Urlop ojcowski 2021. Taty, który przebywa na ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić

Urlop ojcowski przysługuje każdemu tacie dziecka, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. To jednak nie to samo co tacierzyński. Nie należy się też w każdym dowolnym momencie. Co trzeba wiedzieć o urlopie ojcowskim 2021?

Urlop ojcowski 2021. Zasady i wymiar urlopu

Urlop ojcowski 2021 nie jest związany z urlopem macierzyńskim. To niezależny byt, który należy się każdemu tacie pracującemu na umowę o pracę. Co ważne, urlop ojcowski to dwa tygodnie, które ojciec musi wykorzystać:

  • do ukończenia przez dziecko dwóch lat,
  • lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Tata dziecka może wykorzystać urlop jednorazowo lub w dwóch częściach. Jednak każdorazowo urlop powinien trwać tydzień. Istotne jest także dokładny wymiar urlopu ojcowskiego – to dwa tygodnie liczone łącznie z weekendami. Jest też inna dobra wiadomość, ojca, który przebywa na urlopie ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić.

Urlop ojcowski 2021. Wniosek

Urlop ojcowski 2021 jest przyznawany tylko na podstawie wniosku pracownika. Dokumenty należy złożyć do kadr, które nie mają innego wyjścia jak tylko przyjąć wniosek o urlop ojcowski.

Kolejna ważna zasada – urlop ojcowski musi zostać zgłoszony nie później niż siedem dni przed jego rozpoczęciem.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop ojcowski 2021 to nie urlop tacierzyński

Nazwy urlop ojcowski i urlop tacierzyński często używa się zamiennie. To jednak tylko potoczny błąd. Te dwa urlopy są oddzielnymi prawnymi bytami. Urlopem tacierzyńskim nazywamy część urlopu macierzyńskiego, którą wykorzystuje tata dziecka. A tak jak wyjaśnialiśmy wyżej, urlop ojcowski jest odrębnym urlopem, który przysługuje tylko mężczyźnie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Urlop tacierzyński to nie to samo co ojcowski. Na jakich zasadach jest przyznawany?

Więcej o: