Praca czy dziecko

Pół roku temu poszłam do pracy. Mam bardzo dobre warunki, wysoką pensję. Trzy tygodnie temu okazało się, że jestem w ciąży. Szef twierdzi, że nie muszę się martwić, że od razu po urlopie macierzyńskim mogę wrócić do pracy. Teraz pracuję bardzo intensywnie - wracam do domu po osiemnastej. Mąż zaś zaczyna pracę w porze obiadu i pracuje do nocy. Zastanawiam się, czy mój powrót do pracy nie wpłynie źle na dziecko? Powinnam być przy nim, ale przecież bez pracy nie zapewnię mu odpowiednich warunków. Czy wynajmowanie opiekunki na dwie, trzy godziny dziennie to dobry pomysł? Tu gdzie mieszkamy, nie mamy żadnej rodziny.

Pytania, które pani zadaje są bardzo ważne, ale nie ma na nie jednoznacznych odpowiedzi. Dotyczą one bowiem wyborów, których Państwo dokonacie i za które weźmiecie odpowiedzialność. W tej konkretnej sytuacji trzeba się zdecydować na osobiste zajmowanie się dzieckiem (i gorsze warunki finansowe) albo pracę poza domem (i wyraźnie lepszą sytuację materialną). Nie ma tu idealnego rozwiązania. Oczywiście bezpieczeństwo materialne jest konieczne do spokojnego życia, ale równie ważne jest, by czerpać radość z bycia z dzieckiem.

Jeśli chodzi o moją opinię, to jestem zdania, że dziecku bardziej są potrzebni kochający i nie przemęczeni rodzice niż luksusy. A jak to przełożyć na praktykę? Niekiedy dobrze sprawdza się takie rozwiązanie, że rodzice, pracując w różnych godzinach, na zmianę zajmują się dzieckiem, a w tym czasie, kiedy oboje są poza domem, korzystają z pomocy opiekunki.

Zobacz wideo
Więcej o: