Czasem zdarza się, że u kobiety występuje plamienie zamiast miesiączki. Śluz zmieszany z krwią może mieć wiele odcieni, na przykład jasnoróżowy, czerwony, bordowy lub ciemnobrązowy. Zdarza się, że plamienie tego rodzaju towarzyszy ciąży. Choć zwykle ta dolegliwość nie wskazuje na poważne problemy ze zdrowiem, nie należy jej lekceważyć. W każdym takim przypadku warto odwiedzić lekarza, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego.
Zobacz też: Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny, objawy, leczenie
Plamienie zamiast miesiączki może mieć bardzo różne przyczyny. Czasem jednak występuje u zdrowej kobiety, która ma regularny cykl miesiączkowy (28-30 dni). W takich wypadkach nierzadko jednocześnie występuje plamienie okołoowulacyjne (około 14 dnia cyklu). Plamienie zamiast okresu może być związane ze zbyt niskim poziomem estrogenu. U starszych kobiet może natomiast wskazywać na to, że powoli zbliżają się do okresu menopauzy. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż cztery dni, niewykluczone, że pojawiły się mięśniaki macicy. Przyczyną skąpego krwawienia mogą być też powstające torbiele na jajnikach, czy też polipy. Dość rzadko, jednak zdarza się, że przyczyną plamienia z pochwy może być również choroba nowotworowa.
Jak wiele odstępstw od normy, niepokój może wzbudzać także plamienie zamiast okresu. Czy jest groźne dla zdrowia kobiety? Samo w sobie nie niesie niebezpieczeństwa, choć może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Jeśli wystąpiło raz i nie trwało dłużej niż cztery dni, nie należy się martwić, ponieważ może być czymś całkowicie normalnym, a tym samym nie świadczyć o jakichkolwiek kłopotach ze zdrowiem. Gdyby jednak pojawiało się notorycznie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić, co dzieje się w organizmie kobiety. Niektóre z pań mogą też mylić skąpą miesiączkę z plamieniem, a ta nie jest w żaden sposób groźna dla organizmu.
Nie wszystkie kobiety spotkało kiedykolwiek plamienie zamiast okresu. Objawy, jakie często towarzyszą temu stanowi, to na przykład niezbyt silne bóle w podbrzuszu. Może też pobolewać wyłącznie jeden z jajników (jak nierzadko w trakcie owulacji). Gdyby oprócz plamienia pojawiły się także bóle głowy, nudności czy wymioty, niewykluczone, że w tym wypadku dolegliwości występujące zamiast okresu wskazują na ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że brak towarzyszących dolegliwości nie oznacza, że plamienie nie jest groźne i na odwrót – czasem niewielki ból podbrzusza nie musi być potwierdzeniem niepokojącego stanu zdrowia.
Zdarza się, że pojawiają się brązowe upławy zamiast okresu. Co oznaczają i czy należy się ich obawiać? Oczywiście, wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że brązowe plamienie to zwiastun nadchodzącej ciąży. Tego rodzaju upławy bywają skąpe lub całkiem obfite. Jeśli brązowe plamienie na pewno nie jest związane z zajściem w ciążę, kobieta powinna uważnie obserwować swój organizm. Pierwsze pojawienie się tego rodzaju upławów, zwłaszcza jeśli nie nasilają się i trwają do czterech dni, nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak plamienie pojawia się kolejny raz lub się przedłuża, warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić poziom hormonów.
Dobrze będzie ponadto wykonać badanie ultrasonograficzne, ponieważ lekarz może na jego podstawie dokładnie określić przyczynę występującego plamienia. Czasem może się okazać, że to zmiana w obrębie układu rodnego, którą należy wyciąć. Jeśli natomiast brązowe plamienie jest objawem choroby nowotworowej, konieczne może być wdrożenie chemioterapii – najlepiej jednak nie panikować, a zdać się na osąd lekarza, który ten poprze odpowiednimi badaniami.
Plamienie zamiast okresu a ciąża – jaki to ma związek? Otóż, jeśli kobieta i jej partner starają o dziecko, powinna ona uważnie obserwować swoje ciało i ewentualne zachodzące w nim zmiany. Gdyby zamiast okresu pojawiło się u niej niewielkie plamienie, niewykluczone, że właśnie zaszła w ciążę. Skąd bierze się plamienie? Skąpe plamy z krwi mogą być znakiem, że zarodek zagnieździł się w macicy, a po drodze uszkodził któreś z naczyń krwionośnych. Choć takie plamienie nie oznacza niczego złego i w żadnym stopniu nie jest groźne ani dla kobiety, ani dla jej dziecka, powinna raczej unikać wysiłku fizycznego, gdy to występuje. Jak odróżnić je od okresu? Przede wszystkim, będzie ono naprawdę skąpe (zwykle występuje w postaci kilku plam lub smug na bieliźnie) i potrwa od kilku godzin do maksymalnie trzech-czterech dni.
Zobacz też: Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy okres po ciąży?