Nie daj się zł@pać w sieci

Twoja teściowa się obraziła, a ty nie wiesz za co? Przedszkolanki wiedzą, że nie podobają ci się ich metody wychowawcze? Koledzy córki z gimnazjum śmieją się z jej problemów zdrowotnych? Nie masz podsłuchu, nikt cię nie śledzi. Wszystko, co ludzie wiedzą o tobie, znaleźli... w internecie.

Ekshibicjonistką nie jesteś, nie masz nawet bloga i nie podajesz w sieci swoich danych. Ale jak każdy masz problemy, czasami musisz się wyżalić lub zapytać o radę. Czy wiesz, że poruszając się po sieci, zostawiasz niezliczone ślady, po których można cię zidentyfikować?

NIEWINNE ZWIERZENIA

Właściciele serwisów internetowych wkładają maksimum wysiłku, żeby skrócić nam czas dostępu do wszystkich danych znajdujących się na serwerach. To ułatwia nam życie, ale bez higieny korzystania z internetu może też być przyczyną nie lada kłopotów.

Powiedzmy, że masz nicka martyna76, prosisz o radę na temat np. urządzania kuchni, dołączasz zdjęcia. W tym samym czasie opisujesz problemy z jedzeniem swojego syna i krytykujesz fatalne warunki w świetlicy w konkretnej szkole. Natomiast na babskim forum żalisz się, że mąż za bardzo się angażuje w remont starego motocykla, który właśnie kupił, a ty czujesz się przez niego zaniedbana.

Z wyszukiwarki umie korzystać każdy. Nauczycielka twojego dziecka sprawdza, co na forum o jej szkole piszą mamy. W wyniku wyszukiwania pojawił się twój nick. Z ciekawości przegląda twoje inne wypowiedzi i ma na tacy wiele drobiazgów, jak po sznurku prowadzących do ustalenia, której mamie szkoła się nie podoba. Wystarczy proste kojarzenie faktów, żeby zupełnie obca osoba miała dokładny wgląd w twoje życie.

DRASTYCZNE SZCZEGÓŁY

W czasach wczesnego internetowego mezozoiku, kiedy nikt nie słyszał jeszcze o facebooku ani usługach geolokalizacyjnych, na jednej z grup poświęconej dzieciom pojawiła się mama. Podpisywała się imieniem i nazwiskiem, co wtedy nie było powszechne, podawała link do swojej strony domowej, na której m.in. zamieszczała zdjęcia swojego domu z jego dokładną lokalizacją. I nie byłoby w tym nic groźnego, gdyby nie to, że pani owa z detalami opisała dość drastyczną operację ginekologiczną swojej, wymienionej z imienia, półrocznej córeczki. W tej chwili córeczka ta kończy już pewnie podstawówkę. Czasami się zastanawiam, czy wpis jej mamy z pełnymi danymi osobowymi i detaliczną relacją wisi gdzieś jeszcze w internecie. I trzymam kciuki, żeby koledzy z klasy tej dziewczynki nie wpadli na pomysł szukania o niej informacji.

POSZUKIWACZE ŚLADÓW

Internet oferuje nam anonimowość, ale to bezduszne narzędzie - tak naprawdę, żeby nie mieć kłopotów, o anonimowość musimy zadbać sami. I wcale nie jest to łatwe.

Wszystkie fakty, które podajesz w sieci, są łatwo dostępne. Nie możesz zakładać, że miliony ludzi, koło których codziennie przechodzisz w cyfrowym świecie, są ci życzliwe. Pamiętaj o tym. Są ludzie, którym śledzenie innych w internecie sprawia po prostu przyjemność.

*Wszystkie przykłady, którymi się posłużyłam, zostały zaczerpnięte z Forum Gazeta.pl, Usernetu, Facebooka i ze szkoły mojego syna.

Tu znajdziesz pomoc

Jeśli ktoś obraża cię w internecie, włamał się na twój profil albo konto pocztowe, napotkałeś w sieci szkodliwe treści lub chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie, uzyskasz pomoc na stronie helpline.org.pl i pod numerem telefonu 800 100 100. Nielegalne treści możesz także zgłosić w serwisie dyżurnet.pl. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w sieci i nauczyć je bezpiecznego korzystania z internetu, zajrzyj na strony fundacji kidprotect.pl oraz bezpiecznyinternet.org.

TEGO NIE RÓB W INTERNECIE

Oto podstawy bezpieczeństwa, o których powinnaś pamiętać, powierzając Wielkiej Sieci fragmenty swojego życia:

Dodanie roku urodzenia do nicka ułatwia identyfikację, wymyśl coś oryginalniejszego. Uczul też dziecko, że nie powinno tego robić.

Jeśli masz poważny problem zdrowotny, osobisty, finansowy, postaraj się, żeby skojarzenie tego problemu z tobą nie było za łatwe.

Jeżeli używasz innego nicka do spraw rodzinnych, a innego nicka do flirtowania na forach dla dorosłych, uważaj, żebyś się nie pomyliła przy logowaniu, najlepiej używaj dwóch przeglądarek.

Opisując w internecie problemy dziecka, nawet nie zauważysz, kiedy to dziecko zamieni się w nastolatka. Upewnij się, że dobrze chronisz jego prywatność.

Zamieszczając śmieszne teksty swojego dziecka, zastanów się, czy za kilka lat nie będzie się ich wstydziło.

O prywatność dziecka dbaj bardziej niż o swoją i pamiętaj, że tego, co napisałaś dzisiaj, za kilka lat twoje dziecko może się wstydzić.

Pamiętaj, że to, co piszesz, oraz zdjęcia, które zamieszczasz, będzie powszechnie dostępne i pozostanie w sieci długo po tym, jak ty przestaniesz o tym myśleć.

Zawsze zastanów się przed wysłaniem informacji na swój temat; lekkomyślność może cię kosztować nie tylko posadę, ale też stać się przyczyną rozwodu. Internet to zdradliwy psychoterapeuta.

Nie pisz nigdy w internecie niczego, czego nie powiedziałabyś bezpośrednio osobie zainteresowanej. Krytyka osób i instytucji nie jest niczym nagannym, ale zawsze pisz tak, jakby ta osoba/instytucja miała to przeczytać.

Pamiętaj, że nowoczesne telefony zapisują na zdjęciu dokładną lokalizację, gdzie zdjęcie zostało wykonane. Upewnij się, że wiesz, jak tę funkcję wyłączyć.

I ostatnie przykazanie, pozornie oczywiste: piłaś - nie pisz.

Więcej o: