Foliowe torebki zabijają

Przyklejają się do twarzy maluchów, są wpychane przez nie do buzi - tylko w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach udusiło się w ten sposób już 11 niemowląt

Rodzice chowają środki czystości, niebezpieczne narzędzia, małe elementy. Tymczasem zapominają, że śmiertelne niebezpieczeństwo czai się w zwykłych cienkich plastikowych torebkach, w które pakujemy zużyte pampersy, pieczywo czy owoce w supermarkecie. Na Wyspach już 11 maluchów zmarło po tym jak naciągnęły je sobie na twarz lub włożyły do buzi uniemożliwiając sobie oddychanie - ostrzega dziennik Daily Mail.

Lekkie i klejące są najgorsze

Największe zagrożenie stanowią delikatne, łatwo klejące się torebeczki na pieluchy, które są uważane za niezbędne akcesoria współczesnych rodziców. Do tego trzymane są często w pobliżu malucha podczas przewijania, bo muszą być zawsze pod ręką. Najgorzej jest zostawić je w pobliżu łóżeczka, kojca albo wózka, bo dziecko niezauważone może wyjąć torebeczkę i podczas zabawy istnieje duże ryzyko uduszenia.

Rodzicu uważaj na folię!

Specjaliści ostrzegają, że foliowe torebki bardzo szybko i łatwo mogą spowodować tragedię. Lekka plastikowa torebka szeleści i wzbudza olbrzymie zainteresowanie dziecka. Skutki tego mogą być tragiczne - klejąca folia przykleja się do buzi dziecka blokując mu dostęp powietrza a ono samo nie potrafi się od niej uwolnić. Poza tym nie wszyscy pamiętają, że dzieci automatycznie łapią rzeczy, które mają pod ręką i wpychają je do buzi. Dlatego NHS, instytucja będąca odpowiednikiem polskiego NFZ, wystosowała kampanię uświadamiającą rodzicom, że żadna foliowa torebka nie powinna się znaleźć w zasięgu wzroku a zwłaszcza rączki malucha. Apeluje się do rodziców, dziadków i opiekunów by chowali torebki foliowe, których używają, szczególnie te do pakowania zużytych pieluszek. Jeśli już muszą z nich korzystać, to powinni kupować je w rolce.

Zmienić prawo

Taka kampania to nie jedyne działania Brytyjczyków na rzecz uświadomienia rodzicom i opiekunom dzieci możliwych tragicznych konsekwencji pozostawienia foliowych torebek w pobliżu dzieci. Postanowili naciskać Komisję Europejską na zmianę prawa tak, aby zmieniła techniczne wymagania w stosunku do producentów takich torebek. Na ich opakowaniach powinny, ich zdaniem, znajdować się szczegółowe informacje przestrzegające rodziców przed niebezpieczeństwem zostawiania ich w pobliżu dziecka. Powinny być też pakowane w zbiorcze opakowania takie jak rolka a nie sprzedawane w pudełkach, które łatwo dzielą je na sztuki. Powinny być też wykonane z grubszego plastiku, trudniejszego do przechwycenia i włożenia do ust przez maluszka.

Co zrobić by uniknąć uduszenia?

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo? Plastikowe torebki wszelkiego rodzaju są ogromnie niebezpieczne i muszą być trzymane z dala od dzieci podobnie jak wszelkie środki chemiczne. Zostawiając dziecko samo, nawet na chwilę, zwróćcie uwagę czy taka torebeczka, na przykład na pieluchę, nie została przypadkiem w wózku czy łóżeczku niemowlaka czy małego dziecka.

Więcej o: