Twoje dziecko jest introwertykiem? Ma to po ojcu

Zdaniem uczonych to, czy jesteśmy duszą towarzystwa czy unikamy ludzi zależy od charakteru naszego ojca

Panuje przekonanie, że ekstrawertyczny bądź introwertyczny charakter naszego dziecka zależy od genów i sposobu wychowania. Mimo że wszystkie dzieci lubią na sobie skupiać uwagę rodziców, to niektóre z nich chcą być też w centrum zainteresowania nieznajomych, spotkanych w sklepie czy na spacerze. Tak zachowuje się 11-miesięczny Dominik z Krakowa - zaczepia ludzi, zagaduje po niemowlęcemu i szuka z nimi kontaktu wzrokowego. - Uwielbia gdy ktoś się przy nim zatrzyma, uśmiechnie, pogada - całym sobą piszczy z radości. i ekscytacji. Lubi towarzystwo podobnie jak jego tata, który łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi - opowiada 29-letnia Sylwia, mama Dominika.

Twoje życie towarzyskie zależy od taty

Wpływ życia towarzyskiego ojca na charakter dziecka zbadała Susan Bogels, profesor psychopatologii rozwojowej Uniwersytetu w Amsterdamie, wraz z kolegą Enrico Perottim. Naukowcy ustalili, że w przypadku dzieci z problemami behawioralnymi i fobiami społecznymi przyczyna problemów tkwiła w zachowaniu ojców, a nie matek dzieci.

Zdaniem badaczy to, czy dziecko będzie towarzyskie i otwarte czy też bardziej zachowawcze w kontaktach z ludźmi zależy od charakteru ojca. Jeśli tata jest otwarty i ma liczne grono znajomych to dziecko prawdopodobnie odziedziczy po nim towarzyskie usposobienie. Ojcowie pewni siebie na płaszczyźnie towarzyskiej mają zwykle bardziej pewne siebie dzieci, bo potomstwo chętniej odbiera w tej sferze życia sygnały wysyłane przez męskiego rodzica. Introwertyczny tata może mieć introwertyczne dzieci, natomiast mniejsze znaczenie ma fakt czy mama jest zwierzęciem towarzyskim czy też molem książkowym.

Dlaczego mama się nie liczy

Zastanawia fakt, że to ojcowie a nie matki, które zwykle więcej czasu spędzają z dziećmi, mają większy wpływ na nasze kontakty z innymi. Według uczonych jest na to proste wytłumaczenie. Na przestrzeni dziejów to ojcowie odpowiadali za zewnętrzną ochronę rodziny, na przykład konfrontowanie się ze światem zewnętrznym i dalszą rodziną, podczas gdy matki zajmowały się ochroną wewnątrz domu zapewniając dzieciom komfort i bezpieczeństwo. Dlatego nasi potomkowie mogą przywiązywać większą wagę do relacji ojca z innymi ludźmi. To od niego uczyli się kto jest wrogiem a komu można zaufać. Ojcowie niejako ukierunkowują dziecko na świat zewnętrzny, matki z kolei wewnątrz domu. W ramach eksperymentu naukowcy obserwowali grupę maluchów z rodzicami, którzy pobierali lekcje pływania. Matki dzieci stały przed dziećmi obrócone do nich twarzą jakby chroniąc przed światem, ojcowie zaś stawali z tyłu za dziećmi pozwalając im się zmierzyć z otoczeniem.

Jakie to ma znaczenie dla dziecka

Dlatego tak ważne są zabawy ojca z dzieckiem. Jedna z klasycznych, polegająca na podrzucaniu malucha przez tatę wysoko do góry wśród pisków zachwyconego niemowlęcia, jest bardzo pożądana z naukowego punktu widzenia. Wtedy dzieci uczą się łączyć fizyczne pobudzenie - przyspieszone tętno i zawroty głowy z zabawą a nie strachem. Podobnie "przyszpilanie" dziecka do podłogi, bujanie nim i noszenie go jak worek kartofli, atakowanie w zabawie i bycie atakowanym zwiększają społeczną pewność siebie dziecka. Stwierdzono, że dzieci mężczyzn mających towarzyskie usposobienie były zwykle pewne siebie w kontaktach z innymi. Jeśli dziecko ma poważne problemy z odnalezieniem się w grupie, wtedy w terapii powinien wziąć udział ojciec albo sam poddać się leczeniu, bo dziecko łatwiej się przełamie obserwując męskiego rodzica. Ale nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład co się dzieje gdy męskiego rodzica po prostu w życiu dziecka nie ma, w jaki sposób mamy im to kompensują? W jakim wieku wpływ ojca na towarzyski charakter dzieci jest największy? Czy płeć potomstwa ma znaczenie? Dotąd nie zaobserwowano by chłopcy bardziej niż dziewczynki byli podatni na naśladowanie kontaktów towarzyskich ojca. A jaki mechanizm działa gdy jedno z dzieci ma charakter podobny do ojca, a drugie jest jego przeciwieństwem w sferze kontaktów międzyludzkich? Naukowcy zapowiadają dalsze zgłębianie tego tematu.

Więcej o: