Ćwiczyła w ciąży, zderzyła się z krytyką. Trenerka: "Oby wszystko dobrze się skończyło"

Hannah Bower prowadzi profil na Instagramie, na którym chętnie pokazuje różne zdjęcia z treningów. Gdy kobieta będąca w zaawansowanej ciąży pokazała, jak ćwiczy z ciężarami, posypały się negatywne komentarze.

Hannah Bower postanowiła zebrać nieprzychylne opinie. Opublikowała na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, na którym trenuje w zaawansowanej ciąży - wykonuje ćwiczenie na klatkę piersiową, które, dzięki temu, że wymaga utrzymania równowagi, angażuje także mięśnie brzucha i pośladków. Wokół niego wkleiła komentarze od krytykujących ją osób. 

Ludzie mają taką obsesję na punkcie własnego wyglądu, że nie przejmują się zdrowiem dzieci
Myśli tylko o sobie. Nie wydaje się przejmować dzieckiem
Żaden lekarz by tego nie popierał

- brzmiały niektóre z nich.

Kobieta w ciąży skrytykowana za trening

Aktywna mama postanowiła wytłumaczyć się z treningów. W opisie obok zdjęcia stwierdziła, że wśród społeczeństwa wciąż panuje dezinformacja w kwestii ćwiczenia w ciąży. Zdaniem Hannah aktywność w stanie błogosławionym, to najlepsza rzecz, jaką może robić matka z ciążą niskiego ryzyka dla siebie oraz swojego nienarodzonego dziecka. Dodała również, że internautki wierzą w mity, które nie mają poparcia w rzeczywistości. 

Wciąż wierzy się w praktykowane niegdyś zwyczaje, a niektórzy lekarze zachęcają nas do przestrzegania obowiązujących kiedyś wytycznych. Wielu ludzi kojarzy ćwiczenia z czymś negatywnym. Kojarzą im się jedynie z karą i utratą wagi. Nie dostrzegają ich pozytywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne

- mówiła.

O to, czy ćwiczenia tego typu są wskazane, postanowiliśmy zapytać trenerkę i dietetyczkę Edytę Litwniuk. Ekspertka przyznała, że chociaż trening w ciąży jest zalecany, z pewnością, nie takiego typu jak w przypadku Hannah Bower.

Zarówno prezentowane ćwiczenia, sposób ich wykonania i maseczka na twarzy podczas aktywności wzbudziły mój niepokój. Tak nie powinna ćwiczyć kobieta w ciąży. Oby wszystko dobrze się skończyło. Tego rodzaju ćwiczenia i tak wykonywane mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ciśnienie śródbrzuszne, które jest wytwarzane podczas takich ćwiczeń, jest szalenie niebezpieczne. Intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić do niedotlenienia płodu. Poza tym trenerka, wykonując niektóre z ćwiczeń pogłębia rozejście mięśnia prostego brzucha, z którym miała już problem na wcześniejszym etapie ciąży. Widać to na poprzednich nagraniach. A to w przyszłości może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Ćwiczenia w ciąży są tematem rzeką. Zalecam ruch, ale z głową, czyli znacznie mniej intensywne i bez takich ciężarów.

- wyjaśnia ekspertka.

Zobacz wideo Anna Lewandowska ćwiczy w 8. miesiącu ciąży
Więcej o: