Zasiłek macierzyński 2021. ZUS chce zmian. Wstrzyma wypłaty?

Zasiłek macierzyński 2021 przejdzie zmiany? Wszystko na to wskazuje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce ograniczyć wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Nowe regulacje nie dotyczyłyby jednak wszystkich młodych mam.

Zasiłek macierzyński 2021. Komu przysługuje świadczenie?

Zasiłek macierzyński to świadczenie przyznawane, które należy się wszystkim kobietom zatrudnionym na umowę o pracę. Po urodzeniu dziecka pracownica musi wypełnić stosowne dokumenty i określić wymiar zasiłku macierzyńskiego. Pieniądze są wypłacane już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka. I właśnie to chce zmienić ZUS.

Zasiłek macierzyński 2021. Ile wynosi i jak długo jest wypłacany? 

Co do zasady urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Wyjątkiem jest urodzenie więcej dzieci w trakcie jednego porodu:

  • bliźniaki - 31 tygodni
  • trojaczki - 33 tygodnie
  • czworaczki - 35 tygodni
  • pięcioraczki i większa liczba dzieci - 37 tygodni.

Urlop macierzyński może płynnie przejść w urlop rodzicielski. Łącznie może wynieść 52 tygodnie. Kobieta decyduje o kwocie wypłacanego świadczenia. Może otrzymać 80 proc. wynagrodzenia przez rok lub 100 proc. w pierwszej połowie i 60 proc. w drugiej połowie.

Konieczne jest złożenie wniosku u pracodawcy przed upływem 21 dni od porodu. W innym wypadku kobieta automatycznie otrzyma 100 procent swojego średniego wynagrodzenia przez 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz przez 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z kolei przez następne tygodnie będzie już dostawać tylko 60 procent średniego wynagrodzenia.

Zasiłek macierzyński 2021. ZUS chce zmian

Jak poinformowała w czerwcu Gazeta Wyborcza, ZUS chce zmian w zasiłku macierzyńskim:

Zasiłek nie będzie mógł być przyznawany zaraz po urodzeniu dziecka, jeśli umowa o pracę była podpisana niewiele przed urodzeniem. Chodzi o to, by wyeliminować takie sytuacje, kiedy kobieta zatrudniała się krótko przed porodem (w domyśle: fikcyjnie), a potem przechodziła na garnuszek ZUS

- czytamy na stronie wyborcza.biz.

Nie wiadomo jednak, ile miałby wynosić okres wyczekiwania.

Zobacz wideo Nadgodziny praca nocna, a może zwolnienie ze wszystkich obowiązków? Na co uważać w ciąży?

Prawa kobiet do zasiłku broni Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego:

Należy zapobiegać patologiom i ZUS pewnie chce w ten sposób zapobiec nadużyciom przy nabywaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego. Tyle że nie można zakładać, że każda młoda matka oszukuje. Jeśli zatrudnienie jest legalne, nie można pozbawiać matki zasiłku

- stwierdził w rozmowie z serwisem wyborcza.biz

Więcej o: