Zasiłek macierzyński 2021. Będą utrudnienia dla młodych mam? "Chcemy poznać zdanie pracodawców"

Zasiłek macierzyński 2021 może przejść zmiany. Choć rząd zapewnia o polityce prorodzinnej i zachęca do zakładania rodzin, mogą pojawić się utrudnienia w otrzymywaniu zasiłków macierzyńskich.

Zasiłek macierzyński 2021. Ogólne informacje

Zasiłek macierzyński to świadczenie przyznawane kobietom, które urodziły dziecko i przebywają na urlopie macierzyńskim. Zazwyczaj kobiety przechodzą na roczny urlop – łączą urlop macierzyński z rodzicielskim. Potocznie jednak cały ten okres nazywa się urlopem macierzyńskim.

Zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje kobietom, które opłacały wcześniej składki ubezpieczenia chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza wprowadzić jednak pewne zmiany.

Zasiłek macierzyński 2021. Zmiany?

Jak informuje Gazeta Wyborcza, ZUS chce wprowadzić ważną zmianę w zasadach dotyczących wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Pieniądze nie trafią na konto matek zaraz po urodzeniu dziecka. Młode matki czeka okres przejściowy i okres weryfikacji ich umów. ZUS zamierza ograniczyć ilość sytuacji, w których kobiety zatrudniają się fikcyjnie, by następnie utrzymywać się ze świadczeń przyznawanych na dzieci. Nie podano jeszcze, jak długi miałby być okres wyczekiwania na pieniądze.

Były członek rady nadzorczej ZUS w rozmowie z Wyborczą.Biz powiedział, że choć wydaje się to niesprawiedliwe, to niestety, wiele osób próbuje wyłudzać świadczenia.

Tak też może być i w tym przypadku. Jeśli bowiem kobieta zatrudnia się cztery czy pięć miesięcy po zajściu w ciążę, można mieć wrażenie, że robi to tylko po to, aby dostać zasiłek macierzyński

- przekazał.

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

ZUS także odniósł się do sprawy: 

To ogólne propozycje, które są konsultowane z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze przesądzone, czy wszystkie proponowane rozwiązania wejdą w życie. Najpierw chcemy poznać zdanie osób prowadzących firmy, których de facto będą obejmowały ewentualne zmiany. W tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Niewykluczone, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować albo niektóre dodać

- przekazał wyborcza.pl Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Więcej o: