Wyobraź sobie, że jesteś w ciąży!

Zanim dojdzie do poczęcia, często wszystko wyobrażasz sobie inaczej. Ale to wcale nie znaczy, że będzie gorzej, straszniej, mniej radośnie. Będzie po prostu inaczej. Ciąża to wasza wspólna wielka przygoda. A teraz dowiedz się, czego ONA w czasie tej przygody od ciebie chce!

Najlepszym sposobem na to, żeby zrozumieć partnerkę w ciąży, jest wyobrażać sobie, że jesteś w jej skórze. Jeśli na samą myśl otrząsasz się z przerażeniem, to wiedz, że jest to całkowicie normalne. Nie tylko nigdy nie byłeś kobietą, więc nikt nie przygotował cię na myśl, że kiedyś będziesz w ciąży. Gdzieś z tyłu głowy pewnie panicznie boisz się o swoją partnerkę, a może też już o przyszłe dziecko, i wizualizacja tego, co się tam w jej brzuchu dzieje, nie pomaga ci się uspokoić.

Ale gdy już trochę ochłoniesz, jednak spróbuj użyć wyobraźni. W uspokojeniu się pomoże ci uświadomienie sobie, że wszyscy mężczyźni w twojej sytuacji przeżywają to samo. Tyle że różnie. Tak naprawdę sposobów przeżywania jest tyle, ile par spodziewających się dziecka, jednak można wyróżnić trzy główne typy przyszłych ojców. Są to: przyszły ojciec Podekscytowany, Wątpiący oraz przyszły ojciec Wyluzowany.

Przyszły ojciec Podekscytowany co chwila dopytuje, jak partnerka się czuje, robi jej apetyczne kanapeczki, dbając, żeby właściwie się odżywiała, biega z nią na USG i czule głaszcze brzuch. Przyszły ojciec Wątpiący z kwaśną miną wymiguje się od mówienia do brzucha, gdy partnerka non stop biega do toalety, pyta: "Nie przesadzasz?", a propozycję wspólnej wyprawy po ubranka zbywa krótkim: "Będzie jeszcze czas". Przyszły ojciec Wyluzowany natomiast owszem, chętnie umówi się z partnerką na zajęcia w szkole rodzenia, ale zapomni przyjść. Kiedy partnerka nagle zacznie wymiotować, poklepie ją po plecach, nie odrywając wzroku od ekranu telewizora, a w dziewiątym miesiącu będzie namawiał ją na wakacje w Tunezji. W miarę postępowania zmian waszego wspólnego życia możesz oscylować pomiędzy jedną grupą a drugą. Z przyszłego ojca Podekscytowanego stać się Wątpiącym, albo odwrotnie, z Wyluzowanego stać się Podekscytowanym. To ostatnie chyba częściej się zdarza, bo w miarę jak mała istota w brzuchu rośnie i daje znać o sobie, zdobywa twoje zaangażowanie.

Jak przynieść ulgę kobiecie w ciąży? Masaż

Dla uproszczenia będę w dalszej części tekstu nazywać twoją partnerkę po prostu zaimkiem: ona. Wiadomo, że właśnie tak o niej myślisz w głębi duszy i jest w tym najwięcej czułości.

Pierwszy trymestr

To dla niej sytuacja nowa i zupełnie nieznana. Nie łudź się, że bycie w ciąży wyssała z mlekiem matki. Gdyby tak było, ty też świetnie byś się w nim odnalazł, chyba że nie byłeś karmiony piersią. Ciąża zazwyczaj jest tak samo przerażająca dla kobiety, jak i dla mężczyzny, z tym, że to kobieta ją nosi, i to na niej ciąży cała presja: by dbać o siebie i przyszłe dziecko, by się cieszyć, a w perspektywie - zbliżającej się na łeb, na szyję - by stać się dobrą mamą.

Ale to prawda: ty też wcale nie masz łatwo. Nagle wszyscy zaczęli od ciebie tyle oczekiwać: cierpliwości, wyjątkowej czułości, posiadania informacji na tematy do tej pory będące dla ciebie enigmą: ciąży, porodu, karmienia piersią... Pojawiają się sugestie, że powinieneś teraz skupić się na "utrzymywaniu rodziny". Może się też zdarzyć, że to na tobie ona wyładowuje wszystkie frustracje. O ile te pierwsze - wsparcie i wiedza - są bardzo cenne i na pewno zaprocentują, jeśli wykorzystasz je do budowania waszej relacji w tej nowej sytuacji, o tyle pozostałe oczekiwania mogą być niesprawiedliwe. Pamiętaj, że nawet w ciąży ona nie ma prawa wyżywać się na tobie bez powodu - wytłumacz jej, co czujesz, kiedy miesza cię z błotem, bo np. lekarka kazała jej przez miesiąc leżeć. Jeśli ona pracuje, to przecież wiadomo, że staracie się wspólnie utrzymywać waszą rodzinę - i także wspólnie dbać o dom, gotując czy sprzątając. Chyba, że umówiliście się, że ona zajmuje się domem, a ty zarabiasz pieniądze. W takiej sytuacji pamiętaj, że prowadzenie domu to także praca, i że pieniądze zarabiane przez ciebie są waszymi wspólnymi: gdyby nie pyszne śniadanka i czyste koszule, twoja kariera nie byłaby wcale tak oczywista.

O czym powinieneś pamiętać:

 

Podekscytowany: Uważaj, żebyś niechcący nie kładł na niej zbyt dużej presji. Jeśli ona nie czuje jeszcze tego wzruszenia, radości, niecierpliwości, które ciebie rozpierają - daj jej czas.

 

Wątpiący: Zwróć uwagę na słowa, których używasz. Określenie "hipopotam" w stosunku do dwumiesięcznego płodu, niefrasobliwe i dla ciebie zabawne, może zaboleć.

 

Wyluzowany: Zadbaj, by czasami poczuła się wyjątkowo. Jeśli uda ci się zmobilizować, żeby przyrządzić jej jakiś ulubiony przysmak, sprawdź, czy czasem obecnie nie powoduje on u niej nudności.

Drugi trymestr

Teraz wszystko się unormowało, przestaliście bać się ryzyka, jakie niesie ze sobą pierwszy trymestr, oddychacie z ulgą, a ona nie musi podczas tego oddechu pełnego ulgi trzymać w pogotowiu foliowej torebki. Powinieneś jednak być czujny. Drugi trymestr, zazwyczaj opisywany jako najspokojniejszy czas ciąży, może być zaskoczeniem. Teraz właśnie może ją dopaść huśtawka nastrojów, oscylująca niestety w kierunku napadów złości.

Te napady złości wynikają z tego, że dopiero teraz stało się naprawdę jasne i oczywiste, że jest Kobietą W Ciąży. Wszyscy w autobusie ustępują jej miejsca. Albo wręcz przeciwnie, nikt się nawet nie ruszy, i ona, nie mając śmiałości o to poprosić, musi stać przez całą drogę, znosząc nieprzyjemne dolegliwości. Niezależnie od tego, czy zdobędzie miejsce siedzące, czy nie, nawet w tak banalnej sytuacji zawsze pojawią się wszystkie te uczucia, których często doznaje kobieta w ciąży w grupie innych ludzi: zażenowanie, wstyd, przykrość, żal. I wreszcie, złość, że nie jest taka, jak reszta.

Kobiety w ciąży są w naszej kulturze traktowane bardzo specyficznie: z jednej strony mówi się o nich jako o ważnych, godnych szacunku członkiniach społeczeństwa, z drugiej jednak na każdym kroku spotykają się z nieżyczliwością i sugestiami, że są bezczelne i roszczeniowe. A tymczasem są one przecież takimi samymi ludźmi, tyle, że w specyficznej sytuacji. Pamiętaj o tym, przytulając ją, gdy wróci zapłakana, bo ktoś w kolejce zarzucił jej, że się przepycha.

O czym powinieneś pamiętać:

 

Podekscytowany: Nie przesadzaj z kupowaniem bielizny, ubrań, gadżetów dla kobiet w ciąży. Ciebie to bawi, ale ją niekoniecznie.

 

Wątpiący: Kiedy ona mówi, że dziecko właśnie ją kopie, nie machaj na to ręką. Podejdź i dotknij brzucha, jeżeli jej na tym zależy. Nic ci się nie stanie.

 

Wyluzowany: Jeśli w tym tygodniu to jej kolej na zmywanie, ale bardzo bolą ją nogi i nie ma siły stać dłużej, zamiast mówić: "Kochanie, usiądź sobie na chwilkę" - zrób to za nią.

Trzeci trymestr

Jej brzuch jest już naprawdę duży. To może i dla ciebie być specyficzne doznanie. Teraz, kiedy musi nosić specjalne ciążowe ubrania, przytyła i trudniej jej się poruszać, na pewno tęskni za czasami, gdy była tylko i wyłącznie kobietą, bez dodatków. Sama może czuć się bardzo zmysłowo. Ale i tak zewsząd dostaje informację, że jako kobieta w ciąży jest już bardziej matką niż kochanką.

Niektórzy mężczyźni uwielbiają seks z kobietami w ciąży. Jeśli do nich należysz, to najprawdopodobniej nie musicie planować najbliższych kilku weekendów... Ale może ciąża nie jest twoim fetyszem. Ba, może wręcz czujesz się z nią nieswojo? Może duży brzuch sprawia, że nie umiesz skupić się na seksie? Spytaj ją w takim razie, na co ma ochotę. Może ona cię rozpali? Może zapomnisz o brzuchu, gdy usłyszysz najdziksze fantazje swojej ukochanej, której zdarzyło się być w ciąży. Kiedy zaczniecie o tym rozmawiać, może się zdarzyć, że zupełnie niepostrzeżenie, bardzo płynnie i przyjemnie przejdziecie do rzeczy.

O czym powinieneś pamiętać:

 

Podekscytowany: Bądź ostrożny w ciągłym paplaniu o ciąży i przyszłym dziecku. Dla ciebie to fantastyczne, ona może być już tym zmęczona i przestraszona.

 

Wątpiący: Jeżeli ona coraz częściej głośno marzy, jaką będziecie wspaniałą rodzinką, nie okazuj zniecierpliwienia. Doceń, że dzieli się tym właśnie z tobą.

 

Wyluzowany: Jeśli któregoś dnia ona utknie w sklepowych drzwiach, za żadne skarby się z tego nie śmiej!

Poród

Wraz z nadciągającym porodem pojawia się pytanie, które zrobiło już karierę: Rodzisz z nią czy nie? Są kobiety, które wolą rodzić same lub z mamą czy przyjaciółką. Taką decyzję musisz uszanować, bo to w końcu ona rodzi, nie ty - jak bardzo byś nie chciał jej wyręczyć. Ale jeśli tylko ona jest otwarta na wspólny poród, wykorzystaj to. Rodzenie razem to nie tylko okazja do stworzenia niezmiernej bliskości. To trochę tak, jakby twórcy Discovery Channel zaprosili cię do udziału w jednym z programów. Masz szansę osobiście obejrzeć, jak z ciała kobiety wychodzi dziecko. I w dodatku twoje własne!

Czy partner powinien brać udział w porodzie rodzinnym i po co jest szkoła rodzenia?

A jeśli boisz się krwi, widoku bólu i wszystkich tych strasznych przeżyć, to wiedz, że jeśli nie chcesz, podczas porodu nie musisz nawet rzucać okiem na jej krocze. Możesz sobie spokojnie stać lub siedzieć przy jej głowie i głaskać ją po twarzy. A jeśli zemdlejesz? To zdarza się naprawdę rzadko. Jeżeli zdarzy się tobie - to co z tego? Warto zaryzykować, bo gra idzie o własnoręczne przecięcie pępowiny córce lub synowi.

Twoja rola nie kończy się wraz z porodem; po nim zaczyna się zupełnie nowa. Rola partnera, który jest też ojcem dziecka, które oboje kochacie i chcecie dla niego jak najlepiej. Jeśli będziesz pamiętać o tym, że bycie z nią to twoja decyzja, że ją wybrałeś, i że jest twoją ukochaną kobietą, to w budowaniu silnej więzi zajdziecie daleko.

O czym powinieneś pamiętać:

 

Podekscytowany: Nie oczekuj, że natychmiast po porodzie będzie słodko tiutiać do waszego dziecka, a mleko z jej piersi popłynie nieprzerwaną strugą. Ona może mieć teraz przez jakiś czas naprawdę wszystkiego serdecznie dość.

 

Wątpiący: Jeśli usłyszysz: "Odeszły mi wody!", nie mów "Chwileczkę kochanie". Poród nie zaczeka, nawet, jeśli masz akurat ważne spotkanie w pracy.

 

Wyluzowany: Zanim zorganizujesz szaloną pępkówkę, uzgodnij wszystkie szczegóły z młodziutką mamą, a potem upewnij się, że ona i dziecko mają zapewnione wszystko, czego potrzebują.

Zobacz także: Zestaw ćwiczeń dla aktywnego taty

Więcej o: