Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019 - życzenia, prezenty, laurki

Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka to coś, o czym dzieci myślą od początku roku. Zastanawiają się także, jakie wierszyki i piosenki na Dzień Babci i Dziadka są najfajniejsze i jaki prezent sprawi ukochanym dziadkom największą radość. Jak świętować te dni w 2019 roku?

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2019 - kiedy?

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które mają w kalendarzu stałą datę. Dzień Babci świętujemy 21 stycznia (w 2019 roku wypada w poniedziałek), Dzień Dziadka obchodzony jest dzień później - 22 stycznia (w 2019 roku jest to wtorek). Czas z dziadkami możecie spędzić w poprzedzający ich święta weekend, zrobić to z opóźnieniem - w kolejną sobotę lub niedzielę. Możecie też świętować dokładnie w Dzień Babi i Dzień Dziadka. Do tego dochodzą uroczyste akademie w placówkach edukacyjnych - dziadkowie dostaną zaproszenie na wyjątkowy występ i poczęstunek.

W niektórych województwach termin pokrywa się z feriami zimowymi, ale na dziadków na pewno będzie czekało coś wyjątkowego - jeśli nie uroczystość w szkole czy prezenty przygotowane podczas zimy w mieście, to coś innego - ich wnuczęta wymyślą coś specjalnego.

Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Czego życzyć babciom i dziadkom? Maluchy wiedzą to najlepiej! Jedne będą życzyły zdrowia i spełnienia marzeń, inne - aby babcia robiła więcej racuchów z jabłkami i jeszcze więcej bawiła się w teatrzyk. Wszystkie życzenia na Dzień Babci i Dziadka są wyjątkowe i piękne, ponieważ są szczere i stworzone specjalnie pod naszych dziadków. Przecież babcia Zosi może najpiękniej pleść warkocze, z kolei babcia Anielki może specjalizować się w koczkach baletnicy.

Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka przybierają także formę różnych wierszyków. W sieci dostępnych jest ich całe mnóstwo, jednak bez problemu maluch może ułożyć (z naszą pomocą) prostą rymowankę samodzielnie. Nie chodzi tu przecież o to, aby był to liryczny utwór na 10 zwrotek, wystarczy coś prostego, ale płynącego z serca. Oto moja radosna twórczość:

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
Ja wiem co od Was dostanę w spadku.
Piękne wspomnienia, cudowne zapachy
i ten wspaniały ubaw po pachy!

Czego Wam życzyć, Wy tylko wiecie
A ja Wam powiem: mam najwspanialszych Dziadków na świecie!
Bądźcie zdrowi i uśmiechnięci,
Zawsze radośni i mną przejęci!
Składam życzenia, nie tylko od święta
Bo w moim sercu rozkwita do Was mięta!

Pamiętajcie, że dziadkowie nie będą zwracać uwagi na jakość rymów, dla nich każda "klepanka" będzie najpiękniejsza.

Dzień Babci i Dzień Dziadka: prezenty dla dziadków

Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Najlepszy jest ten zrobiony własnoręcznie! Laurki są najłatwiejsze do wykonania, a co za tym idzie - najpopularniejsze. Jak je zrobić? Możliwości jest wiele. Możemy malować, wycinać, tworzyć różnego rodzaju kolaże. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, a ta - w przypadku dzieci - zdaje się nie mieć żadnych barier.

Laurka to doskonały prezent na Dzień Babci i Dzień DziadkaLaurka to doskonały prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka arch. prywatne

Ciekawym pomysłem na prezenty na Dzień Babci i Dzień Dziadka są też różnego rodzaju ozdoby: naszyjniki, krawaty, a także medale. Jak zrobić naszyjnik dla babci? Możecie pomalować (suchy) makaron typu rurki farbami na różne kolory, a gdy wyschnie nawlec go na wstążeczkę lub sznurek. Jeszcze szybciej? Potnij kolorowe słomki do napojów na różne długości, a maluch niech je nawlecze na wstążkę/sznurek. Oczywiście możecie skorzystać z gotowych koralików (w sklepach dostępne są np. drewniane, które mają dość duże oczka), ale takie zrobione z makaronu lub słomek będą wyjątkowe. Coś trudniejszego? Wykorzystaj masę solną! Niech dziecko przygotuje z niej zawieszkę - np. serduszko z inicjałami babci, a następnie zawiesi ją na wstążeczce lub grubszym sznurku. Gwarantujemy, że babcia będzie zachwycona!

Naszyjnik z masy solnej na Dzień BabciNaszyjnik z masy solnej na Dzień Babci arch. prywatne

A co z dziadkiem? Możemy mu podarować np. własnoręcznie zrobiony krawat. Kształt wycinamy z kolorowego brystolu, dodajemy wstążeczkę i... ozdabiamy! Możemy także pójść o stopień wyżej i ozdobić "prawdziwy" krawat. Nie musi to być od razu taki wykonany z jedwabiu, wybierzmy prosty, w jasnym kolorze, na którym dobrze będzie widać farby lub kolorowe mazaki.

Babcia i Dziadek na pewno ucieszą się także z medali i koron - w końcu kto nie chciałby być w ten sposób wyróżniony?

Sprawdzonym pomysłem na prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka są także zdjęcia - pojedyncze w ramkach, całe albumy, a także takie na kubkach, poduszkach czy kalendarzach. Dziadkowie będą zachwyceni mogąc pijąc poranną kawę lub herbatę podziwiać uśmiechniętą twarz swojego wnuka.

Album na Dzień Babci i Dzień DziadkaAlbum na Dzień Babci i Dzień Dziadka arch. prywatne

Plakaty do pobrania i wydruku

Szukacie inspiracji prezentowych? Co powiecie na plakaty, które możecie pobrać i wydrukować? Oprawione w ramę będą fantastyczną ozdobą i sprawią, że dziadkowie będą się uśmiechać na ich widok. A może zainspirują Was do zrobienia własnych plakatów? To także doskonały prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Dzień Babci i Dzień Dziadka w przedszkolu

Święto Babci i Dziadka maluchy świętują także w przedszkolach. W okolicach 21 i 22 stycznia w wielu miejscach odbywają się uroczyste akademie: dzieci śpiewają, tańczą, recytują wierszyki, a babcie i dziadkowie mają szansę nie tylko na obejrzenie wyjątkowego przedstawienia, ale i na wzięcie udziału w różnego rodzaju aktywnościach. W wielu przedszkolach scenariusz imprezy na Dzień Babci i Dzień Dziadka zakłada np. zgadywanki, konkursy i zabawy dla dziadków. Nie może zabraknąć słodkiego poczęstunku i drobnych prezentów - oczywiście wykonanych przez najmłodszych.

Moje dzieci od kilku tygodni ćwiczą piosenki i układy taneczne, które niedługo zaprezentują dziadkom. "Bo na świecie nie znajdziecie takich bajek i zagadek, jakie wnukom opowiada, moja babcia i mój dziadek"* - brzęczy mi w głowie i już widzę wzruszenie na twarzach moich rodziców, którzy będą obserwować swoje wnuki. Nie muszę mówić, z jakim zaangażowaniem dzieci śpiewają, ile serca w to wkładają. Czy może być piękniejszy prezent?

A co, gdy babcia lub dziadek nie mieszkają blisko? Nie zapomnijmy do nich zadzwonić w dniu ich święta (a skoro w tym roku Dzień Babci i Dzień Dziadka wypadają w weekend, może wybrać się do nich w odwiedziny?). Pamiętajmy także, że laurka spokojnie zmieści się do koperty i może być wysłana pocztą. A wycieczka do urzędu pocztowego to dla malca dodatkowa atrakcja, która może być nierozerwalnie połączona z obchodami święta dziadków.

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka życzymy wszystkim babciom i dziadkom samych najlepszych rzeczy! Dużo zdrowia i jeszcze mnóstwa beztroskiego czasu spędzonego z wnukami.

*Fasolki, "Moja babcia i mój dziadek" - gorąco polecam do słuchania i śpiewania.

To także może cię zainteresować:

Pieniądze dla dziadków za opiekę nad wnukami? Coraz częściej seniorzy oczekują wynagrodzenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.