Roraty - możesz stworzyć swój własny niepowtarzalny lampion

Roraty to msza w okresie Adwentu, na którą przynosimy ze sobą specjalne lampiony. Mimo że łatwo je obecnie kupić, wiele osób decyduje się na tworzenie własnych. Jeśli zamierzacie uczestniczyć w tym roku w Roratach zachęcamy do wykonania własnoręcznych niepowtarzalnych lampionów!

Co to są Roraty?

Masz roratnia to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Adwentu. Zwyczaj odprawiania tego nabożeństwa w trakcie postu przed Bożym Narodzeniem bardzo upowszechnił się w Polsce. Roraty to msz ku czci Najświętszej Marii Panny. Zazwyczaj odprawiana jest o bardzo wczesnej porze w dni powszednie, jeszcze przed świtem. Obecnie ze względu na obecność dzieci w niektórych parafiach Roraty odbywają się także w porach wieczornych.

Według niektórych źródeł pierwsze Roraty miały miejsce w Polsce w XIII wieku. W wieku XVI była to msza znana już na terenie całego kraju. Uczestniczyli w niej wierni ze wszystkich stanów - król, szlachta, duchowieństwo, senatorowie, rycerze, mieszczanie i chłopi.

Lampiony na Roraty

Roraty to msza, w której bierze udział wiele młodych osób. Chyba najbardziej charakterystycznym elementem Rorat są trzymane przez nich w trakcie nabożeństwa lampiony. Są one najczęściej bogato zdobione, a w ich wnętrzach znajdują się świece lub lampki elektryczne. Mimo że obecnie łatwo je kupić, wiele osób wykonuje lampiony samodzielnie - najczęściej z kartonu lub brystolu. Ścianki lampionów są zwykle ozdobione symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi.

Jak zrobić lampion na Roraty?

Aby zachęcić was do pracy twórczej podsyłamy jeden z najprostszych wzorów na wykonanie papierowego lampionu na Roraty.

- Wytnij z kartonu szablon o wzorze sześcianu. W jego ścianach możesz np. powycinać małe okna.

- Udekoruj sześcian zgodnie z własną inwencją twórczą. Możesz do tego użyć różnego rodzaju farb, materiałów i koralików. Pamiętaj jednak, że będziesz uczestniczył w uroczystości o charakterze religijnym i dekoracja lampionu powinna zostać utrzymana w stosownym klimacie.

- Stwórz uchwyt. W każdej ścianie na samej górze wykonaj dziurki (najlepiej dziurkaczem), a następnie przeciągnij przez nie tasiemkę lub sznurek.

- Na sam koniec zdecyduj, co wolisz wstawić do środka - lampkę elektryczną, czy świecę? Przed zainstalowaniem oświetlenia poproś o pomoc dorosłego.