Rodzice homoseksualistów: odważcie się mówić, wyjdźcie z szafy! [WIDEO]

Ojciec - aktor Mirosław Zbrojewicz i dwie matki - Aneta i Elżbieta, w poruszającym filmie towarzyszącym kampanii społecznej ?Rodzice, odważcie się mówić?, opowiadają o uczuciach związanych z homoseksualizmem swoich dzieci. Kampania, zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, ruszyła dzisiaj.

Jedną z twarzy kampanii "Rodzice, odważcie się mówić" jest aktor Władysław Kowalski wraz ze swoim synem, Kubą. On i pozostali rodzice, którzy zdecydowali się użyczyć swojego wizerunku na potrzeby plakatów wspierających akcję skierowaną do rodziców dzieci homoseksualnych i biseksualnych (LGB - przyp.red.), wierzą, że swoją odwagą i determinacją pomogą innym zaakceptować orientację seksualną swoich dzieci i przestać ukrywać się przed światem.

W wyreżyserowanym przez Annę Grzelewską filmie, który jest częścią kampanii, o swojej historii opowiada trójka rodziców, Elżbieta, Aneta i Mirosław:

Zobacz wideo

Prawie połowa (41 proc.) osób LGB utrzymuje swoją orientację w tajemnicy przed najbliższą rodziną - wynika z badań Kampanii Przeciw Homofobii. "Rodzice, którzy nie wiedzą, a najczęściej wiedzieć nie chcą, mogą tylko częściowo uczestniczyć w życiu swych dzieci. Obszar, z którego sami się wykluczają z biegiem czasu rośnie, więź rodzinna słabnie. Bohaterowie naszej kampanii stoją u boku swych dzieci i są z nich dumni. Szanują ich tożsamość, o homoseksualnej orientacji dziecka mówią otwarcie, jak o jednym z przejawów rzeczywistości" - mówi Katarzyna Remin, koordynatorka kampanii.

Kampanii towarzyszą plakaty, na których widzimy rodziców z dorosłymi dziećmi oraz hasła, które idealnie obrazują przekaz akcji: "Córka nauczyła mnie odwagi. Elżbieta, matka lesbijki", "Syn nauczył mnie jak ważne jest być sobą. Władysław ojciec geja" oraz "Córka nauczyła nas mówić otwarcie. Aneta i Rafał, rodzice lesbijki". Plakaty wiszą w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Rodzice mogą szukać informacji i wsparcia m.in. na stronie www.OdwazcieSieMowic.pl, za pomocą której będą mogli również skontaktować się z innymi matkami i ojcami osób LGB (specjalny formularz będzie dostępny od 10 marca).

Kampania społeczna "Rodzice odważcie się mówić" została zrealizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii ze środków Open Society Foundations. Partnerem projektu jest agencja LOWE GGK, która pro bono przygotowała koncepcję kreatywną i czuwała nad produkcją. Autorem zdjęć jest Kuba Dąbrowski, filmu Anna Grzelewska.

Patronat nad akcją objęły Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.