Jak wydać książkę? Garść porad dla początkujących pisarzy

Osoby, których marzeniem jest kariera pisarska prędzej czy później stawiają sobie pytanie: jak wydać książkę? Okazuje się, że wcale nie jest to taka prosta sprawa, o czym przekonało się już wielu, nawet obecnie znanych i popularnych pisarzy. Sprawdzamy co, prócz literackiego talentu, potrzebne jest do wydania książki.

Jak wydać książkę dla dzieci?

Jeśli w kręgu naszych zainteresowań leży literatura dla najmłodszych, będziemy zastanawiać się, jak wydać książkę dla dzieci. Chociaż, podobnie jak w przypadku każdej innej książki, schemat jest podobny: przygotowanie tekstu, znalezienie wydawnictwa i publikacja, to nie ulega wątpliwości, że książki dla dzieci rządzą się szczególnymi prawami. Jeśli historia, którą stworzymy, ma być adresowana do najmłodszych, musi być opowiedziana prostym, oszczędnym językiem, a także nie może przekroczyć określonej liczby słów. Książka dla ciut starszego czytelnika może być bardziej rozbudowana – musi być jednak idealnie dostosowana do wieku adresata. Istotnym elementem książki dla dzieci są oczywiście ilustracje. Jeśli dysponujemy talentem plastycznym – możemy je stworzyć samodzielnie. Wówczas mamy przygotowaną kompletną autorską ofertę dla wydawnictwa. Możemy też nawiązać współpracę z zaprzyjaźnionym ilustratorem – w takim wypadku książkę spróbujemy wydać jako duet autorów. Jeśli jednak nie potrafimy sami rysować, ani nie znamy nikogo, kto by wykonał dla nas ilustracje – nic straconego. Wydawnictwo zleci wykonanie szaty graficznej do naszej książki osobie, która zajmuje się tym zawodowo.

Warto poszukać wydawnictwa, które specjalizuje się w literaturze dziecięcej. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu, tj. wydanie naszej książki dla dzieci, sprawdźmy dokładnie, jaki jest profil wydawniczy oficyny, do której się zwrócimy. Gdy nasza książka wpisuje się w założenia przedstawione przez wydawcę, przygotowujemy propozycję wydawniczą i wysyłamy do wydawnictwa drogą mailową. W tytule maila powinno znaleźć się nasze imię i nazwisko oraz tytuł książki, zaś w treści warto napisać w kilku słowach, o czym jest nasza książka, do kogo jest adresowana oraz co sprawia, że jest wyjątkowa. Wydawca zwykle oczekuje też od nas krótkiego biogramu. Nie zapomnijmy też dołączyć tekstu naszej książki do maila.

Jak wydać własną książkę?

Ci, którzy zastanawiają się, jak wydać własną książkę, powinni mieć świadomość, że tak naprawdę mają do wyboru trzy możliwości. Pierwszą z nich jest wydawnictwo tradycyjne. Jest to metoda z reguły najkorzystniejsza finansowo: my dajemy swój tekst, a wydawnictwo zajmuje się całą resztą, tj. redakcją, korektą, złożeniem tekstu, drukiem, reklamą i dystrybucją. Jednakże znalezienie wydawnictwa, które zechce wydać naszą książkę wcale nie jest takie łatwe. Dlatego jeśli kilkukrotnie spotkaliśmy się z odmową ze strony wydawcy, bądź nie chcemy ryzykować, że nasza praca nie spodoba się w kolejnych wydawnictwach, możemy postawić na drugą z możliwości, jaką jest self-publishing. Samodzielne wydanie książki sprawia co prawda, że cały proces wydawniczy spoczywa na barkach autora i obciąża go kosztami, ale cel można osiągnąć dużo szybciej, a i ewentualny zysk może się okazać większy, niż w przypadku korzystania z usług wydawnictwa. Trzecia możliwość to vanity press (inaczej vanity publishing), czyli wydanie za pieniądze autora. Należy jednak wiedzieć, że w takim wypadku wydawnictwo ma zysk głównie z opłat poniesionych przez pisarza, pozostawiając po stronie autora promocję i dystrybucję, które zwyczajnie nie leżą w jego interesie. Wydawnictwa vanity press porównać można do drukarni – publikują wszystko, za co im się zapłaci, nie weryfikując treści ani poziomu.

Gdzie wydać książkę?

A zatem gdzie wydać książkę? Najlepiej w profesjonalnym, klasycznym wydawnictwie. Jeśli zwrócimy się do dużego, dobrze znanego na rynku wydawnictwa, mamy gwarancję, że będziemy z publikacji zadowoleni. Oczywiście o ile dane wydawnictwo jest zainteresowane wydaniem takiej książki jak nasza. Oczekiwanie na odpowiedź, a później wydanie książki może jednak w takim wypadku trwać dość długo. Dlatego warto pomyśleć o mniejszym, ale obecnym na rynku księgarskim wydawnictwie. Następnie należy sprawdzić, czy nasz tekst jest zgodny z profilem wydawnictwa – informację o preferowanych przez daną oficynę wydawniczą gatunkach literackich znajdziemy na jej stronie internetowej. Po zapoznaniu się z wymaganiami wydawnictwa piszemy spersonalizowanego maila, w jego tytule zawierając nasze imię i nazwisko oraz tytuł książki. W treści maila umieszczamy zazwyczaj następujące informacje:

  • krótka informacja o autorze,
  • kto jest adresatem książki,
  • gatunek literacki,
  • krótkie streszczenie.

Zgodnie z wymaganiami wydawcy w załączniku należy umieścić fragment lub całość naszego utworu. Pamiętajmy, że to treść maila zachęci lub zniechęci wydawcę do lektury przesłanego mu materiału.

Jak wydać swoją książkę samodzielnie?

Jak wydać swoją książkę, gdy nie potrafimy nią zainteresować żadnego znanego wydawnictwa? Warto pomyśleć o self-publishingu. Co prawda wówczas to na naszych barkach spoczywa cały proces wydawniczy – musimy się zająć korektą, redakcją, składem, przygotowaniem okładki, drukiem, promocją i sprzedażą książki. Możemy jednak skorzystać z oferty niektórych portali bądź specjalizujących się w tego rodzaju współpracy wydawnictw, oddając się pod częściową opiekę redaktorów, grafików i specjalistów od promocji – wówczas mówimy o publikowaniu subsydiowanym. Na największy sukces w self-publishingu mogą liczyć osoby znane w mediach społecznościowych, na przykład prowadzące już od kilku lat bloga – mają one bowiem grono stałych czytelników.

Zobacz też: Książka do nauki czytania - siedem tytułów na drodze do samodzielnej lektury

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki
Więcej o:
Copyright © Agora SA