Telewizja dla początkujących

Dobra telewizja nie jest zła. Nawet dla dwulatka. Oczywiście pod warunkiem, że maluch nie siedzi przez ekranem zbyt długo. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przegląd wartych uwagi telewizyjnych kanałów dla najmłodszych widzów.

Czy tego chcemy, czy nie, telewizja stała się trwałym składnikiem codziennego życia. Także naszych dzieci. Dyskusje specjalistów o zagrożeniach i korzyściach płynących z oglądania programów przez najmłodszych zdają się nie mieć końca, a argumenty obu stron (że szkodzi, bo niszczy wyobraźnię, twórcze myślenie; że jest pożyteczna, gdyż poszerza horyzonty i pozwala poznać różne aspekty funkcjonowania w świecie) są powszechnie znane. Niezależnie od tego, które opinie są nam bliższe, warto przyjrzeć się uważnie programom skierowanym do najmłodszych widzów. Znając ofertę nadawców, będziemy mogli świadomie wybrać to, co najlepsze dla dwu-, trzylatka.

Specjalnie dla was wzięliśmy pod lupę kanały telewizyjne dla maluchów. jednak w naszym zestawieniu nie wszystkie omawiamy. Świadomie pominęliśmy kilka kanałów, które powszechnie postrzegane są jako skierowane do dzieci. Uznaliśmy bowiem, że ich propozycje, przepełnione agresją i przemocą, żadną miarą nie powinny trafić do najmłodszych. Zaprezentowaliśmy jedynie te kanały, które, naszym zdaniem są godne polecenia.

Dwulatek nie powinien oglądać telewizji dłużej niż godzinę dziennie

Baby Tv - niemal od kołyski

Jedyny dostępny w Polsce (i jeden z nielicznych na świecie) kanał przeznaczony dla dzieci do lat trzech, który przez całą dobę emituje filmy animowane bez przemocy. W dziennej ramówce znajdują się programy zachęcające do aktywności, wprowadzające w dobry nastrój; w nocy zaś dominuje kojąca muzyka i spokojne obrazy. W przerwach między bajkami nie ma reklam, za to są uwielbiane przez dzieci piosenki z całego świata z teledyskami (wśród nich "Kosi, kosi łapci"). Baby Tv znajduje się jedynie w ofercie platformy cyfrowej n. Strona internetowa babytvchannel.com nie doczekała się co prawda jeszcze polskiej wersji językowej, jednak jest skonstruowana w sposób intuicyjny, tak że nawet osoby nie znające angielskiego poradzą sobie z jej obsługą - a warto, bo dzieci mogą tam oglądać filmiki, słuchać piosenek i grać w proste, kolorowe gry.

CBeebies - rodzinny dom Teletubisiów

Kanał tematyczny koncernu BBC, skierowany do dzieci do lat siedmiu, którego najsłynniejszą produkcją są "Teletubisie". W bogatej ramówce znajdują się ulubione bajki maluchów: "Bracia Koala", "Traktor Tom" czy najnowszy przebój - "Dobranocny ogród", a także wiele, wiele innych.

Program nadawany jest przez całą dobę w Cyfrowym Polsacie z polskim dubbingiem - w nocy można oglądać powtórki.

Polska wersja strony internetowej poland.cbeebies.com na której znajdziemy niewiele więcej niż ramówkę, jest znacznie uboższa od oryginalnej bbc.co.uk/cbeebies - pełnej piosenek, wierszyków, gier i innych atrakcji.

MiniMini - Rybka i przyjaciele

Przodujący w rankingach oglądalności wśród kanałów tematycznych w Polsce, skierowany jest do dzieci do siódmego roku życia. Można go oglądać na platformie Cyfra+ i w telewizjach kablowych codziennie od 6 rano do 20. Program podzielony jest na cztery bloki: Kolorowanka, a w niej gry, zabawy, bajki; Mruczanka - taniec, śpiew, muzyka; Wyliczanka - ciekawość, obserwacja, edukacja; Przytulanka - zwierzęta, przyroda, podróże. W ramówce znajdują się bajki polskie ("Pomysłowy Dobromir") i zagraniczne z polskim dubbingiem ("Świnka Peppa", "Pingu"), programy edukacyjne dla najmłodszych ("Baw się Sezamku"), nauka francuskiego i angielskiego z Noddym, piosenki śpiewane po polsku, angielsku, francusku i niemiecku. Dzieci mogą brać udział w licznych konkursach, a także bawić się i grać na kolorowej, przystosowanej do potrzeb najmłodszego użytkownika stronie internetowej minimini.pl .

JimJam - kolorowo i przyjaźnie

Należący do Chello Zone i HIT Entertainment kanał przeznaczony jest dla przedszkolaków, ale z czystym sumieniem można przed ekranem posadzić także dziecko nieco młodsze. Emitowane tu bajki, między innymi: "Antek Mrówka", "Barney i Przyjaciele" czy "Angelina Ballerina" nie zawierają przemocy, są przeważnie spokojne i niosą pozytywny przekaz.

Kanał znajduje się w ofercie niektórych lokalnych telewizji kablowych, a także UPC Polska, gdzie można go oglądać na częstotliwości Zone Club od 4.30 do 11.

Na kolorowej stronie internetowej pl.jimjam.tv prócz programu znajdują się bardzo ciekawe gry edukacyjne, przygotowane po polsku i angielsku.

KidsCo - tylko wybrane bajki

Stacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nadaje przez całą dobę. W ramówce znajdują się programy i filmy dla różnych grup wiekowych, a te dla najmłodszych widzów emitowane są przed południem, późną nocą i nad ranem. Wśród nich można zobaczyć takie bajki jak: "Babar", "Max i Ruby", "Olinek Okrąglinek" czy "Rupert". Kanał dostępny jest dla abonentów platformy cyfrowej n, Platformy TP i niektórych telewizji kablowych. Na stronie pl.kidscotv.tv dostępne są gry, obrazki do ściągania, a także program. Warto go uważnie studiować, gdyż niektóre bajki emitowane w tej stacji zdecydowanie nie nadają się dla najmłodszych widzów.

Disney Channel - tradycyjnie i nowocześnie

W tym kanale dostępnym w wybranych telewizjach kablowych, a także w Cyfrze+ i Cyfrowym Polsacie, na szczególną uwagę rodziców i dzieci najmłodszych zasługuje edukacyjny blok programowy "Playhouse Disney". Skierowany do widzów w wieku od 2 do 5 lat, zachęca je do wspólnej zabawy i nauki. Wraz z bohaterami serialu "Mali Einsteini" widzowie poznają ciekawe miejsca na świecie, a także słynne dzieła malarskie i muzyczne; w "Klubie przyjaciół Myszki Miki" rozwiązują zagadki, pomagają bohaterom w trudnych sytuacjach; "Moi przyjaciele - Tygrys i Kubuś" to też zagadki, a także poznawanie różnych aspektów świata. Filmy przygotowane są tak, by najmłodsi mogli w nich brać czynny udział - bohaterowie zadają pytania, czekając na odpowiedź z drugiej strony ekranu; proszą o policzenie przedmiotów; zachęcają do wspólnego śpiewu i tańca. Nie zdziwmy się więc, gdy nagle nasze dziecko zacznie rozmawiać z telewizorem lub wykonywać dziwne ruchy. Od niedawna w kioskach dostępny jest również nowy magazyn "Playhouse Disney", a w nim znani z ekranu bohaterowie, gry, zagadki, płyta DVD.

Na stronie disney.pl/DisneyChannel zdecydowanie najciekawsze i godne polecenia najmłodszym i ich rodzicom są gry związane z serialem "Mali Einsteini". Umieszczając postacie z bajki na wybranym tle, dziecko poznaje słynne obrazy, a także najważniejsze utwory muzyczne.

Praca biurowa - oferty pracy na Pracawbiurze.pl

Więcej o: