Kiedy jest Dzień Ojca? Kiedy obchodzimy Dzień Taty w Polsce i na świecie?

Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce i na świecie? Święto dedykowane wszystkim tatom zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź datę i propozycje prezentów na Dzień Ojca.

Kiedy jest Dzień Taty? Kilka słów o historii tego wydarzenia

Kiedy jest Dzień Taty w Polsce? Na początek należy przybliżyć nieco historię tego wydarzenia, dzięki czemu świadomiej będziemy podchodzić do obchodzenia tego szczególnego dnia - zarówno z perspektywy ojca, jak i dziecka. Mimo, iż Dzień Ojca nie jest aż tak popularnym świętem, jak Dzień Matki, z roku na rok coraz więcej dzieci szczerze obdarowuje swoich tatusiów w konkretnym, przeznaczonym na ten cel dniu, a i ojcowie w okolicach końca czerwca czekają na szczególny gest od swoich dzieci. Obchody Dnia Ojca mają swój początek w Stanach Zjednoczonych i po raz pierwszy miały miejsce w 1910 r. Ich geneza jest ściśle związana z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem Dnia Matki i inicjatywą Sonory Smart Dodd - córki amerykańskiego weterana, która to postanowiła uczcić trud, wysiłek i zaangażowanie ojca, zmuszonego do samotnej opieki nad sześciorgiem dzieci po śmierci żony. Oficjalnie, Dzień Ojca został ustanowiony w 1972 r. przez prezydenta Nixona. 

Dzień Ojca: data. Kiedy świętujemy to wydarzenie w poszczególnych krajach?

Data Dnia Ojca nie wszędzie na świecie jest taka sama. Na przykład:

 • w Wielkiej Brytanii jest to święto ruchome obchodzone w trzecią niedzielę czerwca;
 • w Niemczech przypada ono na 39 dzień po niedzieli wielkanocnej, czyli w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego;
 • Włosi, Portugalczycy czy Hiszpanie celebrują je już 19 marca;
 • na Litwie świętuje się to wydarzenie w pierwszą niedzielę czerwca;
 • a w Australii w kolejną, czyli w drugą niedzielę czerwca;
 • w krajach skandynawskich natomiast, Dzień Ojca obchodzi się w drugą niedzielę listopada.
Zobacz wideo Pomysł na Dzień Ojca

Dzień Ojca - kiedy wypada w 2020 roku w Polsce?

Zastanawiając się kiedy wypada Dzień Ojca w 2020 roku w Polsce, należy pamiętać o tym, że to niezwykłe święto po raz pierwsze polscy ojcowie obchodzili w 1965 r., dokładnie w dniu 23 czerwca i taka data niezmiennie jest uznawana za dzień wyjątkowy dla wszystkich tatusiów. W 2020 roku będzie to wtorek.

Zobacz też: Dzień Ojca - kiedy wypada to święto w Polsce i w innych krajach? Życzenia na Dzień Ojca

Dzień Ojca - kilka pomysłów na prezent dla taty

Niedługo Dzień Ojca, wiele osób zastanawia się więc, jaki prezent dla taty będzie odpowiedni. Bez względu na to, czy chcesz, aby był to wyłącznie symboliczny upominek, czy jednak bardziej szczodry podarunek, poniżej przedstawiamy kilka propozycji godnych rozważenia. Oto one:

 1. Ramka ze wspólnym zdjęciem - to niewątpliwe bardzo sentymentalna propozycja. Mężczyźni jednak często tacy właśnie są, dlatego wspólny wizerunek, który nasz ojciec będzie mógł postawić sobie na biurku w pracy, czy po prostu na nocnym stoliku to zapewne pomysł godny uwagi.
 2. Kwiaty - jeśli jesteśmy przekonani, że to propozycja zarezerwowana wyłącznie dla kobiet, to jesteśmy w błędzie. Żaden tato na pewno nie pogardzi takim prezentem, a jeśli dodatkowo postawimy na kwiaty do sypialni, czyli ozdobne rośliny, dzięki którym zapewnimy naszemu ojcu zdrowy sen, bez wątpienia połączymy przyjemne z pożytecznym.
 3. Zakładka do książki, szczególnie ta kreatywna, zrobiona samodzielnie - na pewno sprawi dużo radości zarówno dziecku, jak i tacie. Jeśli dodatkowo dołączmy do tego kolejną propozycję książkową, stworzymy miły i niezwykle twórczy podarunek.
 4. Przydatna elektronika, czyli zestaw głośnomówiący, kamerka samochodowa czy nawigacja niewątpliwie ułatwią życie i staną się niezwykle pożytecznym prezentem.
 5. Zestaw wieszaków do garażu. Każdy mężczyzna lubi mieć swoją przestrzeń i to dobrze zorganizowaną, jeśli zatem twój tata narzeka na brak miejsca w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym, zestaw wieszaków na pewno pozwoli mu uporządkować to miejsce.
Więcej o: