Urlop ojcowski 2021. Często jest mylony z tacierzyńskim, ale na ojcowski urlop idzie naprawdę wielu ojców. Szkoda, że trwa tak krótko

Urlop ojcowski 2021 nie ulega zmianom. Nadal należy się wszystkim ojcom, ale należy wykorzystać go do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego? Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski 2021?

Urlop ojcowski 2021. Zasady i wymiar urlopu tacierzyńskiego

Urlop ojcowski 2021 należy się mężczyznom, którzy zostali ojcami i przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Mężczyzny, który przebywa na urlopie ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić. To okres chroniony. Urlop ojcowski trwa jednak krótko. To tylko dwa tygodnie, które ojciec musi wykorzystać:

  • do ukończenia przez dziecko dwóch lat,
  • lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

- czytamy na stronie zus.pl.

Warto wiedzieć, że ojciec może wykorzystać urlop jednorazowo lub w częściach. Co istotne przy planowaniu, każdorazowo urlop ojcowski powinien trwać tydzień. Nie można więc podzielić go na więcej niż dwie części. Urlop ojcowski to dwa tygodnie, ale liczone łącznie z weekendami. Oznacza to, że urlop ojcowski liczy 10 dni roboczych.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop ojcowski 2021. Wniosek

Aby wykorzystać dwutygodniowy urlop ojcowski, trzeba złożyć wniosek. Dokumenty oraz sam wniosek do wypełnienia znajdziemy w kadrach w naszej firmie. Złożony wniosek jest równoznaczny z udzieleniem urlopu. Pracodawca nie może odmówić. Jednak należy pamiętać, że wniosek o urlop ojcowski musi być złożonej najpóźniej siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop ojcowski 2021 a urlop tacierzyński

Urlop ojcowski to nie to samo co urlop tacierzyński. To tylko powszechna nazwa wszystkich rodzajów urlopów związanych z opieką nad dziećmi, na które decydują się ojcowie. Formalnie jednak urlopem tacierzyńskim nazywamy część urlopu macierzyńskiego, którą wykorzystuje tata dziecka. Natomiast urlop ojcowski jest odrębnym urlopem, który przysługuje tylko mężczyźnie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Urlop tacierzyński to nie to samo co ojcowski. Na jakich zasadach jest przyznawany?

Więcej o: