Imię dziecka - jak wpływa na jego życie

Wybierasz długo odrzucając kolejne pomysły albo masz je zaplanowane od dzieciństwa. Bez wątpienia to, jakie imię nadasz swojemu dziecku nie jest błahą sprawą, bo może zdeterminować jego życie.

To twoja pierwsza wizytówka, gdy składasz CV do pracy albo poznajesz nowych ludzi. Jest ważna, ale nie masz na to wpływu - wszystko zależy od fantazji twoich rodziców. Tymczasem kolejne badania wskazują, że imię może zaważyć na twojej przyszłości. Bo nie tylko zdradza informacje o klasie społecznej człowieka, ale też jego edukacji, pochodzeniu etnicznym a nawet decyduje o wyborach życiowych i karierze.

Decyduje nasze ego

Imię może zadecydować czy nowa osoba albo nowy szef w pracy obdarzą nas sympatią. Lubimy osoby o pewnych imionach, które miło nam się kojarzą. Mamy też skłonność do sympatii do osób, które nazywają się podobnie do nas. To zasługa naszego wewnętrznego egotyzmu. Co ciekawe uważamy, że imię powinno pasować do zawodu, który wybierzemy. Dlatego osoba o tradycyjnym imieniu Piotr może chcieć zostać prawnikiem a oryginalna Mariella aktorką. Ostatnie badania z Australii wykazały, że ludzie cieplej reagują na kolegów czy polityków, których imiona mogą łatwo wymówić.

Oceny zależą od imienia?

Badania z 2007 roku wykazały też, że w krajach anglosaskich lepsze oceny dostają osoby o imieniu zaczynającym się na A i B niż C i D. W krajach tych tak wygląda system oceniania - jest literowy, przy czym A to najwyższa nota. Gdy pracodawca wybiera oferty kandydatów, to też często sugeruje się imieniem i nazwiskiem aplikujących. Imiona oryginalne mogą łatwiej zapadać w pamięć, ale udowodniono też, że niektóre kojarzą się ze złym smakiem - na przykład Dżastin czy Nikola.

Lena czy Oralia?

Tymczasem współcześnie rodzice wkładają dużo wysiłku w wymyślenie imienia, które byłoby wyjątkowo oryginalne i wyszukane. Choć tutaj większe pole do popisu mają np. Anglosasi, którzy mogą wybrać niemal dowolne imię i często inspirują się postaciami z filmów, piosenek czy innych trendów. W Polsce zasadniczo obowiązuje lista imion, choć zdarzają się rzadkie imiona takie jak Oralia czy India. Chyba, że jedno z rodziców jest cudzoziemcem, wtedy można wybrać imię, które pisze się niezgodnie z polską pisownią czy też inaczej pisze i wymawia. 35-letnia Izabela z Warszawy skorzystała z tej możliwości. Chociaż urodziła w Polsce, to jej dziecko ma imię Matteo a nie Mateusz, bo tata jest Kolumbijczykiem. Nie zmienia to faktu, że w Polsce od kilku lat rekordy popularności biją te same imiona. Obecnie najpopularniejsze imiona w naszym kraju to Lena i Szymon.

Liberał lubi klasykę

Co wpływa na wybór imienia? Na decyzję dotyczącą imienia dla dziecka wpływa wiele czynników. Badania wykazały, że rodzice pochodzący konserwatywnych rodzin częściej wybierają imiona niespotykane, a ci z liberalnych optują za tradycyjnymi. Sarah Palin, amerykańska konserwatywna republikanka, stanowi tego doskonały przykład - nazwała swoje dzieci dość nietypowo - Track, Bristol, Willow, Piper i Trig. Rodzice kierują się także modą - gdy Britney Spears zyskała rozgłos, to imię zaczęło być w różnych formach nadawane małym dziewczynkom. Po sukcesie serii "Zmierzch" do łask wróciło imię Isabella.

Imię to przeznaczenie?

Jednak znaczenie imienia jest największe, gdy jest jedyną informacją, jaką posiadamy na temat danej osoby. Gdy dodamy zdjęcie, wpływ imienia na odbiór osoby znacznie się zmniejsza. Po otrzymaniu informacji o jej osobowości, motywacji czy umiejętnościach, siła imienia się minimalizuje. Ale doniesienia o tym, że imię decyduje o naszym losie nie jest nowością. Już starożytni Rzymianie uważali, że "Nomen est omen", czyli "Imię jest przeznaczeniem".

Jak można nazwać dziecko "Puma" albo "Bluszcz"? Zobacz, które gwiazdy tak skrzywdziły swoje dzieci...

Więcej o: