Dzieci mnie inspirują: Wojciech Widłak

Autor i redaktor książek dla dzieci, tak właściwie można określić Wojtka Widłaka. Pod warunkiem, że terminem ?dzieci? określimy nie tylko osoby liczące kilka lat i mające około metra wzrostu.

Wojtek to nasz przyjaciel. Przez wiele lat pracował w "Dziecku". To tu opisywał przygody Pana Kuleczki, Ryjka i innych bohaterów. Z opowiadań powstawały książki. Coraz więcej książek. Dla maluchów powstała seria o Wesołym Ryjku, pięknie zilustrowana przez Agnieszkę Żelewską. Przygody Pana Kuleczki, psa Pypcia, kaczki Katastrofy i muchy Bzyk-Bzyk to już sześć tomów z malarskimi dziełami Elżbiety Wasiuczyńskiej. Wojtek napisał też "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach", "Samotnego Jędrusia", książki z serii "Czytam sobie" i "Liczę sobie". Jest współautorem podręczników szkolnych. A wraz z Pawłem Pawlakiem stworzył cykl "Nieporadników" z kultowymi postaciami profesora Kurzawki i adiunkta Kwasa oraz "Niekalendarz", który można czytać na wyrywki i śmiać się do łez.

JAK DZIECKO

Wojtek z reguły się uśmiecha i to bardzo zaraźliwie. A jak się smuci, to naprawdę i z ważnego powodu. Uważa, że ludzie są mili i życzliwi. Przygląda się światu z dociekliwością, dużo się zastanawia i ciągle dokonuje odkryć. I z tego właśnie powodu, choć ma srebrną głowę i dziewięcioro wnuków, nieustannie przypomina nam dziecko.

WOJTEK O SOBIE:

Coraz więcej dzieci

Kiedy moje dzieci były małe, lubiłem im czytać. Trochę dlatego, żeby dzielić się z nimi historiami, które ja już znałem, a trochę dlatego, żeby dzieci dzieliły się ze mną emocjami i reakcjami na te historie. Może teraz jest podobnie, tyle że dzieci jest więcej, i to ich rodzice albo dziadkowie czytają im to, co udaje mi się napisać.

Marynowane pomysły

Inspirują mnie nie tyle dzieci, ile może raczej dziecięcość, którą rozumiem jako ciekawość, otwartość i poczucie humoru, często absurdalne. Choć bardzo się staram, nie udaje mi się zapamiętać różnych cudownych uwag, pytań i powiedzonek moich wnuków ani czytelników. Może jednak gdzieś tam się odkładają i fermentują albo co? To dla mnie samego dość tajemnicza sprawa.

ZAWSZE W MUSZCE

Pan Kuleczka nosi muszkę i melonik. Zaskakujące, ale Wojciech Widłak - też!