Nastolatek bez trądziku - powstanie szczepionka

Wkrótce ma pojawić się szczepionka na trądzik młodzieńczy, która może zakończyć koszmar milionów nastolatków dotkniętych wypryskami - podaje dziennik ?Daily mail?

Jedna z najbardziej dokuczliwych i obniżających samoocenę dolegliwości trapiących nastolatki i młodych ludzi ma szanse pozostać złym wspomnieniem. Naukowcy poszukujący skutecznej medycznej broni na trądzik dokonali przełomu w odkryciach. W ciągu pięciu lat powinna być dostępna szczepionka, która ma za zadanie zlikwidować główną przyczynę widocznej dla otoczenia i bolesnej dolegliwości.

Na czym polega trądzik?

Trądzik pojawia się, gdy skóra produkuje zbyt dużo łoju - naturalnego nawilżacza, który blokuje pory. Przełomowe odkrycie opiera się na odwrocie od powszechnie stosowanych obecnie antybiotyków i skierowaniu uwagi na bakterię, która powoduje wypryski. Dotychczas stosowane leki nie są w pełni skuteczne, mogą zachwiać naturalną równowagę skóry i pozostawić u cierpiących na trądzik widoczne blizny. Wiele medykamentów ma także niepożądane skutki - najsilniejsze lekarstwo, Roaccutane, może uwrażliwić skórę, jest łączone również z uszkodzeniami płodu i depresją.

Koszmar większości nastolatków

Ponad ośmiu na dziesięciu nastolatków cierpi na wypryski spowodowane przez trądzik młodzieńczy a światowy rynek leków przeciwtrądzikowych szacuje się na prawie dwa biliony funtów rocznie. Pomimo rozmaitych opcji leczenia trądziku, które są obecnie dostępne, choroba pozostawia blizny u 20 proc. chorych. To w naturalny sposób odbija się na samoocenie nastolatków, może wpływać na ich potrzebę izolacji, a nawet wywołać depresję. - Trądzik dotyka wielu nastolatków w najbardziej trudnym momencie ich życia. Szczepionka, która uderza w stan zapalny mogłaby być bardzo pomocna - twierdzi dr Susannah Baron, dermatolożka z BMI Hospital w Canterbury.

Nadzieja coraz bliżej

Dlatego badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pracują wraz z firmą famaceutyczną Sanofi Pasteur nad stworzeniem specjalnej szczepionki. Na czym polega przełom? Zamiast skoncentrować się wyeliminowaniu głównej przyczyny wywołującej trądzik - bakterii P-Acnes, naukowcy zamierzają zneutralizować białko produkowane przez zanieczyszczenia skóry, które powoduje kłopoty, czyli tworzenie się bolesnych i nieestetycznych krost. Białko to niszczy komórki skóry, więc ciało reaguje silnym procesem zapalnym. W rezultacie powstają bolesne grudki i wykwity trądzikowe. Eksperci przeprowadzili testy na skórze myszy i stworzyli przeciwciała, które wyłączają to białko. W ten sposób zmniejszył się u myszy proces zapalny na powierzchni skóry. Badacze ustalili także, że system odpornościowy zwierzątek można stymulować by produkowały swoje własne przeciwciała. Mimo że zwykle szczepionki służą do przeciwdziałania chorobom, zastrzyk na trądzik będzie wykorzystywany jako metoda leczenia tej choroby skóry. Zdaniem dra Haralda Gollnicka, z Global Alliance to Improve Outcomes in Acne, szczepionka może być dostępna w ciągu 5-10 lat..