Pies czy kot?

Jakie zwierzę zaprosić do domu? Zanim podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się co nieco o poszczególnych gatunkach.

Zaproszenie zwierzaka do waszego domu nie powinno być dziełem przypadku ani zaspokojeniem kaprysu. Trzeba to wcześniej dobrze przemyśleć i przedyskutować z dzieckiem. Maluch z reguły pragnie miłego, puchatego zwierzaka do głaskania i przytulania. Psu i kotu bardzo szybko to się znudzi, z malutkiego rozkosznego króliczka zrobi się poważny król, chomik po roku będzie już staruszkiem, myszki zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a szczur wymknie się spod kontroli i zamieszka za boazerią. W czarnym scenariuszu akwarium może zarosnąć glonami, kanarek zachorować, a papużka wyskubać sobie pióra z samotności. Wielkim rozczarowaniem okaże się zakup zwierzaka o specyficznych potrzebach, trudnego w pielęgnacji i w utrzymaniu.

Aby więc mieć radość z nowego domownika, trzeba jak najwięcej wiedzieć o zaletach i wadach rozmaitych gatunków zwierząt.

Rybki

dla dzieci powyżej 8 lat

Gdzie mieszka: Im większy zbiornik, tym lepszy. Niezbędne kupienie od razu odpowiedniego filtra, grzałki i oświetlenia. Im mniej urządzeń dodatkowych, tym łatwiej o rozczarowanie.

Co je: Sklepy zoologiczne oferują szeroką paletę różnorodnych pokarmów.

Na co choruje: Bardzo często rybki chorują, co jest skutkiem błędów popełnianych przez początkujących akwarystów.

Jak długo żyje: Małe gatunki starzeją się po 2-3 latach, duże nawet dopiero po kilkunastu.

Cena: Przy odrobinie własnej inwencji można urządzić małe akwarium już za 100 zł.

Plusy: Wymaga zaangażowania całej rodziny.

Minusy: Konieczność nabycia wcześniej wiedzy książkowej.

Pies lub kot

Gdzie mieszka: Nawet młody pies lub kot musi mieć własne legowisko.

Co je: Jedzenie odpowiednie do wieku i rasy pupila. Wskazane dokładne przestudiowanie fachowej literatury. Nie wolno podawać słodyczy, wędlin ani ostro przyprawionych potraw.

Na co choruje: Niezbędne są szczepienia zgodnie z programem zaplanowanym przez lekarza oraz przynajmniej dwukrotne w ciągu roku odrobaczanie.

Jak długo żyje: W zależności od rasy od 10 do 20 lat.

Cena: Kot ze schroniska kosztuje około 50 zł, a pies 50-150 zł. Osobniki rasowe mogą kosztować kilka tysięcy złotych.

Plusy: Kontakt osobisty z opiekunem. Psy wymuszają spacery.

Minusy: Duże wymagania w stosunku do opiekuna.

Świnka morska

dla dzieci powyżej 4 lat

Gdzie mieszka: Wystarczy puste akwarium lub większa skrzynka, ale lepsza jest przystosowana dla tego gatunku klatka (otwierana od góry). Należy ją wyściełać sianem, a nie trocinami lub gazetami.

Co je: Warzywa, owoce, zboża, kasze, suchy chleb, siano, granulaty. Niezbędne są twarde pokarmy umożliwiające ścieranie stale rosnących zębów.

Na co choruje: Młode świnki morskie bardzo często są zarażone wszołami zjadającymi ich sierść. Widać je najlepiej na ciemnych włosach. Wystarczy zastosować środek owadobójczy w pudrze lub w płynie - zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Nadmiar świeżych zielonek może prowadzić do wzdęć, a nadmiar pokarmów soczystych do biegunek.

Jak długo żyje: 6-8 lat. Starsze osobniki mają skłonność do tycia, a trzymane na trocinach do trudno gojących się odleżyn. Starsze samce wydzielają intensywny zapach.

Cena: 10-100 zł (droższe są świnki rozetkowe i angorskie).

Plusy: Nie gryzie, jest czysta, długowieczna, rzadko uczula.

Minusy: U świnek angorskich trzeba troskliwie pielęgnować sierść. Samce mają nieprzyjemny zapach i bywają uciążliwe, jeśli są trzymane pojedynczo.

Myszki lub szczurki

dla dzieci powyżej 6 lat

Gdzie mieszka: Specjalna klatka zaopatrzona w urządzenia dodatkowe, jak domki, karuzele, poidła.

Co je: Kasze, ziarna, płatki zbożowe, suche pieczywo, granulaty, warzywa, owoce, granulaty dla psów.

Na co choruje: Starsze osobniki miewają problemy z nadmiernie wyrośniętymi zębami i pazurami.

Jak długo żyje: Myszy żyją najwyżej 2-3 lata, a szczurki 6-8 lat.

Cena: 2-10 zł.

Plusy: Tanie i mało wymagające.

Minusy: Wydzielają przykre zapachy i mogą boleśnie gryźć.

Kiedy lepiej nie brać zwierzaka?

Przyjęcie zwierzątka pod dach to życiowa decyzja - bierzemy za nie odpowiedzialność często na długie lata. Kiedy lepiej się wstrzymać?

Gdy zwierzę ma spędzać większość czasu w samotności

Rano pędzimy do pracy, dziecko zawozimy do babci, żłobka, przedszkola. Wracamy do domu po 18. O ile rybkom nie przysporzy to większych zmartwień, to pies czy kot będzie bardzo tęsknić.

Gdy ktoś z domowników ma alergię.

Niestety, uczula nie tylko sierść psa i kota, ale też świnki morskiej. Dlatego przed kupieniem zwierzaka warto kilkakrotnie odwiedzić znajomych, którzy mają u siebie domowe zoo. Gdy się okaże, że nie możemy przyjąć pod dach żadnego futrzaka, pozostają jeszcze rybki i żółwie.

Gdy nie lubimy zwierząt

Jeśli nie przepadacie za zwierzętami, zastanówcie się dziesięć razy, zanim ulegniecie prośbom dziecka. To także wasz dom. Ważne, byście czuli się w nim komfortowo.

Więcej o: