Narcystyczne matki. Oznaki, po których poznasz, że krzywdzą swoje dzieci

Matka jest utożsamiana z wyrozumiałą opiekunką, która bezgranicznie kocha swoje dziecko. Właśnie taki obraz rodzicielki utrwalił się w kulturze zachodniej. Niestety, bywają również narcystyczne matki, które odbierają dzieciom pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Osobowości narcystyczne charakteryzują się potrzebą bycia podziwianym, wrodzonym brakiem empatii i niezdolnością do przyjęcia perspektywy osób trzecich. Zaburzenie to może przyjmować różne formy oraz stopień nasilenia. Narcyzi troszczą się przede wszystkim o swoich wizerunek w oczach innych i mają destrukcyjny wpływ na ludzi, przebywających w ich otoczeniu.

Narcystyczne matki krzywdzą dzieci

Psychoterapeutka Anna Dąbrowska ze Strefy Myśli w Warszawie w rozmowie z portalem "Mamadu" wyjaśniła, iż zarówno u matek zaniedbujących i niezaangażowanych, jak i u tych zaaferowanych, podstawą jest niedostrzeganie tego, że dziecko to odrębna istota z własnymi pragnieniami i aspiracjami. Uważają, że ono powinno zachowywać się dokładnie tak, jak tego chcą. Co istotne, to, jak ukształtuje się nasza osobowość, jest zawsze wypadkową wielu czynników. Należą do nich między innymi wczesne doświadczenia, pewna genetyczna podatność, wychowanie oraz wpływ realnego środowiska. Na narcystyczne zachowania matek są wyjątkowo narażone wychowywane przez nie dzieci. Kobiety bardzo często przez swój egocentryzm robią dzieciom krzywdę.

Z powodu narcystycznej patologii charakteru, matki z taką diagnozą, nie potrafią zbudować zdrowej więzi ze swoim dzieckiem, ani zaakceptować jego indywidualności

- tłumaczyła ekspertka.

Choć spektrum zachowania narcystycznych matek jest szerokie, u wielu z nich można zaobserwować pewne schematy. Te kobiety największą uwagę zwracają na to, jak wygląda ich dziecko, czy dobrze się uczy i czy odnosi sukcesy, którymi mogłyby pochwalić się wśród innych, w praktyce nie interesują się tym, czy dziecko jest szczęśliwe. 

Bywa jednak, że narcyzm przejawia się zaniedbaniem dzieci. Matki, które są skupione głównie na sobie, potrzeby pociech spychają na dalszy tor.

Zarówno u matek zaniedbujących i niezaangażowanych, jak i u tych zaaferowanych, podstawą jest niedostrzeganie tego, że dziecko to odrębna istota z własnymi pragnieniami i aspiracjami. Uważają, że powinno ono być ich przedłużeniem i musi zachowywać się tak, jak one tego chcą

- mówiła psychoterapeutka.

Dzieci wychowywanie przez narcystyczne matki mogą manifestować to na różne sposoby, a ekspertka podkreśla, że to właśnie dobra relacja domowa jest głównym czynnikiem chroniącym dzieci przed różnymi zachowaniami, takimi jak np. uzależnienia w okresie nastoletnim. Mogą też kopiować zachowania rodzicielek i przenosić je na inne grunty np. do relacji rówieśniczych. Dzieci, które mają narcystycznych rodziców, są uczone tego, że aby zasłużyć na miłość, muszą spełniać ich oczekiwania

Narcystyczne matki mogą oczekiwać, że dzieci będą realizować ich pomysł na siebie. Ustalają dla córek i synów doskonały plan rozwoju, ścieżkę kariery, które muszą zrealizować. Planują one dzieciom szkołę, studia, pracę. Jeśli dziecko nie spełni tego, znaczy, że nie podołało i przestaje być akceptowane

- dodała Anna Dąbrowska.

Dzieci narcystycznych rodziców, w związkach zwykle wykazują się niezależnością. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości również będą narcystycznymi partnerami i rodzicami, gdyż właśnie takie wzorce czerpali z domu. Nie jest to jednak reguła, a psychoterapia może pomóc im przepracować doświadczenia z dzieciństwa i wejść w zdrową relację z drugą osobą.

Zobacz wideo 10-miesięczny chłopiec nie mógł złapać oddechu. Policjanci pobiegli na pomoc
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.