Kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce? Co kupić tacie na ostatnią chwilę?

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce? Zwyczajowo święto taty przypada na 23 czerwca. Jak je obchodzimy u nas, a jak wygląda to w innych krajach?

Którego jest obchodzony Dzień Ojca w Polsce?

Dzień Ojca jest świętem, które wykreowano na fali popularności Dnia Matki. Pierwszy raz obchodzono je w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego pomysłodawczyni uznała, że ojcom należy się również dzień, w którym będą uczczeni za swoje poświęcenie i pracę dla rodziny. Sonora Dodd, bo o niej mowa, doprowadziła do zorganizowania pierwszych obchodów święta ojców w 1910 roku, w jednym z miast w stanie Waszyngton. Było to wydarzenie lokalne, które nie zyskało tak wielkiego rozgłosu i popularności, jak to było w przypadku Dnia Matki. Jej inicjatywa była podyktowana osobistymi doświadczeniami - jej ojciec, William Smart, z pełnym poświęceniem wychowywał ją i jej piątkę rodzeństwa, po przedwczesnej śmierci ich matki. Dlatego też, kiedy dowiedziała się o sukcesie obchodów święta mam, postanowiła doprowadzić do stworzenia analogicznego dnia poświęconego ojcom. Szybko jednak okazało się, że jego upowszechnienie nie będzie tak proste, jak to było w poprzednim przypadku. 

Którego jest obchodzony Dzień Ojca w Polsce? Co roku wydarzenie to przypada na 23 czerwca. Pierwsze obchody zorganizowano w 1965 roku.

Zobacz też: Dzień Ojca - kiedy wypada to święto w Polsce i w innych krajach? Życzenia na Dzień Ojca

Kiedy jest Dzień Ojca 2020 na świecie?

Dzień Ojca, podobnie jak w przypadku Dnia Matki, ustanowiony został w wielu krajach na świecie. Nie oznacza to jednak, że wszędzie obchodzony jest w tym samym czasie. W Polsce jak już wspomniano wcześniej, ustanowiono stałą datę świętowania: 23 czerwca (w 2020 roku będzie to wtorek). Kiedy jest Dzień Ojca w innych krajach?

 • 19 marca (czyli świętego Józefa) obchodzone jest święto ojców we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii, we Francji oraz w USA 
 • w drugą niedzielę listopada ojcowie świętują swój dzień w krajach skandynawskich
 • 3 niedziela czerwca jest z kolei Dniem Ojca w Wielkiej Brytanii, Turcji i na Ukrainie
 • 40 dnia po Wielkanocy, czyli w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzi się Dzień Ojca, a także Dzień Mężczyzny w Niemczech.

23 czerwca, czyli dzień kiedy w szczególny sposób pamiętamy o naszych ojcach

23 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Jak będzie on wyglądał w obliczu epidemii? Otóż dużo wskazuje na to, że do tego czasu w naszym kraju większość aspektów życia społecznego wróci do normy. Sukcesywne odmrażanie gospodarki, w tym gastronomii, turystyki i hotelarstwa, pozwala nam planować Dzień Ojca jako wyjątkowy czas rodzinny.

Możemy zorganizować wypad za miasto z noclegiem w pensjonacie czy hotelu. Połączymy w ten sposób przyjemne z pożytecznym - pamiętajmy, że w obecnej sytuacji warto wspierać polskich przedsiębiorców i korzystać z lokalnych atrakcji turystycznych. 

Zobacz wideo Piknik na Dzień Ojca!

Dzień Ojca: dlaczego go obchodzimy?

Dzień Ojca został ustanowiony, aby wyrazić wdzięczność wszystkim ojcom za ich trud i poświęcenie jakie podejmują dla swoich rodzin. Ojcostwo wciąż jest niedoceniane należycie. Na pierwszym miejscu zawsze stawia się matkę i jej postawę wobec rodziny. Często nie zauważa się natomiast silnej roli ojca jako opiekuna, która swoim działaniem zabezpiecza rodzinę, nie tylko w sensie materialnym. Dziś ojciec w rodzinie znaczy o wiele więcej, przejmuje często część obowiązków, które kiedyś wypełniały niepracujące mamy, ma lepszy kontakt z dziećmi i potrafi być prawdziwym filarem i oparciem dla partnerki. I za to właśnie wszystkim im dziękujemy w Dniu Ojca.

Dzień Taty: co możemy podarować w tym szczególnym dniu?

Dzień Taty to ważne wydarzenie w niejednym domu. Podpowiadamy kilka propozycji na udane prezenty dla taty:

 • zestawy do majsterkowania lub specjalistyczne narzędzia - jeśli tata jest fanem tego typu sposobów na spędzanie wolnego czasu; 
 • organizery przestrzeni garażowej lub warsztatowej - szczególnie przydatne dla taty, który ma problemy ze znalezieniem przedmiotów;
 • kosmetyki męskie - perfumy czy zestawy do pielęgnacji brody;
 • przedmioty związane z hobby taty - zawsze bardzo pożądane rzeczy;
 • dobra książka - ucieszy każdego;
 • zegarek - jeden z najbardziej uniwersalnych prezentów;
 • personalizowane gadżety.

Zobacz też: Życzenia na Dzień Ojca: najlepsze teksty życzeń w formie wierszyków i rymowanek

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.