a także medale. Jak zrobić naszyjnik dla babci? Możecie pomalować (suchy) makaron typu rurki farbami na różne kolory, a gdy wyschnie nawlec go na wstążeczkę lub sznurek. Jeszcze szybciej? Potnij kolorowe słomki do napojów na różne długości, a maluch niech je nawlecze na wstążkę/sznurek. Oczywiście możecie skorzystać z gotowych koralików (w sklepach dostępne są np. drewniane, które mają dość duże oczka), ale takie zrobione z makaronu lub słomek będą wyjątkowe. Coś trudniejszego? Wykorzystaj masę solną! Niech dziecko przygotuje z niej zawieszkę - np. serduszko z inicjałami babci, a następnie zawiesi ją na wstążeczce lub grubszym sznurku. Gwarantujemy, że babcia będzie zachwycona!
A co z dziadkiem? Możemy mu podarować np. własnoręcznie zrobiony krawat. Kształt wycinamy z kolorowego brystolu, dodajemy wstążeczkę i... ozdabiamy! Możemy także pójść o stopień wyżej i ozdobić "prawdziwy" krawat. Nie musi to być od razu taki wykonany z jedwabiu, wybierzmy prosty, w jasnym kolorze, na którym dobrze będzie widać farby lub kolorowe mazaki.
Babcia i Dziadek na pewno ucieszą się także z medali i koron - w końcu kto nie chciałby być w ten sposób wyróżniony?
Sprawdzonym pomysłem na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka są także zdjęcia - pojedyncze w ramkach, całe albumy, a także takie na kubkach, poduszkach czy kalendarzach. Dziadkowie będą zachwyceni mogąc pijąc poranną kawę lub herbatę podziwiać uśmiechniętą twarz swojego wnuka.
Szukacie inspiracji prezentowych? Co powiecie na plakaty, które możecie pobrać i wydrukować? Oprawione w ramę będą fantastyczną ozdobą i sprawią, że dziadkowie będą się uśmiechać na ich widok. A może zainspirują Was do zrobienia własnych plakatów? To także doskonały prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Święto Babci i Dziadka maluchy świętują także w przedszkolach. W okolicach 21 i 22 stycznia w wielu miejscach odbywają się uroczyste akademie: dzieci śpiewają, tańczą, recytują wierszyki, a babcie i dziadkowie mają szansę nie tylko na obejrzenie wyjątkowego przedstawienia, ale i na wzięcie udziału w różnego rodzaju aktywnościach. W wielu przedszkolach scenariusz imprezy na Dzień Babci i Dzień Dziadka zakłada np. zgadywanki, konkursy i zabawy dla dziadków. Nie może zabraknąć słodkiego poczęstunku i drobnych prezentów - oczywiście wykonanych przez najmłodszych.
Moje dzieci od kilku tygodni ćwiczą piosenki i układy taneczne, które niedługo zaprezentują dziadkom. "Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada, moja babcia i mój dziadek"* - brzęczy mi w głowie i już widzę wzruszenie na twarzach moich rodziców, którzy będą obserwować swoje wnuki. Nie muszę mówić, z jakim zaangażowaniem dzieci śpiewają, ile serca w to wkładają. Czy może być piękniejszy prezent?
A co, gdy babcia lub dziadek nie mieszkają blisko? Nie zapomnijmy do nich zadzwonić w dniu ich święta (a skoro w tym roku Dzień Babci i Dzień Dziadka wypadają w weekend, może wybrać się do nich w odwiedziny?). Pamiętajmy także, że laurka spokojnie zmieści się do koperty i może być wysłana pocztą. A wycieczka do urzędu pocztowego to dla malca dodatkowa atrakcja, która może być nierozerwalnie połączona z obchodami święta dziadków.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka życzymy wszystkim babciom i dziadkom samych najlepszych rzeczy! Dużo zdrowia i jeszcze mnóstwa beztroskiego czasu spędzonego z wnukami.
*Fasolki, "Moja babcia i mój dziadek" - gorąco polecam do słuchania i śpiewania.
To także może cię zainteresować: