Niezwykła umiejętność ciała matki. Dzięki metodzie "backwash" mleko działa jak lek

Nie jest tajemnicą, że karmienie piersią pozwala we wczesnym etapie życie dostarczyć dziecku wiele niezbędnych składników odżywczych. Mleko matki ma niezwykłe działanie, szczególnie wtedy, gdy dziecko choruje. Dzięki metodzie "backwash" pojawiają się w nim przeciwciała, a pokarm zaczyna działać jak lek.

Kobiecie mleko to emulsja, składającą się z faz tłuszczowej oraz wodnej. Dziecko potrzebuje ich obu, dlatego ważne jest, ile czasu spędza przy piersi i żeby tego czasu sztucznie nie skracać. Co ciekawe, mleko zmienia się w trakcie karmienia, w zależności od wieku dziecka, jego potrzeb w danym momencie oraz stanu zdrowia.

Związane z mlekiem matki zjawisko "backwash" zostało opisane przez dr Katie Hinde z Arizona State University. Polega ono na tym, że podczas karmienia dziecko wysyła przez pierś informacje do ciała matki, dotyczące jego stanu odpornościowego.

Zjawisko "backwash" podczas karmienia piersią

Ślina, która została zassana przez sutek matki, daje jej informacje na temat tego, na jakie bakterie lub wirusy mogło być narażone dziecko. Wówczas gruczoły mleczne zmieniają skład mleka w taki sposób, aby pomóc potomstwu w walce z infekcjami.  Jak podała na łamach hellzdrowie.pl Agata Aleksandrowicz "Hafija", bedąca blogerką i dyplomowaną Promotorką Karmienia Piersią, kiedy dziecko jest przy piersi, okscytocyna powoduje skurcze gruczołu i wypycha mleko do buzi dziecka. W momencie, gdy skurcz się kończy, odrobina tego, co znajduje się w ustach niemowlęcia, zostaje przekazana do receptorów w piersi matki, tym samym informując o stanie zdrowia dziecka.

Jest to jeden ze sposobów, w który organizm mamy dowiaduje się, jak ma przystosować mleko dla dziecka, które karmi

- podkreśliła.

Zobacz wideo Mleko mamy to magiczna substancja. Obalamy 5 popularnych mitów na temat karmienie piersią
Więcej o: