Jakie ono jest?

Charakter (lub inaczej temperament) jest kombinacją kilku podstawowych cech o różnym natężeniu, które przejawiają się w konkretnych zachowaniach. Można je dostrzec nawet u maleńkich dzieci. W tabelce pokazujemy te cechy oraz typowe dla każdej z nich zachowania skrajne.

SPOKOJNY

- Niemowlak: leży spokojnie w łóżeczku, rozgląda się z zadowoleniem dookoła, przygląda się w skupieniu swoim rączkom i nóżkom.

- Przedszkolak: bawi się w swoim kąciku, wybiera sobie takie zabawy, które nie wymagają dużo energii: gry, układanki, oglądanie obrazków, malowanie itp.

AKTYWNY

- Niemowlak: nieustannie wierci się w swoim łóżeczku, stara się chwycić wszystko, co ma w zasięgu ręki. Rzadko jest cicho, chyba że śpi.

- Przedszkolak: porusza się wyłącznie biegiem, ma niespożytą energię, uwielbia skakać, wspinać się, potrzebuje bardzo dużo ruchu.

STAŁY

- Niemowlak: dość szybko ustala sobie regularny rytm posiłków i snu. Po kilku tygodniach można przewidzieć, kiedy będzie głodny lub śpiący.

- Przedszkolak: budzi się zazwyczaj o tej samej porze, lubi ustalony rytm zajęć.

ZMIENNY

- Niemowlak: długo nie ma ustalonego rytmu snu i czuwania, pory karmienia są różne, w zależności od dnia.

- Przedszkolak: trudno mu dopasować się do stałego rytmu zajęć. Gdyby go nie pilnować, chodziłby spać i jadł o dziwnych porach.

CIEKAWY ŚWIATA

- Niemowlak: lubi nowe doświadczenia i nowe sytuacje. Uwielbia się kąpać, przyjaźnie gaworzy na widok każdej nowej zabawki.

- Przedszkolak: jest ciekaw nowych miejsc, nowych ludzi, nowych zabaw. Chętnie idzie do przedszkola.

OSTROŻNY

- Niemowlak: płacze w nowej sytuacji, nie ciekawią go nowe zabawki.

- Przedszkolak: niechętnie wybiera się z rodzicami z wizytą do nieznajomych, nie lubi nowych miejsc, ma kłopoty z przystosowaniem się do nowej grupy.

OPANOWANY

- Niemowlak: jeśli jest zadowolony, uśmiecha się, kiedy jest smutny - cicho popłakuje. Zasypia nawet przy gwarze rozmów.

- Przedszkolak: nie jest łatwo wyprowadzić go z równowagi. Nawet po bardzo mocnych przeżyciach szybko dochodzi do siebie.

NADWRAŻLIWY

- Niemowlak: jego reakcje są bardzo gwałtowne, wręcz dramatyczne. Nie lubi mocnych bodźców, np. hałasu, silnego światła, ruchu i gwaru wokół. Żeby zasnąć, potrzebuje ciszy.

- Przedszkolak: nawet drobiazg potrafi wytrącić go z równowagi na dłuższy czas. Łatwo go przestraszyć, łatwo doprowadzić do głośnego płaczu, ale łatwo też wywołać wybuch radości.

POGODNY

- Niemowlak: po obudzeniu leży spokojnie, gaworzy lub bawi się. Uśmiecha się do każdego.

- Przedszkolak: zazwyczaj jest zadowolony, uśmiechnięty i pogodny. Łatwo mu sprawić przyjemność.

PŁACZLIWY

- Niemowlak: łatwo płacze bez wyraźnej przyczyny.

- Przedszkolak: często jest markotny i smutny, łatwo popada w przygnębienie. Często mówi się o nim: ,,Mały pesymista".

SKUPIONY

- Niemowlak: kiedy się czymś bawi, np. ogląda klocek lub drze papier, zabawa pochłania go całkowicie.

- Przedszkolak: gdy jest czymś zajęty, nie przeszkadza mu nawet niewielki hałas. Potrafi dłużej zajmować się czymś, co mu sprawia trudność. Słucha bajki w skupieniu.

ROZKOJARZONY

- Niemowlak: nie potrafi przez dłuższy czas skupić uwagi na jednej rzeczy.

- Przedszkolak: przerzuca się z jednej zabawy na drugą, nic nie jest w stanie zainteresować go na dłużej.

Więcej o: