Anorektyczka z przedszkola

Już kilkuletnie dziewczynki trafiają do szpitala z powodu jadłowstrętu na tle psychicznym. Jednak rodzice mogą im pomóc uniknąć obsesji na punkcie ciała.

Mama 6-letniej Martynki z Wrocławia najpierw zauważyła, że dziecko nie zjada czekolady z ulubionego ptasiego mleczka. Potem przestała jeść środek smakołyku a po pewnym czasie w ogóle porzuciła słodycze i zaczęła omijać główne posiłki. - Mała chodziła wtedy do przedszkolnej zerówki i tam jadła obiady. Z opóźnieniem zauważyłam, że zaczyna się z nią dziać coś niedobrego - tłumaczy mama dziecka. Na pytanie dlaczego nie zjada obiadu oznajmiła przestraszona: "Bo będę gruba". Dziewczynka w porę trafiła pod opiekę psychologa, zanim coś, co lekarze określają jako niezdrowy stosunek do jedzenia, rozwinął się w poważne zaburzenie odżywiania.

Z placu zabaw do szpitala

Nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. W Wielkiej Brytanii przez ostatnie trzy lata z powodu anoreksji, choroby typowej dla nastolatek i dorosłych kobiet, leczyła się w szpitalu prawie setka dziewczynek w wieku od 5 do 7 lat. Kolejna setka miała zaledwie 8-9 lat a prawie czterysta było w wieku 10-12 lat. Półtora tysiąca przypadków anoreksji to 13-15 latki - takie szokujące wyniki badań NHS opublikował dziennik "Daily mail". Liczba leczonych dzieci poniżej 9. roku życia w ostatnim czasie dwukrotnie się zwiększyła. To są najpoważniejsze przypadki, bo lżejsze zaburzenia odżywiania, które nie wymagają leczenia szpitalnego z powodu zagrożenia życia, nie zostały w tych statystykach uwzględnione. Z kolei według badania YMCA na Wyspach odchudza się połowa dziewczynek przed 14. rokiem życia. Jedna na siedem rozważa przyjmowanie pigułek odchudzających, a jedna na 20 myśli o środkach przeczyszczających.

Być kościstą jak celebrytki

Już małe dziewczynki ze szkoły podstawowej rywalizują między sobą o szczupły wygląd i jak największą liczbę straconych kilogramów. Przerażone, że nabiorą pełniejszych kształtów gdy zaczną okres dojrzewania zaczynają się głodzić by zachować dziecięcą figurę. Propagowany w mediach obraz idealnej kobiety pokazuje dziewczęcą a nie kobiecą sylwetkę, gdzie charakterystyczne dla niej kształty - pełne biodra, pupa czy biust ustępują chłopięcym biodrom i drobnej androgynicznej budowie. Nic dziwnego, że dziewczynki idolizując superszczupłe modelki i aktorki, które oglądają w telewizji i kolorowych magazynach, próbują głodzić się by wyglądać jak one. Zdaniem badaczy, obecne kilkulatki są bardziej zafiksowane na tym punkcie niż były ich rówieśniczki jeszcze dziesięć lat temu.

Nie jedzą bo się martwią

Ale według specjalistów nie tylko obsesja wyglądu odgrywa rolę w rozwoju takich zaburzeń u dziewczynek. Istnieje kilka czynników, zarówno biologicznych jak genetycznych, nie bez znaczenia jest też psychika dziecka. Anoreksja częściej dotyka perfekcjonistów, którzy mają skłonność do zamartwiania się albo do depresji. Czasem zaburzenie może wywołać przykre czy bolesne zdarzenie w życiu dziecka - wyśmianie, śmierć w rodzinie albo rozwód rodziców. W Polsce niedawno głośno było o przypadku 13-letniej dziewczynki spod Ostrołęki, która zaczęła się głodzić bo ojciec z powodu nadwagi nazywał jej mamę grubą świnią. Nie chciała by kiedykolwiek jakiś mężczyzna tak o niej mówił.

Nie nazywaj córeczki piękną

Zdaniem Lisy Bloom, autorki książki "Think: Straight Talk For Women To Stay Smart In A Dumbed-Down World" często to obsesja rodziców związana z wyglądem córek uczy je przekazu, że najważniejsza jest aparycja. - Mówimy im, że są pięknymi księżniczkami a one robią wszystko by temu sprostać i wciąż słyszeć komplementy na temat swojej urody. Trudno obronić córeczki przed rzeczywistością, bo według badań atrakcyjne kobiety są uważane za bardziej uprzejme i inteligentne, łatwiej poznają nowych ludzi a nawet zdobywają pracę. Jednak jak uważa psycholog Susie Orbach, autorka "Fat Is A Feminist Issue", możemy zneutralizować kwestie wyglądu w codziennym życiu i gdy ktoś komentuje naszą córkę: "Ach, ona jest taka ładna" możemy dodać: "Świetnie biega na nartach" albo "Gra w zespole na bębnach" czy dodać jakieś pozytywne cechy jej charakteru. - Chodzi o to, by nie podważać kwestii urody swego dziecka, ale obudować to innymi plusami, niefizycznymi. Oczywiście, to dobrze, gdy dziewczynka dobrze się czuje w swojej skórze, bo lepiej poradzi sobie w życiu zyskując pewność siebie. Ale zadaniem rodziców jest pomóc jej dostrzec w sobie też inne zalety, niekoniecznie dotyczące ciała.

Więcej o: