Seks polskich rodziców: co z tą namiętnością?

Statystycznie robimy to raz w tygodniu, bez względu na to, czy mamy dzieci, czy nie. Jednak urodzenie dziecka zwykle oznacza zmiany i przejściową abstynencję. Są pary, które łatwo wracają do seksu i takie, dla których doznania erotyczne przestają się liczyć, przynajmniej na jakiś czas.

W przypadku 29-letniej Anety z Warszawy, mamy 3-letniego Aleksandra, przerwa od seksu trwała bardzo długo. - Po porodzie czułam się jakby przejechała po mnie ciężarówka - tłumaczy Aneta. - Zajmowanie się energicznym dzieckiem i domem było tak absorbujące, że seks był ostatnią rzeczą, o której pomyślałam przez kolejne trzy lata - przyznaje. Czasami godziła się na to, bo mąż tego pragnął, ale dla niej ta sfera mogłaby nie istnieć. Gdy ich synek poszedł do przedszkola, zamknęła pewien etap i zaczęła znowu odczuwać pociąg seksualny. - Wróciłam w łóżku do roli kobiety swojego mężczyzny a nie tylko zmęczonej mamy malucha - przyznaje.

Jak długo trwa taka niechęć do seksu? Czy może zmienić się w totalne odrzucenie tej formy bliskości? Czy może wpłynąć na związek, a nawet go zniszczyć?

Gdy libido szwankuje

Choć problem z powrotem do seksualnej aktywności dotyczy pary, to jednak więcej kobiet niż mężczyzn ma problem z odpływem zainteresowania tą sferą życia. Nic dziwnego, to one doświadczają porodu na własnym ciele.

Kiedy wrócić do uprawiania miłości po porodzie?

W latach 70. eksperci głosili, że konieczne jest zachowanie całkowitej abstynencji seksualnej przez sześć tygodni połogu. Jednak okazało się, że jest to fikcja i wiele kobiet zaczynało współżycie przed upływem tego terminu i to bez negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Największym zagrożeniem była możliwość infekcji w nie zagojonych narządach płciowych kobiety. Obecnie położnicy zalecają kobietom wznowienie aktywności erotycznej, gdy po prostu czują się na to gotowe. Najlepiej po ustaniu krwawienia z dróg rodnych, czyli co najmniej 2-3 tygodnie po porodzie. Są jednak wyjątki - mamy, które straciły dużo krwi, gorączkowały, miały infekcję okołoporodową czy znaczne nacięcie krocza. Zalecane jest też użycie nawilżaczy w czasie pierwszych stosunków po połogu.

Seks przy dzieciach

Ale uprawianie miłości i tak jest trudne w takich warunkach. Za ścianą, często w waszej sypialni czy nawet łóżku śpi maluch, który budzi się przy lada hałasie. Dopóki jest mały, nieświadomie uczestniczy w akcie miłosnym rodziców, potem wszystko się zmienia. Zapomnijcie o seksownej bieliźnie, bo dziecko może wkroczyć i zadać niewygodne pytania. Mimo to dla jednych par miłość fizyczna przy śpiących dzieciach jest naturalna, bo konieczna, dla innych niedopuszczalna.

Życie seksualne dzieciatych

Mimo to nie jest tak źle i potrafimy znaleźć siły na miłosne uniesienia pomimo zmęczenia rodzicielstwem, braku snu i obecności dzieci. Tak wynika z wykonanego kilka lat temu przez angielską firmę sondażową Kaizo badania "Jak dzieci zmieniają nasze życie?" Lady Insert. Przeprowadzono je wśród 8 tysięcy mieszkańców ośmiu krajów Europy - Polski, Austrii, Danii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Wyniki pokazały, że ponad 80 proc. par w Polsce i innych krajach europejskich wznawia współżycie seksualne w pierwszych trzech miesiącach po urodzeniu się dziecka, co ciekawe mniej więcej 40 proc. wraca do seksu już po miesiącu. Okazało się też, że polscy rodzice wcale nie uprawiają statystycznie seksu rzadziej niż bezdzietni - czyli co najmniej raz w tygodniu.

Opowieści z życia seksualnego rodziców

- Minęło już 3,5 miesiąca od porodu - wyznaje princessa.of.persia na forum eMama. - Byłam nacięta i trochę popękałam. Odczekałam przepisowe 6 tygodni a nawet chyba 8. Spróbowaliśmy i ten pierwszy raz był straszny. Bolało, ja byłam spięta, ale myślałam, że może się jeszcze nie wygoiło itp. Ale wczoraj znów spróbowaliśmy i znów to samo. Gra wstępna super ja rozluźniona a potem ból, ból i ból. Wkładanie członka trwało chyba dla mnie cala wieczność. Udało się, ale ja ukrywałam przed mężem łzy. Mój mąż jest bardzo dobrym człowiekiem powiedział, że nic na siłę, że jakoś powoli przez to przejdziemy. Ale my się też nie kochaliśmy całą ciążę, bo miałam zagrożona więc już prawie rok będzie. A wiadomo co seks dla faceta znaczy. Już nie wiem co robić, byłam dwa razy u gina i powiedział, że wszystko ok, się pogoiło. Więc skąd ten ból, czy mnie źle zszyli? Jestem już zdołowana, wcale mi się nie chce dalej próbować, znięchęciłam się całkiem...

- Na pocieszenie napiszę, że też tak miałam a teraz po 9 miesiącach jest całkiem dobrze - odpowiada jej użytkowniczka julek_i_ja. - Wyluzowanie, czas i lubrykant to wszystko, czego potrzebujesz. Powodzenia i nie nastawiaj się, że będzie boleć.

- Jedno co wiemy oboje (razem z partnerem - od red.) - to wraca do normy - pociesza camilcia. Wydaje mi się, że to wina braku czasu na romantyczne chwile, nadmiaru obowiązków, zmiany sytuacji - bo przecież zmieniło się całe życie. Trzeba nad tym pracować, dbać o związek, łapać wspólne chwile...

Więcej o: