Ciąża i dziecko w kadrze: jak zrobić dobre zdjęcie?

Czy ciąża może być wdzięcznym obiektem do fotografowania? W Polsce przyszłe mamy coraz częściej decydują się na sesje zdjęciowe u profesjonalistów specjalizujących się w fotografii ciążowej. Po narodzinach dziecka rozpoczyna się natomiast szał robienia zdjęć maluchom. Podpowiadamy, jak zrobić udane zdjęcia z dzieckiem (lub brzuchem!) w roli głównej.

Na stronach internetowych fotografów coraz częściej znajdujemy zakładkę "sesja ciążowa". Taka sesja to dla kobiety okazja, aby poczuć się pięknie i poświęcić kilka godzin tylko sobie, nacieszyć się oczekiwaniem na dziecko. Po narodzinach malucha świeżo upieczeni rodzice najczęściej zaczynają sami interesować się jego fotografowaniem. Pierwszy rok życia dziecka jest zazwyczaj udokumentowany w najmniejszym szczególe. Jak zrobić dobre zdjęcie i czy warto zapisać się na kurs fotografowania?

Aktorka przeciera szlaki

Jeszcze kilka lat temu przyszłe mamy nie miały możliwości, aby wybrać się na profesjonalną sesję ciążową do fotografa. Ba, pewnie nawet nie pomyślały o uwiecznieniu swojego brzucha na zdjęciach! A taka okazja może się już nie powtórzyć, dlatego wielu spodziewających się dziecka rodziców chce mieć pamiątkę z tego okresu. W 1991 roku burzę wywołało zdjęcie nagiej Demi Moore w zaawansowanej ciąży, które ukazało się na okładce Vanity Fair. To ono zapoczątkowało modę na intymne sesje ciążowe i pokazanie piękna kobiety w błogosławionym stanie. Na całym świecie zaczęły pojawiać się okładki z innymi celebrytkami pokazującymi swe ciężarne ciała, a oglądające je kobiety poszły w ich ślady, fotografując się w zaawansowanej ciąży.

W Polsce studia fotograficzne z sesjami dedykowanymi dla kobiet w ciąży zaczęły powstawać kilka lat temu. Pierwsze takie studio założyły 4 lata temu w Warszawie Olga Pulwarska i Magdalena Iller. - Najpierw fotografowałyśmy koleżanki w ciąży. Polki powoli zaczęły oswajać się z tym pomysłem i teraz mamy spore zainteresowanie sesjami - mówi Olga Pulwarska. Dziewczyny z Belly Session Studio stawiają na naturalne stylizacje. - Przyszłym mamom łatwiej otworzyć się przed kobietą fotografem. Decydując się na intymną sesję ciążową, kobiety mają okazję, aby pomyśleć tylko o sobie. Zadbać o ciało, umalować się i ubrać w coś ładnego - zauważa Olga. Jej zdaniem taką sesję najlepiej jest zrobić w 7-8 miesiącu ciąży.

Kursy fotografii dla mam

Gdy rodzi się nasze długo wyczekiwane dziecko, odkrywamy w sobie pasję fotografowania. Chcemy uchwycić najpiękniejsze momenty z życia naszego maleństwa. Niektórym nie wystarczają amatorskie zdolności, chcą mieć pewność, że ich zdjęcia będą udaną pamiątka dla nich samych i dla dziecka. Teraz świeżo upieczone mamy mają możliwość szlifowania swoich umiejętności online. Przykładem takiej internetowej szkoły jest Akademia Fotografii Dziecięcej: to nie tylko kursy w sieci, ale cała społeczność fotografujących mam.

Zakładają blogi, wymieniają się zdjęciami, motywują się i wspierają. Takie kursy online to strzał w dziesiątkę. Mamy nie muszą wychodzić z domu, aby realizować swoje zainteresowania, które nierzadko przeradzają się w pasję do fotografii dziecięcej. Po ukończeniu kursów przez Internet, Akademia organizuje w większych miastach Polski warsztaty plenerowe, które także cieszą się sporą popularnością. Instruktorkami na kursach są absolwentki z Akademii.

Jak zrobić dobre zdjęcie dziecku?

Jeśli zależy nam na dobrych zdjęciach, mamy kilka możliwości - możemy się doszkolić na kursach online, warsztatach z instruktorami albo po prostu udać się z dzieckiem do profesjonalnego studia fotografii dziecięcej. Jak wygląda taka sesja z maleństwem? - Zdjęcia trwają zazwyczaj 2 godziny, a czasami praca z dzieckiem trwa około 3-4 godzin. Ważne jest zaufanie rodziców do fotografa. Bezpieczeństwo każdego małego modela jest priorytetem i nieodzownym elementem każdej sesji. Niektóre pozy są wynikiem "sklejania" zdjęcia z kilku, na których asekuracja rodziców jest najważniejsza - zaznacza Ilona Szymańska, fotograf specjalizująca się w sesjach niemowląt.

To naturalne, że w dobie nowoczesnych aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych czy bardziej profesjonalnych sprzętów fotograficznych sami robimy dzieciom mnóstwo zdjęć. Fotografowanie chyba nigdy nie było bardziej dostępne, jednak nie wszystkie zdjęcia, które robimy zasługują na miano udanych. Jakie błędy popełniamy najczęściej? - Na większości zdjęć, które oglądam u moich znajomych głównym problemem jest nieprawidłowe kadrowanie, a także ucinanie na zdjęciu rączek, nóżek i innych części ciała. Dużym problemem jest również złapanie ostrości na zdjęciach. Dla rodziców każde zdjęcie jest piękne, gdyż przedstawia ich największy skarb, ale warto zadbać o to, by ta pamiątka była warta wspomnień - mówi Ilona Szymańska.

Malutkie dzieci nie są łatwe do fotografowania. Kręcą się, wiercą i robią grymasy. Jak zrobić piękne zdjęcie takiemu maluchowi? - Potrzeba ogromu cierpliwości, zrozumienia i prawidłowego podejścia do dziecka - podkreśla fotograf. - Należy przede wszystkim wykorzystać naturalne światło. Dzieciom nie powinno błyskać się w oczy, gdyż po pierwsze nie jest to dla nich komfortowe, po drugie zdjęcia wychodzą płaskie. Najlepiej fotografować maluchy jasnymi obiektywami (jeśli ktoś posiada lustrzankę). W przypadku aparatów kompaktowych najkorzystniej zrobić zdjęcia blisko okna. Jeśli chodzi o zdjęcia w plenerze, nie wykonujemy ich w pełnym słońcu. Należy wybrać zacienione miejsce i tam sfotografować pociechę. Dzięki temu na zdjęciu nie będzie "ostrych" cieni, które psują każdą fotografię - doradza Ilona Szymańska.

- Dużym błędem jest również słowo "uśmiechnij się". Po takiej prośbie na zdjęciu pojawia się sztuczny grymas, który ma niewiele wspólnego z prawdziwym spontanicznym uśmiechem dziecka. Lepiej jest rozśmieszyć dziecko gestem, słowem bądź rozmową, a dopiero potem nacisnąć spust migawki - podsumowuje fotograf. Pora wypróbować te rady w najbliższym czasie!

Więcej o: