Torbiel jajnika - czym jest, jakie są objawy i leczenie tej dolegliwości?

Torbiel jajnika jest żeńskim schorzeniem, na które z roku na rok cierpi coraz więcej kobiet. Może ono przybierać różne natężenie. Warto jest zapoznać się z objawami jakie przypisywane są tej chorobie.

Torbiel jajnika - kobieca choroba 

Torbiel jajnika – nazwa tego schorzenia wywołuje często wiele obaw, jest kojarzona nawet z nowotworem. Jednak faktem jest, iż nie każda torbiel oznacza najgorsze. Warto wspomnieć, że co roku na torbiele jajnika cierpi coraz więcej kobiet. Dobrze jest zatem, posiadać wiedzę na ich temat, znać charakterystyczne objawy oraz przyczyn za sprawą, których powstają. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować ewentualne zmiany zachodzące w naszym organizmie, które mogą prowadzić do powstania torbieli jajnika.

Torbiel na jajniku – czym jest?

Torbiel na jajniku to stan chorobowy charakteryzujący się zmianami w postaci zamkniętej jamy, która wypełniona jest płynem. Niekiedy w środku zamiast płynu znajduje się galaretowata substancja. Kolejna nazwa, z którą możemy się często spotkać to cysta. Torbiele jajnika mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku. W diagnostyce mamy zazwyczaj do czynienia z tak zwanymi torbielami czynnościowymi. Wśród nich wyróżniamy między innymi:

  • torbiele pęcherzykowate – które powstają z pęcherzyków tak zwanych Graffa. Pęcherzyki te nie uległy destrukcji podczas procesu owulacji. Jest to niebezpieczne zjawisko, ponieważ z biegiem czasu następuje wypełnianie jamy powstałego wcześniej pęcherzyka płynem. W ostateczności wytworzony pęcherzyk przeistacza się w torbiel.  
  • torbiel ciałka żółtego – z kolei w tym przypadku dochodzi do tworzenia się torbieli po pęknięciu pęcherzyka. Na początku przekształcają się one w ciałka żółte.

Następnie w przypadku pojawienia się ciałka żółtego może wystąpić:

  • zanik przy braku procesu zapłodnienia
  • natomiast jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie kobiety, wówczas powstałe ciałko żółte może zostać i przekształcić się w tak zwaną torbiel  

Torbiel na jajniku - objawy, czyli jak rozpoznać ten problem?

Objawy torbieli na jajniku są niekiedy trudne do zdiagnozowania. Wynika to głównie z faktu, że nigdy nie są one jednoznaczne, a ponadto nierzadko mylone są z innymi schorzeniami. Zazwyczaj występowanie torbieli na jajniku wiąże się głównie z zaburzeniami miesiączkowymi. Charakterystycznym objawem jest również ból prawego lub lewego jajnika. U niektórych osób ból pojawia się podczas stosunku. Innymi symptomami są na przykład:

  • nerwowość
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • silne bóle głowy
  • ogólne złe samopoczucie

Objawy te nie są jednoznaczne i można bardzo łatwo pomylić je z inną dolegliwością. Niemniej jednak, w razie występowania tego rodzaju sygnałów, należy udać się do lekarza ginekologa bądź naprotechnologa – ginekologa, aby to skonsultować i sprawdzić.

Cysta na jajniku - objawy, co kryje się pod tym pojęciem?

Cysta na jajniku jak wspomniano wcześniej, jest drugą nazwą torbieli jajnika. W przypadku jej podejrzenia należy doszukiwać się podobnych objawów jak te wymienione powyżej.

Torbiel jajnika a ciąża - co powinniśmy wiedzieć

Torbiel jajnika występującą w trakcie ciąży można rozpoznać za pomocą badania USG. W większości przypadków nie będzie ona stanowiła zagrożenia. Jednakże należy ją monitorować i sprawdzać czy jej rozmiar nie ulega zmianie. Powiększające się torbiele mogą prowadzić do pęknięcia, a to z kolei do przedwczesnego porodu. Pękająca torbiel może również spowodować krwotok, co nie jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Cysta, która się nie zmniejsza może zostać zakwalifikowana przez lekarza do operacji lub do leczenia antybiotykowego. W przypadku bardzo dużej ilości zmian na jajniku, lekarz może zdecydować o jego usunięciu. Należy tutaj zaznaczyć, iż zazwyczaj nie wpływa to niekorzystnie na płodność.

Zobacz wideo

Torbiel na jajniku - leczenie, na czym będzie polegać?

Leczenie torbieli na jajniku jest zróżnicowanym procesem, wszystko warunkuje wielkość czy rodzaj danej zmiany. W większości przypadków torbiele o niewielkich rozmiarach wymagają wyłącznie systematycznej kontroli ginekologa. Obserwację tą wykonuje się za pomocą badania USG. Warto zaznaczyć, że nierzadko torbiele całkowicie, samoczynnie znikają.

Torbiele o większych rozmiarach leczy się poprzez terapię hormonalną. Jeżeli po pewnym okresie czasu terapia nie przynosi zamierzonych rezultatów, wówczas torbiel należy usunąć. Oczywiście decyzje o tym powinien podjąć lekarz, po szczegółowej ocenie danej sytuacji.

Torbiel na jajniku zdarza się dość często, ale zazwyczaj nie oznacza zagrożenia. Większość zmian występujących w torbieli znika bez ingerencji z zewnątrz. Warto jest jednak pamiętać o regularnej kontroli u ginekologa.

Więcej o: