Jak zawiadomić szefa o ciąży

Poniżej publikujemy wypowiedź Tiny Sobocińskiej z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, liderki projektu ?Working Mamma?, a prywatnie mamy rocznej Matyldy. Mówi ona, w jaki sposób kobieta powinna zawiadomić szefa o tym, że zostanie matką, jak go przekonać, że macierzyństwo nie jest przeszkodą w wypełnianiu obowiązków zawodowych.

- Najważniejsze jest to, by przyszła mama dobrze przygotowała się do tej rozmowy. Warto zastanowić się, jak pracodawca może przyjąć wiadomość o ciąży, czy jest na to przygotowany. Radzę spróbować wcielić się w rolę szefa i zastanowić się, jak same chciałybyśmy usłyszeć taką nowinę. Przyszła mama powinna także przemyśleć, jaką ma pozycję w pracy, zastanowić się, kto może ewentualnie przejąć jej obowiązki. Następny etap to wybranie odpowiedniego momentu na przekazanie nowiny. Warto kierować się intuicją i wyczuć ten najlepszy czas na tak ważną rozmowę. Podczas spotkania przyszła mama powinna przedstawić konkretne propozycje: kto może ją zastąpić i co warto zrobić przed odejściem na urlop macierzyński. Ważne, by sama wyszła z inicjatywą. To będzie świadczyło o poważnym traktowaniu obowiązków. Powinna też szczerze powiedzieć, czy zamierza pracować, czy iść na zwolnienie. Pracodawcy najbardziej boją się, że pracownica w ciąży pewnego dnia przyśle zwolnienie i zniknie, a w firmie zapanuje chaos.

Pierwsza rozmowa jest kluczowa. Warto te najważniejsze rzeczy ustalić już na początku. Przygotować szefa do naszej kilkumiesięcznej nieobecności. I ostatnia rzecz, chyba najważniejsza. Przełożony musi dowiedzieć się o ciąży pierwszy, i to od przyszłej mamy. Jeśli nie można przyjść i porozmawiać osobiście, bo nie pozwala na to stan zdrowia, warto zadzwonić. Samo zwolnienie przesłane faksem naprawdę nie załatwi sprawy. Przyszła mama powinna przez telefon przedstawić sytuację, zaproponować plan działania i przede wszystkim poinformować o swoim stanie zdrowia i samopoczuciu. Dla pracodawcy bardzo ważne jest, czy kobieta w ciąży czuje się dobrze i czy będzie przez najbliższe miesiące przychodzić do pracy, czy trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Na przykład poszukać zastępstwa lub rozdzielić jej obowiązki. Na pewno o wszystkich swoich planach zawodowych powinna informować wcześniej. Najważniejszy bowiem jest dobry kontakt szefa z przyszłą mamą.

Zobacz wideo
Więcej o: