Po czym poznać toksyczną matkę? Czy mama może nie kochać swojego dziecka? "Nie wystarczy urodzić, dobrze by było odpalić instynkt"

Obraz matki idealnej nie istnieje. Każda mama choć raz krzyknęła na swoje dziecko, nie zawsze panowała nad emocjami. Nerwy puszczają każdemu. Ale nagły wybuch złości czy irytacja związana choćby ze zmęczeniem nie świadczy jeszcze o byciu toksyczną matką. - W tej relacji pojawiają się inne emocje, typu rywalizacja, zazdrość, złość, że dziecko może więcej, niż matka mogła w jego wieku - tłumaczy psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń. I dodaje: - Nie każda kobieta już w ciąży czy nawet po porodzie kocha swoje dziecko. Po czym poznać toksyczną matkę?

Toksyczna matka, czyli jaka?

Tłumacząc najprościej, toksyczna matka to taka, ma problem wytworzenia z dzieckiem prawidłowej, bezpiecznej więzi i nie jest w stanie we właściwy sposób odpowiadać na jego potrzeby. Ten schemat szczególnie często powtarzają pewne kobiety:

Bardzo często się tak zdarza, szczególnie wtedy, gdy mama nie czuła miłości ze strony swojej mamy. Nie wystarczy urodzić, dobrze by było odpalić swój instynkt. To znaczy poczuć wszystkie emocje do swojego dziecka, bez idealizacji, która jest nam wdrażana jako wzorzec społeczno-emocjonalny już od małego. Matka czuje, że też jest bezradna, jak to dziecko, które właśnie urodziła. Często widzi w tej bezradnej istocie samego siebie

- wyjaśnia Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutką par, małżeństw i rodzin oraz psychoonkolożką, która w swojej codziennej pracy wspiera psychoterapeutycznie osoby, borykające się z trudnościami emocjonalnymi.

Wtedy "odpala" się dużo traum z dzieciństwa - smutku i bezradności i wielu innych doświadczeń, w których byliśmy pozbawieni wsparcia i oparcia naszych rodziców. Silniej w przypadku kobiet, kiedy zostają matkami córek, a mężczyzn, gdy rodzi im się syn. Widzą w tym dziecku samego siebie sprzed trzydziestu lub czterdziestu lat. Takiego małego, który nic nie jest w stanie sam zrobić, rusza tylko rączkami i nóżkami i chce być nakarmione, zarówno jedzeniem, jak i miłością

- dodaje psychoterapeutka.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W ROZMOWIE: "Nienawidzę cię, mamo, nienawidzę twojego poświęcania się". Każda emocja ma prawo zaistnieć

Toksyczna matka ma wypaczony obraz macierzyństwa. Zaczyna zadawać sobie pytania: "Co ja dostałam od mamy, a czego nie? Dlaczego nie czuję więzi z dzieckiem? Dlaczego gdy płacze, to strasznie mnie to irytuje? Czy powinnam się poświęcić dla dziecka? Dlaczego dziecko mnie nie słucha? Co ja złego zrobiłam, że mam takie niegrzeczne dziecko?".

W tym momencie młody rodzic zaczyna wnikliwiej przyglądać się własnej mamie lub ojcu. Czy mamy nie było przy nim? Czy nawet jeśli była fizycznie, to nieobecna myślami? Jeśli tak było, to dziecko od najmłodszych lat czuło się samotne, jego dzieciństwo trwa krótko i nie wykształciła się zdrowa osobowość. Obojętność czy fizyczna nieobecność przez małe dziecko jest jednoznacznie kojarzona z brakiem miłości i odrzuceniem.

- konkluduje Kazoń.

Zobacz wideo Porzucone, odebrane rodzicom. Maluchy czekają na miłość

Pięć najważniejszych cech toksycznej matki

Toksyczna mama to stygmat. Psychoterapeutka uważa, że to określenie wypowiedziane na głos, "odpala" traumy:

Toksyczne dzieciństwo to słowo stygmat i nic już nie można zrobić. Gdy pacjent to powie, nie ma już odwrotu. Jest to słowo spust, które odpala ich traumy.

Warto jednak uświadomić sobie, że nikt nie staje się toksyczną matką na własne życzenie. Tego się nie pragnie, wynika to z wielu czynników – i to nie tylko z trudnych relacji z własną matką.

Najczęściej jest to także związane z nieradzeniem sobie z własnymi emocjami i oczekiwaniami. Jakie zachowania powinny wzbudzić czujność?

  • Toksyczna matka chce być przyjaciółką dziecka. Chce wiedzieć wszystko na jego temat, doradzać. Dodatkowo traktuje relację jak rywalizację. Zrobi wszystko, aby pokazać swoją wyższość.
  • Podczas rozmów dziecko odczuwa niepokój. Niekiedy zdenerwowanie czy poczucie winy. Ponadto każda rozmowa ostatecznie zawsze kończy się rozmową na jej temat.
  • Toksyczny rodzic nie cieszy się z sukcesów dziecka i wciąż obarcza je swoimi problemami.
  • Matka przez cały czas krytykuje. Dziecko nigdy nie czuje, że jest „wystarczająco” dobre.
  • Toksyczna matka nie przeprasza. Zmusza dziecko do brania winy na siebie przepraszania jej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W ROZMOWIE: "Ty matki nie szanujesz, twoja córka też nie będzie cię szanować". To jest manipulacja emocjonalna. Prawie każda mama wyświetla ten sam film. Obraża się

Więcej o: