Dom ekologiczny - od remontu po sprzątanie

Zdradzamy, jak zadbać o to, by mieszkanie było zdrowe i bezpieczne dla was, waszego dziecka i środowiska.

Nasza świadomość ekologiczna rośnie. W badaniu zleconym przez firmę Henkel 80 proc. Polek zadeklarowało, że ochrona środowiska jest dla nich ważna. I że wraz z powiększeniem się rodziny z większą troską myślą o przyszłości, chcąc, by ich dziecko dorastało w zdrowym środowisku. Stąd rosnąca popularność akcji proekologicznych. Jedną z bardziej spektakularnych było zastąpienie foliowych torebek ekotorbami na zakupy. Ta masowa akcja pokazała, że możemy bez większych wyrzeczeń zmienić swoje nawyki, zastępując je przyjaźniejszymi dla środowiska rozwiązaniami.

Nie chcę agitować was do wstąpienia do Partii Zielonych, ale zachęcić do stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku (i nam samym) we własnym domu.

Remontujemy

Przygotowując się do narodzin dziecka, często zmieniamy mieszkanie na większe, remontujemy je lub szykujemy pokój dla dziecka. To okazja, by nowe wnętrze wykończyć materiałami bezpiecznymi dla zdrowia i środowiska. A konkretnie?

Ściany malujemy farbami emulsyjnymi lub akrylowymi, przebadanymi przez Państwowy Zakład Higieny albo Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Obie instytucje rekomendują farby niezawierające szkodliwych rozpuszczalników ani substancji lotnych, które uwalniałyby się z pomalowanych nimi powierzchni. Można wręcz znaleźć farby przeznaczone specjalnie do pokojów dziecięcych.

Podłogi wykładamy deskami lub klepką i lakierujemy lakierami akrylowymi, a nie poliuretanowymi, które są wprawdzie trwalsze, ale zawierają szkodliwe substancje lotne.

Sypialnię lub pokój dziecinny wykładamy wykładziną z naturalnych włókien: bawełny, lnu, sizalu, juty czy kokosu. Wykładziny i dywany bezpieczne dla zdrowia (wykonane z naturalnych materiałów, bez dodatku szkodliwych klejów czy środków chemicznych) mają na metce informacje o certyfikatach i atestach (np. znaki Natureplus i GuT).

Wybieramy materiały wykończeniowe i sprzęty, które... wolniej się brudzą, np. w łazience można zamontować umywalkę pokrytą szkliwem odpornym na osad. Bo skoro nie trzeba jej często szorować, zużywa się mniej środków czyszczących.

Urządzamy

Gdy farby i lakiery wyschną i wywietrzeją, wstawiamy do czystego i pachnącego świeżością wnętrza meble. Jeśli je właśnie kupujemy, zwróćmy uwagę na to, czym zostały wykończone, a więc klejone, lakierowane czy malowane. Czujność należy zachować zwłaszcza przy meblach i akcesoriach dla dziecka, np. łóżeczku, materacyku, przewijaku. Te meble muszą mieć atest gwarantujący, że preparaty użyte do ich produkcji zostały gruntownie zbadane i nie zawierają szkodliwych substancji (np. formaldehydu stosowanego do wyrobu barwników, który jest silną trucizną).

Montując mieszalnikową baterię w umywalce, a pod prysznicem perlator, nie tylko ułatwimy sobie życie, ale też znacznie zmniejszymy zużycie wody. Instalując energooszczędne żarówki, zużyjemy o wiele mniej energii (i oczywiście mniej za nią zapłacimy). Wyposażając szafkę pod zlewem w podwójny kosz na śmieci, wprowadzimy dobry zwyczaj segregowania śmieci.

Powiecie, że to podwaja koszty? Te początkowe inwestycje w wyposażenie mieszkania zwrócą się w postaci oszczędności w rachunkach i... poczucia działania w słusznej sprawie.

Dezynfekujemy

Miejsca newralgiczne w domu, w których gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, to toaleta, łazienka (gdzie pod wpływem wilgoci mogą tworzyć się grzyby i pleśnie) i kuchnia (gdzie przygotowujemy jedzenie i przechowujemy żywność). Te zakątki mieszkania trzeba czyścić najczęściej, zwłaszcza jeśli zagląda już do nich samodzielnie mały szkrab. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu lodówki, a przede wszystkim pojemników na owoce i warzywa - tam często lubią sobie podgniwać resztki, z czego powstają groźne dla zdrowia bakterie.

Czyścimy

Wystarczy regularne sprzątanie i przestrzeganie kilku zasad, a śmierć z brudu nam nie grozi. Zamiast kupować produkty czyszczące, które rozprawiają się nie tylko z brudem, ale też naszą skórą i płucami, zaopatrzmy się w uniwersalny środek ekologiczny o właściwościach czyszczących i bakteriobójczych, zawierający naturalne wyciągi roślinne. Takie ekopreparaty mają naturalny zapach, są bez fosforanów, barwników, konserwantów, składników petrochemicznych, czyli szkodliwych substancji lotnych.

Odświeżamy

Przyjemnie jest, gdy nasz dom pachnie świeżością. Nie zapewnią jej jednak sztuczne aromaty z elektrycznych odświeżaczy, które - zwłaszcza w domach, gdzie są małe dzieci - przynoszą więcej szkody niż pożytku. Nic nie zastąpi regularnego wietrzenia mieszkania - przepływ świeżego powietrza zapewnia odpowiednią porcję tlenu.

Jeśli w domu nie ma alergika (który może być uczulony na pleśnie), warto w kilku pomieszczeniach postawić rośliny doniczkowe znane z właściwości oczyszczających i nawilżających powietrze: paprocie czy pantofelnika absorbującego kurz.

Czyste powietrze w domu to też przestrzeń wolna od fal elektromagnetycznych. Choć trudno się obyć bez sprzętów emitujących fale zaburzające pole elektryczne, warto zachować zdrowy rozsądek i nie zostawiać komputera ani telewizora w opcji czuwania w sypialni. Lepiej też unikać spania z ładującym się aparatem telefonicznym u wezgłowia. Radykałowie zalecają wyłączanie z gniazdek nie używanych urządzeń elektrycznych.

Naturalne, tanie i skuteczne środki czyszczące

Stosunkowo drogie preparaty ekologiczne do czyszczenia można zastąpić środkami, które są bardziej dostępne.

SODA OCZYSZCZONA. Doskonale nadaje się do prania i sprzątania. Jest całkowicie biodegradowalna.

OCET SPIRYTUSOWY. Sprawdza się przy sprzątaniu wszystkich pomieszczeń . Działa bakteriobójczo, zabija zarazki chorobotwórcze, usuwa osady oraz przykre zapachy. Jego własny ostry zapach szybko się ulatnia.

SZARE MYDŁO. Nadaje się do mycia, sprzątania i prania. Może być używane przez alergików.

CYTRYNA. To nieoceniony składnik wielu środków do sprzątania. Sok z cytryny przyda się nam nie tylko do herbaty, ale i do sprzątania w łazience i w kuchni.

SÓL KUCHENNA. Jest doskonałym środkiem czyszczącym, odkażającym, ściernym i dezynfekującym. Razem z cytryną działa ze zdwojoną mocą.

ORZECHY PIORĄCE. Łupiny owoców tzw. drzewa mydlanego zawierają saponinę - naturalny detergent nieszkodliwy dla skóry i środowiska. Orzechów i zrobionego z nich wywaru można używać do prania, zmywania, czyszczenia, a także do kąpieli, mycia włosów, a nawet pielęgnacji dzieci, zwłaszcza przy problemach alergicznych, wysypkach i podrażnieniach.

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE. Olejków eterycznych można użyć do prania, sprzątania oraz tworzenia naturalnych odświeżaczy powietrza.

Więcej o: