Jak mówić "nie" - wychowanie dziecka

Mam dziesięciomiesięcznego synka. Od miesiąca, gdy coś mu się nie podoba, to zaczyna nas szczypać i bić po twarzy. Staram się mu mówić, że tak nie wolno, a on zachowuje się, jakby rozumiał, lecz zachowanie się powtarza. Przyznam, że jego zachowanie mnie martwi. Czy w tym wieku dziecko zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie sprawia komuś ból?

Dziesięciomiesięczne, a także nieco starsze dziecko nie może samo wziąć odpowiedzialności za swoje zachowanie. Trzeba mu w tym pomóc. A więc nie trzeba tłumaczyć za wiele, bo dziecko tych tłumaczeń nie rozumie, po prostu trzeba przytrzymać rączkę, by uniemożliwić

bicie i szczypanie, a jednocześnie powiedzieć zdecydowanym tonem "nie". W dodatku trzeba to powtórzyć wiele razy. I zupełnie nie ma się czym martwić. Niemowlę ma inny sposób postrzegania świata niż dorosły. Te próby bicia nie świadczą o jakichś złych skłonnościach synka, tylko po prostu o jego rozwoju ruchowym i chęci eksperymentowania. Zobaczenia, jaki będzie skutek takich czy innych działań.