Urlop ojcowski 2021. Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski? Urlop ojcowski a tacierzyński

Zasady przyznawania urlopu ojcowskiego 2021 nie zmieniają się. Nie każdemu jednak przysługuje urlop ojcowski i nie w każdej chwili można o niego wystąpić. Urlop ojcowski to też nie to samo co tacierzyński. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o urlopie ojcowskim 2021.

Urlop ojcowski 2021. Zasady i wymiar urlopu tacierzyńskiego

Urlop ojcowski 2021 przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski to dwa tygodnie, które ojciec musi wykorzystać:

  • do ukończenia przez dziecko dwóch lat,
  • lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Co ważne, ojciec może wykorzystać urlop jednorazowo lub w częściach. Jednak każdorazowo urlop powinien trwać tydzień. Nie mogą to być więc więcej niż dwie części. Urlop ojcowski to dwa tygodnie liczone łącznie z weekendami. Mężczyzny, który przebywa na urlopie ojcowskim, pracodawca nie może zwolnić.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Urlop ojcowski 2021. Wniosek jest konieczny?

Tak. Urlop ojcowski 2021 przyznawany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia oraz sam druk wniosku o urlop ojcowski znajdziemy w dziale kadr. Pracodawca nie ma wyjścia - musi przyjąć wniosek. Jednak – co ważne - musi zostać on złożony nie krócej niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop ojcowski 2021 to nie urlop tacierzyński

Bardzo często urlop ojcowski bywa nazywany urlopem tacierzyńskim. I odwrotnie. To jednak nie to samo. Urlopem tacierzyńskim nazywamy część urlopu macierzyńskiego, którą wykorzystuje tata dziecka. Natomiast urlop ojcowski jest odrębnym urlopem, który przysługuje tylko mężczyźnie.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Urlop tacierzyński to nie to samo co ojcowski. Na jakich zasadach jest przyznawany?

Więcej o: